Polévky

Silná polévka ze zvěřiny

Starý zajíc, který by nebyl měkký upečený, divoký králík, staré koroptve a telecí maso — mohou společně se vařiti, aby dostala se silná polévka. Do polévky přidá se potřebné množství soli, cibule, hřebíček, mrkev, celer, pór a bobkový list; vše se tři až čtyry hodiny pozvolna vaří, polévka se přecedí, o mastek z ní sebere a na stůl nese

H. Dumková

Polévka s puddingem

Usekej čtvrt kila vepřového, čtvrt kila telecího masa a kousek hovězího tuku, dej k tomu dvé míchaných vajec, půl žemličky ve vodě namočené a vymačkané; vše to vesměs dobře usekej, pak to dej na mísu, vraz do toho dvě celá vejce, osol to, okořeň troškou tlučeného květu a všechno ještě hodně promíchej a utři; napotom namoč ve studené vodě čistý ubrousek, vyždímej jej, dej do něho tu míchaninu, volně to zavaž a nech to v polévce hodinu vařit; pak to vyndej na prkénko, na čtyřhranné drobné kousky to rozkrájej, a nalej na ně do mísy polévku houbovou, buď s hříbky, žampiony neb václavkami.

E. Persein-Beránek

Polévka čočková (postní)

Opere se 1/2 ltr. čočky a dá ve vodě se solí k ohni i vaří, až změkne, načež protlačí se skrze síto. Zatím rozpustí se v rendlíku máslo, dá do něho mouka, upraží se, čočka se promačká skrze síto a praženina tato vlije se na ni. Pak se ještě přidá vody a svaří se to řádně; konečně smíchají se s vodou studenou dva žloutky, polévka se vlije na to a třeba-li, přidá se ještě trochu soli a houska nakrájená na kostky

J. Svobodová

Polévka ze zeleniny

Vezmi 3 mrkve, 4 cibulky, 4 malé brambory, dva koflíky pokrájené hlávky, jedno velké rajské jablíčko a hrsť mladého zeleného hrášku. Vše dej na dřevěnou mísu a na drobno rozsekej, dej na rendlík, nalij vody jen tolik, aby to bylo potopeno a nech dusit. Když zelenina změkla, dolej vařící vodou a vař po 15 minut. Pak přidej dva koflíky mléka, lžíci másla a dvě ušlehané vejce. Přimíchej trochu mouky a špetku sody a nech ještě několik minut povařit.

M. Rosická

Polévka z ovesných vloček

Ovesné vločky zalijeme studenou vodou, přidáme máslo, sůl a vše rozvaříme. Na nudličky nakrájíme zeleninu a povaříme ji ve slané vodě. Vločky prolisujeme žíněným sítem, přidáme k zelenině a polévku necháme ještě chvíli povařiti. Než ji podáváme, zamícháme do ní smetanu se žloutkem, kousek rozpáleného másla a sekanou petrželku.
Vložka: smažený hrášek.
Rozpočet pro 5 osob: 7 dkg ovesných vloček - 2 dkg másla - sůl - 6 dkg zeleniny - 1/8 l sladké smetany - 5 dkg másla - 1 žloutek - zelená petrželka.

M. Janků-Sandtnerová

Pórová polévka jemná s piškotovým šunkovým svítkem

Asi 4 prostředně velké póry rozpůlíme a ve studené vodě dobře vypereme; pak je nakrájíme na tenké proužky. V kastrolku necháme rozehřátí asi 3 dkg másla, přidáme k němu nakrájený pór a za občasného míchání dusíme pod poklici asi čtvrt hodiny, ale opatrně, aby se nepřipálil. Mezitím uvaříme ve vařící osolené vodě asi 6 prostředně velkých oloupaných, na čtvrtky nakrájených bramborů do měkká. Z měkkých odcedíme vodu do dušeného póru a necháme pór asi 20 minut povařiti. K odcezeným bramborům přidáme 2 dkg másla, asi 3 lžíce mléka a vše vypracujeme na hladkou, nepříliš řídkou kaši. Přidáme do ní povařený pór, dobře promícháme a necháme polévku 10 minut dále povařiti. Pak polévku procedíme, dosolíme a nežli ji neseme na stůl, dáme do ní na půl minuty napařiti piškotový šunkový svítek.
Piškotový šunkový svítek: Ze dvou bílků ušleháme hodně tuhý sníh, zamícháme do něho zlehka 1 žloutek, osolíme, přidáme lžičku drobně usekané zelené petrželky, 4 dkg drobně usekané šunky a 5 dkg mouky. Omeletní pánev vytřeme omastkem, vysypeme moukou, hmotu na ni tence nalijeme, urovnáme a pečeme v nepříliš prudké troubě asi 10 minut do zlatova. Prochladlý svítek vyklopíme na prkénko a ostrým nožem z něho nakrájíme menší kostečky. Nežli neseme polévku na stůl, dáme do ní svítek na půl minuty napařiti a pak ihned podáváme, aby svitek v polévce silně nenabobtnal, byl by nevzhledný a nechutný.

A. Kejřová

Polévka z vína

Dej vařiti polovici bílého vína a polovici vody, dej do toho kousek cukru, kousek celé skořice, kousek citrónové kůry, nech vše dohromady vařiti, odpěň ji pak a proceď. Vráz čtyry žloutky do hrnku, rozkloktej je se dvěma lžícemi dobré smetany, přidej do toho malou lžičku mouky, trochu studeného vína a malinko soli, dobře to rozkloktej, nalej na to vařící víno, míchej tím ustavičně a nech to ještě chvíli u ohně státi, nesmí se to však již vařiti. Můžeš ji podati v kávových šálcích.

M. Rosická

Žebrácká polévka

Usmaž asi 3 lžíce mouky na másle do hněda, přidej 2 mázy (2,8 ltr.) vody vařící, sůl a kmín, a když se to vaří, proceď polévku a nalej na housku nakrájenou. Přidají se 2–3 vejce, které se v ní rozkvedlají.

J. Svobodová

Mullagatawny

Dej do hrnku na kousky rozkrájenou a ne tuze tučnou slepici, kus telecí kosti, tři kvarty vody a nech vařiti; pěnu seber a přidej svazeček zelené petružele, bobkový list, stroužek česneku, špetku tlučeného pepře, hřebíčku a květu, osol a nech vařiti až slepice změkne; potom ji vyndej, na kousky rozkrájej, z polévky všechen tuk seber a sýtkem proceď. Usekej 12 dkg mrkve, 12 dkg tuřínu, 12 dkg cibule, 30 gr. celerového kořene, dvě jablka a 60 gr. šunky — každé zvlášť. Dej na rendlík 90 gr. másla, nech na něm osmažiti usekanou cibuli a pak přidej mrkev, tuřín, šunku, celer, jablko a rozkrájené maso ze slepice a nech dusití; pak přidej tři lžíce mouky, tři lžičky indické curry (kari), kousek cukru, přilej polévku, dobře zamíchej a nech chvíli povařit. Potom maso vyndej, polévku protlač skrze sýtko, procezenou dej s masem zpět do hrnku a míchej tím nad ohněm, až se to počne vařit. Dej do polévkové mísy a nes na stůl s vařenou rýží na zvláštní míse.

E. Persein-Beránek

Polévka ze syrovátky (Horské kyselo v Krkonoších)

Dva litry syrovátky se smíchají s moukou, vaří se; zemáky se uvaří, nakrájejí na koláčky a na ně se nalije polévka.

L. Dumková
9