Polévky

Polévka z karfiolu (květáku)

Růži pěkného bílého karfiolu očist’, rozeber ji na stejné kusy a uvař v silné hovězí polévce. Pak dej do kuthanu lžíci másla, nech je rozpustit a přidej k tomu lžíci mouky; nech to trochu zpěnit a přidej polévky, v níž jsi byla karfiol uvařila. Dej do toho špetku tlučeného květu, dvě lžičky smetany a dva žloutky, dobře to pak zamíchej a nech to povařiti. Potom vlej vše do polévkové mísy na usmažené housky, a možno-li, usmažená, na drobno rozkrájená husí játra, a vlož do toho svařený karfiol.

M. Rosická

Celerová polévka s nudlemi

V hrnci uvaříme asi 3 dkg na kostky nakrájené petržele, 3 dkg nakrájeného celeru, dkg póru a potřebne množství vody. Když zelenina změkla, zahustíme polévku světle zlatou jíškou, upravenou z másla a jemné mouky. Povařenou, zahoustlou polévku pak procedíme a přidáme do ní 1 větši na křenovém struhadle jemně ustrouhaný celer a lžíci soli. Polévku váříme ještě asi dvacet minut volně na okraji plotny, až jest celer měkký. Zvláště ve vařící osolené vodě uvaříme do měkká nudle z půl vajíčka. Uvařené nudle, na sítě studenou vodou prolité, přidáme k polévce se lžicí strouhaného sýra parmezánského a okořeníme několika kapkami Maggiho polévkového koření.

A. Kejřová

Dršťková polévka

Dršťky se operou, posypou moukou, v ni dobře vymnou, vyperou ve studené vodě, pak se v soli vymnou, opět vyperou, poté se spaří a pak zase ve studené vodě vyperou a dají se vařiti. Za půl hodiny vodu slijeme, na dršťky nalijeme čistou, studenou vodu, osolíme a uvaříme je do měkká. Mezi vařením přidáme k nim na kolečka nakrájenou kořenovou zeleninu a uzené maso. Měkké dršťky nakrájíme na nudličky a uzené maso na kostečky. Procezenou polévku zahustíme žlutou jíškou, přidáme do ni kousek se solí utřeného česneku, pepř, majoránku, strouhaný zázvor, sekanou petrželku, nakrájené dršťky, uzené maso a polévku ještě dobře povaříme.
Rozpočet pro 5 osob: 1/2 kg drštěk - sůl - 8 dkg zeleniny - 6 dkg másla - 8 dkg mouky - 2 zrnka pepře - strouh, zázvoru na špičku kulatého nože - 1 stroužek (malý) česneku - sůl, petržel, majorán - 12 dkg uzeného masa

M. Janků-Sandtnerová

Polévka s knedlíčky morkovými

Vezmi morek (číš) hovězí v množství přiměřeném (asi 14 dkg), vyper řádně, rozsekej a promíchej i přidávej zvolna tři vejce a tři žloutky, pak housku v mléce namočenou a vymačkanou, jakož i drobečky z housky a míchej to v nádobě, až se utvoří těsto měkké. Potom přidej 5 dkg morku hovězího, rozsekaného na malé kousky, osol to a promíchej znovu řádně. Z toho pak nadělej malé knedlíčky a zavař je do polévky hovězí

J. Svobodová

Hrachová polévka

Vezmi pro 6 osob asi půl kila hráchu, nech jej močiti přes noc ve studené vodě a druhý den do měkká uvař; pak ho rozmačkej a proceď do hrnku, nalej naň dobrou hovězí polévku, přidej trošinku rozsekané majoránky, trošku zelené petružele, dva rozstrouhané syrové brambory a nech to vařit; zatím udělej bledou jíšku, zapraž ní polévku a vlej ji do mísy na smaženou rozkrájenou žemličku

E. Persein-Beránek

Krupková polévka z kyselého mléka

Do kyselého mléka dají se dvě vařečky mouky, při čemž se jím pilně míchá, aby se to nesrazilo. Krupky dají se vařiti zvlášť do studené vody a když jsou měkké, přidají se k polévce, která se trochu omastí.

M. Axamitová

Vaječná polévka

Udělá se růžová jíška a nechá vychladnouti; na ni se nalije polévka, ve které byla rozkloktaná čtyři vejce, osolí se, přidá muškátu a nalije na usmaženou housku.

H. Dumková

Polévka z drobečků s knedlíčky

Drobty žemlové, asi talíř plný, dají se do pánve na slabý oheň, přidá se 4 dcl mléka, 5 vajec a 50 gr. másla a to se lžicí vše promíchá až těsto z toho tuhé se udělá. Když ono vychladne, přidá se k tomu žloutek, trochu květu a na drobno rozsekané petružele, smíchá se to vše dohromady a nadělají se z toho malé knedlíčky, vykrájejí se lžicí a dají do másla usmažiti — načež do polívky drobečkové se dají a s tou na tabuli upraví.

L. Dobrovolná

Polévka se svítkem ze smržů neb špiček

Rozsekej na drobounko několik dobře vypraných smržů aneb špiček, utři je v 60 gr. čerstvého másla, přidej pět žloutků, trochu zelené drobně rozsekané petružele, tři lžíce mléka, trochu soli, ze dvou bílků udělaný sníh a tolik strouhané žemličky, aby to jako hustá kapanina bylo. Vlej to do vymazaného máslem a strouhanou žemličkou posypaného pekáčku a nech to upéci. Vyklop to pak, rozkrájej na kostky a dej do mísy. Rozkloktej čtyry žloutky s vlažnou polívkou, přimíchej je do přecezené vařící polívky, přidej trochu na drobno rozkrájené pažitky a vlej ji na svitek do mísy

F. Hansgirgová

Polévka se žemlovým svítkem pro 6 i 8 osob

Vraz do hrnečku dvě celé vejce a dva žloutky, rozkloktej je, dej do toho trochu květu, trochu zelené petružele, trochu soli a jednu ustrouhanou žemličku, pak trochu dobré sladké smetany, a všecko pospolu dobře umíchej; potom vymaž rendlíček máslem, posyp strouhanou žemličkou, vlej do něho tu míchaninu a nech svítek upéct; když vychladne, rozkrájej ho na kousky, nalej na něj hovězí polívku a nech to trochu povařit, pak zapraž polívku trochou bílé jištičky a nes ji na tabuli.

M.D. Rettigová

Boršč (ruska polévka)

Asi do čtyřlitrového hrnce dáme vařiti do studené osolené vody 40 dkg hovězího žebra, kousek morkové kosti a kousek slaniny. Když se voda vaří, sebereme pěnu. Zatím si očistíme kořenovou zeleninu: mrkev, petržel, brukev, cibuli, pór, rajská jablíčka, kousek zelné hlávky, kousek kapusty a pokrájené dáme do jiného hrnce do vařící osolené vody vařiti. Ještě do jiného hrnku dáme do studené osolené vody vařiti očištěné 2 červené řepy, které rozkrojíme na několik kousků. Hrnce musíme míti přikryté. Vyvařuje-li se nám voda, doléváme teplou. Uvařené měkké maso scedíme, pokrájíme na malé kousky, slaninu pokrájíme hodně na drobno, dáme zpět do scezené polévky, k tomu scedíme vodu z uvařené zeleniny a vodu z uvařené červené řepy. Zeleninu pokrájíme ozdobným rýhovaným nožem na silnější nudličky a přidáme rovněž do polévky. Červenou řepu tam nedáváme. Polévku ještě asi pět minut povaříme a do hotové přidáme asi lžičku octa. Polévka má míti kyselou chuť. Zvlášť v omáčníku podáváme k polévce kyselou smetanu.

A. Kejřová
3