Omáčky

Omáčka z rajských jablíček

Na rozehřátém másle si usmažíme do růžová na plátky nakrájenou cibuli, celý pepř, nové koření, skořici, bobkový list, tymián, hřebíček, v celku citronovou kůru a lžíci cukru. Když cibulka je růžová, nasypeme do ni mouku, kterou také necháme zežloutnouti, načež přidáme čerstvá nakrájená nebo naložená jablíčka nebo zavařeninu, dobře promícháme a chvíli dusíme. Pak zalijeme polévkou neb osolenou vodou a dobře povaříme. Povařenou omáčku podle chuti okyselíme citronovou šíávou neb octem, osolíme nebo přisladíme, povaříme a procedíme. Do hotové omáčky můžeme přidati několik lžic červeného vína.
Rozpočet pro 5 osob: A dkg másla - 2 dkg cibule - 4 zrnka pepře - 2 zrnka nového koření - zrnko hřebíčku - 1/2 cm skořice - malý kousek bobkového listu - snítku tymiánu - 1 cm 1 citr. kůry - 1 dkg cukru - 4 dkg mouky - 10 rajských jablíček aneb 2 plné lžíce zavařeniny - z 1/2 citronu šťávy nebo 1/14 l octa (2 lžíce červeného vína).

M. Janků-Sandtnerová

Omáčka koprová

Udělej z čerstvého kousku másla a trochu bílé mouky bílou řídkou jíšku, rozkloktej ji v tolika hovězí polévce, mnoho-li omáčky potřebuješ, přidej trochu vinného octa a nech to svařiti. Když chceš omáčku nésti na stůl, přidej do ní vyprané a na drobno rozsekané koprové lístky a několik lžic dobré kyselé smetany. Nemáš-li kyselé smetany, můžeš vzíti půl koflíčku sladké smetany, musíš však trochu octa přidati.

M. Rosická

Omáčka papriková

Kus másla, na lístky nakrájená slanina, cibule, kořínky zeleniny, několik šampiónů, dva lusky papriky a několik zrnek koření se praží, přilije půl litru polévky, vytlačí štáva citrónová a vše se půl hodiny vaří; polévka se procedí, mastnota sebéře, přidá bledá jíška, několik lžic smetany a dva žloutky.

H. Dumková

Omáčka celerová

Dva celery na drobno rozkrájené usmaží se na másle do růžov a . Pak se přidá polévky, pepř, květ, sůl a zelená petržel a dle potřeby trochu bledé jíšky; to se dobře povaří ještě vše dohromady, procedí a nalije do nádobky. Někdy přidávají do ní i cukru a octa dle chuti.

V.M. Štěpánová

Kmínová omáčka

Nech vařit kmín v polévce, zapraž ji hnědou jíškou, přidej jeden stroužek se solí rozetřeného česneku, trochu pepře, nech ji hodně povařit a pak proceď. Můžeš ji též zakloktati smetanou a žloutkem. Tak se též dělá omáčka feniklová. Možno ji použiti pro domácnost též neprocezenou.

E. Persein-Beránek

Omáčka z tartoflí

Vyper pýchavky hlívovité (tartofle) kartáčem z několika vod, oloupej je a rozkrájej na tenké lístky. Přilej na ně půl žejdlíka hovězí polívky, trochu vína, osol a nech to hodinku vařit. Přidej pak trochu citrónové štávy, přimíchej Čtyry žloutky, rozkloktané s trochem hovězí polívky, a vlej ji do sosietky.

F. Hansgirgová

Omáčka ze suchých hříbků

Vyper pěkné suché hříbky v čerstvé vodě, dej je do hrnku, nalej na ně masité polévky a nech je do měkká vařiti, pak s nich polévku sceď a usekej je na drobno, nalej pak na ně opět tu polévku, v níž se byly vařily, zapraž to pak máslovou jíškou a nech to ještě chvíli po vařiti. Chcešli míti omáčku nakyslou, tedy přidej trochu vinného octa.

K. Vávrová

Omáčka ředkvičková

Usmaž na loji neb másle ředkvičky oloupané, zapraž je moukou a promíchej i rozmíchej to s přecezenou hovězí polévkou. Rozsekej na drobno petružele trochu, dej ji do omáčky a kousek cukru, nech to vařiti asi půl hodiny a vlej do nádobky.

L. Dobrovolná
1