Polévky

Polévka hrachová

Půl litru hráchu (myslí se čerstvého) se vaří v měkké vodě, až je na kaši rozvařen, na to se nalije 2 litry hovězí polévky, přidá trochu pepře, květu, marjánky, se solí utřeného česneku a trochu bledé máslové jíšky; vše se procedí, nechá se chvíli povařiti a nalije na usmaženou housku neb chléb, též se mohou místo chleba na másle udusiti kroupy neb rýže.

H. Dumková

Švábská polévka

Nakrájej z dobrého domácího chleba tenounké lístky a usuš je buď na čistém plechu aneb na rendlíku do žlutá neb do světlohněda. Asi půl hodiny před jídlem je dej do hrnce, nalej na ně čistou hovězí polévku, osol, trochu opepři a nech chvilenku vařit. Mezitím rozkrájej pečené klobásy na kousky, dej je do mísy, vlej na ně polévku a přidej trochu na drobno rozkrájené pažitky.

E. Persein-Beránek

Rybí polévka hnědá

Rozpusť máslo, dej do něho mrkev, cibul, petružel, kus kadeřníku, kousky ryby, koření nové, zázvor, květ, hřebíček – vše tlučené – a nechej dusiti a nalij na to vody petruželové, v níž trochu hrachu vařiti se může, osol to a nech vařiti as půl hodiny, polévku pak proceď, dej do ní kousek upraženého cukru, by nebyla trpká, trochu tlučeného květu a vlij ji do mísy na připravené knedlíčky, ježto se udělají z rybího masa, housky a vajec, s přídavkem koření a zeleniny, nebo na jiný spůsob, jak jinde udáno.

J. Svobodová

Napodobená želví polévka

Dej vařit malou telecí hlavu a když je vařena, hlavu vyndej, maso ober a rozkrájej a polévku z něho slej a proceď. Udělej jíšku ze dvou lžic másla a lžíce mouky a když hnědne, vlej do ní dva kvarty té polévky z hlavy. Vař po pět minut a přidej pak rozkrájené dříve maso a pokrájené čerstvé neb naložené houby, štipec hřebíčku a nového koření, špetku papriky a svazeček zelené petružele a povař dalších pět minut. Pak přidej dvě na tvrdo vařená rozkrájená vejce a půl na kousky rozkrájeného citronu.

M. Rosická

Polévka ze sušených hub

Sušené houby ještě rychle umyj a dej vařiti se solí a kmínem. Po hodině houby vyndej, zapraž jíškou a přidej trochu sladké vařené smetany. Vyndané houby buď pak všechny drobně rozsekej nebo z nich udělej svítek. Utři kousek másla s rozsekanými houbami, osol, přidej 3 vejce, žemličku namočenou a zase vymačkanou, kousek rozsekané cibule, vše promíchej a pak dej upéci na pekáč máslem pomazaný a strouhanou žemlí vysypaný. Svítek pak se rozkrájí pod polévku.

V. M. Štěpánová

Bramborová polévka

Čistě oprané, oloupané brambory nakrájíme na stejné kostečky a vložíme je do osolené vody. Hned k nim přidáme na nudličky na­ krájenou zeleninu a nakrájenou, spařenou kapustu, trochu kmínu a majoránky. Když se polévka chvíli vařila, zahustíme ji červenou jíškou a 1/2 hodiny povaříme. Do polévky přidáme čerstvé houby dříve udušené na másle, nebo suché houby, které jsme povalily v mléce a pak udusily na másle. Před podáváním okořeníme polévku tluč. pepřem, sekanou zel. petrželkou a stroužkem utřeného česneku.
Rozpočet pro 5 osob: 1 a 1/2 l vody - 50 dkg brambor - 8 dkg zeleniny - 1/4 hlávky kapusty - 6 dkg másla - 8 dkg mouky - 1/2 dkg hub suchých nebo 10 dkg čerstvých hříbků - sůl - majoránku -1 stroužek česneku - 3 zrnka pepře - kmín - 3 lžíce mléka na suché houby

M. Janků-Sandtnerová

Květáková bílá polévka s piškotovým svítkem

V horké osolené vodě vaříme s kouskem másla menší očištěný květák. Když je měkký, vyjmeme jej, dáme do polévky 3—4 lžíce bledé máslové jíšky a necháme ji řádně povařiti. Než neseme polévku na stůl, zjemníme ji 2 lžícemi sladké smetany, do niž rozmícháme 2 žloutky a hodně ji šlehačkou rozšleháme. Dále již polévku nevaříme, přidáme však ještě strouhaný muškátový oříšek a rozkrájíme do ní uvařený květák. Do hotové polévky při podávání na stůl dáme následující:
Piškotový svítek: Do tuhého sněhu ze dvou bílků přidáme 1 žloutek, lžíci mouky, špetku květu, soli a umícháme v těsto, které vlijeme na omeletovou pánev, na níž jsme rozpálily půl lžičky másla a pečeme v dobře prohřáté troubě asi 10 minut. Neboři-li se prst, jest svítek upečen, rozkrájíme jej na kostečky a dáme na talířek k polévce.

A. Kejřová

Polévka s mozečkem pro 8 osob

Rozkrájej na kousky libru telecího masa, krčky a všeliké kousky od drůbeže, dvě cibule, několik kořínků petružele, celeru a mrkve, dvě kapusty, a nech to s kusem nového másla dusit; mu sí se však dohlížet, aby to nezčervenalo; pak na to nalej hovězí polívku a nech to hodinu vařit, potom to proceď a trochou bílé jíšky připraž. Vezme se buď telecí nebo jehněčí mozeček, očistí se, obalí se dříve v mouce, pak se omočí v rozkloktaném vejci, obalí se ve strouhané žemličce, osmaží se v rozpáleném másle, a potom se naň vleje polívka. Není-li času ku smažení, může se mozeček dobře očištěný do té procezené polívky dát vařit, a tato se pak vleje na smaženou, drobnince rozkrájenou žemličku.

M. D. Rettigová

Polévka mléčná

Několik zemáků se zvolna uvaří, voda slije a zemáky dusí; zatím se cibule a usekaná petružel na másle udusí, sítem protlačené zemáky se k cibulce přidají, vše se dobře promíchá, přidá se jeden bobkový list a přilije potřebné množství horké vody nebo polévky, aby povstala řídká kaše, a půl litru vařícího mléka, přidá pepře, soli a muškátu; polévka se chvíli povaří a nalije na smaženou housku

H. Dumková

Romfortská polévka

Vezmou se luštiny, kroupy, zelí, kořeny, zemčata, maso, seseká se to na kousky, osolí a vaří se to i přidá se trochu koření, špeku neb tučných kostí. Potom dá se do této polívky chléb tvrdý, rozkrájený na koétky a usmažený na sádle

L. Dobrovolná
8