Přílohy

Kapusta

Oloupají se zevnější listy, vyřízne se košťál, hlávky rozřežou se po délce a vyperou se čistě ve vodě. Kapusta osolí se a svaří ve vodě, pak scedí se a dusí v pánvi na másle nebo sádle. K zlepšení a zvýšení chuti lze přidat! ošlejch na drobno rozsekaný nebo cibuli čili také česnek s sebou dusití a kapustu moukou trocbu posýpati a pak ještě trochu nechat dusit.

L. Dobrovolna

Brambory se slaninou

Rozkrájej čerstvou slaninu na drobné kostky, též jednu malou cibuli a nech to usmažit, dej do toho uvařené a na koláčky rozkrájené brambory, osol, okořeň trochem bílého tlučeného pepře, nech brambory do zlatova osmažit a nes na stůl.

K. Vávrová

Vídeňský knedlík

3 oloupané housky rozkrájíme na kostky, polijeme koflíkem mléka a necháme rozmočiti. Mezitím si osmažíme na kousku másla dvě na kostky nakrájené housky a necháme vychladnouti. Do utřené housky (v mléce namočené) dáme dvě vejce, 1 lžíci mouky, trochu soli, dobře utřeme, přidáme ze dvou bílků tuhý sníh, osmažené housky a dvě lžíce strouhané housky, mlékem zkropené. Čtyři rohy ubrousku smočíme ve studené vodě, potřeme máslem a posypeme moukou; těsto rozdělíme na čtyři díly, do každého rohu ubrouskového dáme jeden díl, ubrousek volně nad ním svážeme (neboť knedlík při vaření nabude) a vaříme ve velkém kastrole v dostatečném množství osolené vody, na vařečce zavěšený asi 10—15 minut. Když jest tuhý, vyjmeme' jej opatrně na prkénko, nití rozkrájíme, aneb jej upravíme v podobu leknínu.

A. Kejřová

Kaše z hrachu

Zelený hrách si uvaříme do měkká jako v předešlém předpise. Pak jej prolisujeme sítem do mlékem zředěné máslové jíšky, přisolíme, opepříme a podusíme. Kaši upravíme na mísu, omastíme rozpáleným máslem a posypeme smaženou strouhanou houskou nebo jemně nakrájenou, usmaženou cibulkou. Velmi dobrá jest kaše, omastíme-li ji přeškvařeným tukem ze šunky. Kaši můžeme též připraviti z loupaného žlutého hrachu, který se rychleji uvaří. Neloupaný hrách vaříme 2—3 hodiny na mírném ohni.
Rozpočet pro 5 osob: 30 dkg hrachu - sůl - 2 dkg másla - 2 dkg mouky - 1/8 l mléka - tlučený pepř - 6 dkg másla nebo tuku ze šunky - 1 dkg strouhané housky nebo 3 dkg cibule

M. Janků-Sandtnerová

Pařená rýže

1 koflík rýže, 1 lžička soli, jeden a půl koflíku vařící vody, 1 a půl koflíku svařeného mléka. Dejte sůl a vodu do svršku dvojitého hrnce k vaření (double boiler) a pak pomalu vsypte dobře vypranou rýži, stále míchejte vidličkou, tak aby se zamezilo přichycení rýže na dno. Vařte pět minut. Přikryjte. Dejte nad spodní část dvojitého hrnce (double boiler) a nechte vařit, až rýže do se vsaje vodu, pak přidejte mléko svařené a nechte opět vařiti až jest rýže měkká. Doba požadovaná pro paření rýže jest 45 až 60 minut. Jak se pere rýže: Dejte rýži do cectaíku, tento dejte do hrnce skorem plný studné vody, promíchejte rýži dvakrát rukama, vyndejte cedník z hrnku a zmeňte vodu. Opakujte proces 3 nebo 4krát, až voda je úplně čistá.

E. Persein-Beránek

Noky k masu

Kousek másla se utře se žloutky a citron ovou kůrou, přidá se mouky a zadělá smetanou nebo mlékem na tuhé těsto, osolí se a dobře se vypracuje. Pak se přidá ze zbylých bílků sníh a lžicí vykrajují se noky do vařící vody. Vaří se asi čtvrt hodiny.

V.M. Štěpánová

Bramborové chrupánky (kroketky)

Uvařené, oloupané zemáky rozmačkají a sítkem se propracují, načež pak osolené a okořeněné s máslem rozpuštěným se smíchají, a když vše vystydlo, upravují se z toho malé jaterničky, které rozstrouhanou chlebovou kůrkou posypány, na másle se usmaží a usmažené vkusně petruželí obloží a na stůl nesou.

H. Dumková

Bramborová kaše

Vyprané, oloupané, rozkrájené brambory uvaříme se solí a kmínem do měkká. Pak s nich odstraníme vodu, přidáme kousek másla a dobře rozmačkáme nebo lisem na brambory prolisujeme, dokud jsou ještě horké. Pak stále míchajíce přidáme vařící mléko, podle chuti ještě soli a kaši dobře umícháme. Pak ji pěkně urovnáme na mísu. Povrchu ji ozdobíme drobně nakrájenou, na másle usmaženou cibulkou a pokapeme máslem. Rozpočet pro 5 osob: 1 1/2 kg brambor - kmín - sůl - 3 dkg másla - 2/3 l mléka - 3 dkg másla - 3 dkg cibule

M. Janků-Sandtnerová

Houskové knedlíky

Půl kg mouky na míse osolíme 1 rovnou lžicí soli, zaděláme 1/2 litrem vlahé vody a koflíčkem mléka, ve kterém jsme rozmíchaly 2 žloutky, v řidší těsto, hodně vytloukáme, až jde od vařečky a tvoří se bubliny. Potom vmícháme na kostky rozkrájené housky, dobře zamícháme a necháme asi půl hodiny státi. Pak rozdělíme těsto na 4 díly, které zlehka vyválíme v šišky a vhodíme do vařící osolené vody. Vaříme prudčeji 25 až 30 minut. Jeden knedlík na zkoušku rozkrojíme a když se nám do něho prst neboří, je dosti. Ihned jeden po druhém vyjmeme, krájíme a dáváme do pařáku, aby neoschly. Poznámka: Mladá hospodyňka spíše dokáže upraviti dort neb cukroví, než uvařiti dobrý, kyprý knedlík. Jakost jeho záleží na těchto pravidlech, kterých nutno dbáti: Na knedlík musí býti ta nejlepší, krupičková mouka. Těsto přiměřeně husté, dostatečně vypracované. Déle musí býti dosti vody, do níž knedlíky zaváříme, raději více než méně. (Vaří-li se knedlík v málo vodě, aneb přestane-li se vařiti, jest slizký, neúhledný.) Též nesmíme počítati dobu varu od chvíle, kdy je do vody dáváme, nýbrž od doby, kdy se začnou vařiti. Mezi vařením je musíme vařečkou několikráte opatrně obraceti. Uvařené knedlíky rychle rozkrojíme, jeden po druhém, aby se z nich pára odstranila. (Spatně si počíná hospodyňka, která uvařené knedlíky všecky vyndá na prkénko a zvolna jeden po druhém krájí, tím ztvrdnou.) Chceme-li míti knedlík jemnější, dáváme 2 žloutky, 1 celé vejce a housku, v trou­ bě na másle osmaženou; tésto děláme pak řidší a dáváme více housky. Děláme-li knedlíků více a chceme-li vejci šetřiti, přidáme do mléka kousek kvasnic jako hrách veliký.

A. Kejřová

Kapusta s rýží

Vyber několik pěkných hlávek, rozřež je na čtvrtky, košťály odstraň a svař to v slané vodě, vyper pak v čerstvé vodě, načež vloží se kapusta do sádla, okoření se pepřem, osolí se a přidá se k tomu asi hrst rýže také čistě vyprané, přikryje se to a nechá dusití tak dlouho, až rýše změkne.

L. Dobrovolna

Bramborový knedlík

Uvař v šestižejdlíkovém hrnku dobře vyprané brambory a oloupej je. Pak popraš vál moukou, vsyp na něj ty brambory a válečkem je dobře rozmačkej; potom spař žejdlík pěkné krupice, přidej ji k rozmačkaným bramborům, vraz do toho tři neb čtyry celá vejce, dobře to rozmíchej, osol a rukama dobře uhnět, potom z toho dělej rukou okrouhlé knedlíky, pak dávej do vařící vody a nech as půl hodiny vařiti; potom knedlíky opěnovačkou vyndej a klaď bud celé neb na půlky rozkrájené na mísu posýpej rozstrouhanou kůrkou ze žemličky a omasť rozpáleným čerstvým máslem.

K. Vávrová

Bramborové smaženky

Ve slupce do měkká uvařené brambory oloupáme a prolisujeme. Na vál si připravíme mouku, do ní dáme brambory, přidáme sůl, vejce a vypracujeme tuhé těsto. Pak těsto vyválíme na 1 a 1/2 cm silné, formičkami vykrájíme hvězdičky neb půlměsíčky, namáčíme je v rozšlehaných bílcích, pak ve strouhané housce, načež je v rozpáleném sádle usmažíme do zlatova. Z téhož těsta děláme mrkvičky (karotky), obalíme je v bílcích a housce a usmažíme v sádle. Když jsou hotové, zastrčíme špejlí do jejich širší strany kousek zelené petrželky, Smažen- kami obkládáme hovězí maso.
Rozpočet pro 5 osob: 50 dkg brambor - 20 dkg mouky - sůl - 1 vejce - 2 bílky - 10 dkg housky - 12 dkg sádla - zelená petrželka

M. Janků-Sandtnerová

Karlovarský knedlík

Máslo utřeme se solí do pěny, pak přidáme žloutky, jeden po druhém, po lžicích mléko a mouku. Do umíchaného těsta přidáme na másle usmažené, na kostečky nakrájené housky a z bílků tuhý sníh. Těsto vlijeme do máslem potřeného ubrousku, zavážeme jako knedlík obrovský a vaříme jej ve slané vodě 1 hod. Uvařený niti nakrájíme a podáme máslem politý k jemnějšímu masu.
Rozpočet pro 5 osob: 7 dkg másla - sůl - 6 žloutků - 1/2 l mléka - 56 dkg mouky - 20 dkg housky - 2 dkg másla - ze 6 bílků tuhý sníh - 2 dkg másla na ubrousek - 3 dkg másla na polití.

M. Janků-Sandtnerová

Dušená rýže

30 dkg rýže přebereme, omyjeme a spaříme horkou vodou. Odkapanou rýži dáme na 3 dkg rozehřátého másla a osmažíme. Potom ji osolíme, zalijeme vodou, které dáváme dvakrát tolik, co je rýže, neboť rýže silně při vaření bobtná. Do rýže vložíme 4 dkg oloupané, celé cibule, do níž dáme asi 2 hřebíčky, přiklopíme pokličkou a dáme do trouby dusiti. Za dušení rýži nemícháme, protože by se rozvařila. Udušenou rýži vložíme do věncové formy, vylité horkou vodou, vyklopíme na mísu a ozdobíme zelenou petrželkou nebo hlávkovým salátem

A. Kejřová

Dušené zelí

Vezmi několik tvrdých hlávek zelí, rozkroj je v po­ lovici, vykrájej košťály, rozkrájej lupeny na nudličky a tlusté stopky všechny z toho vyndej. Pak vlej vařící vodu na nakrájené zelí, vodu s něho zase sceď, a zelí dobře vymačkej. Dej do kuthanu kus čerstvého másla a trochu cibule na drobno nakrájené, vlož do toho nakrá­ jené zelí, nech to do měkká dusit, avšak častěji tím míchej, popraš to lžicí mouky, nech ještě trochu do hnědá dusiti; pak přilej trochu hovězí polívky, do níž jsi byla vinný ocet přimíchala a nech to chvíli povařit. Můžeš také přidat trochu tlučeného pepře a trochu kmínu

K. Vávrová