Předkrmy

Závitek z telecí kýty

Z telecí kýty nařežou se tlusté řízky, mohou býti dlouhé přes celou kýtu, trochu se posolí, svinou a zavážou spařeným špagátem. Zatočí se do ubrousku neb do čistě vypraného, suchého, nešmolkováného plátna, ovážou a dají takto na 2 až 2 a 1/2 hodiny vařiti. Nalije se na ně litr vody, půl litru octa, půl litru bílého vína, dá se k tomu cibule se slupkou, tymián, jeden malý bobkový list, nové koření, pepř, zázvor, kousek yzopu nebo bertramu, citrónová kůra, jedna telecí nožička sekaná a trochu soli. Vařené závitky se vyndají, obalu zbaví, složí na hlubokou mísu, šťáva se na ně procedí a nechá se to vystydnouti. Když mají přijíti na stůl, nakrájejí se na tenké koláčky, složí do mísy, ozdobí se drobně sekanými sardelemi, žloutky a bílky též usekanými, z nichž se střídavě utvoří kol mísy malé hromádky a proloží huspeninou.

M. Axamitová

Přichoutky s husích játer a se šunkou

Rozsekej na drobounko husí i z jiné drůbeže játra a rozsekej též na drobounko kousek pickoviny (šunky). Spěň jednu rozstrouhanou cibulku na másle, přidej k tomu sekaninu, přičiň trochu pepře, osol a nech to dobrou půl hodiny dusit. Pomaž tím žemličkové lístky a pokrop přecezenou citronovou šťávou.
Takové topinky dávají se místo paštiček před hovězím masem.

F. Hansgirgová

Šunkové sandviče

Odkroj veškerý tuk s dobře uvařené šunky, rozkrájej ji na tenké stejné řízky a tyto opět rozkrájej na menší kousky, tak aby se mohly dáti tři neb čtyry do jednoho sandviče. Připravené řízky chleba pomaž máslem, na jeden narovnej kousky šunky, druhým přikrej, zlehka dohromady přimáčkni a předlož.—Dává-li se do sandvči pouze po jednom velkém řízku masa, může se státi, že při prvním ukousnutí octne se celý kousek masa v ústech a všechen chléb zůstane v ruce, proto jest záhodno užívati kousků menších, jak s vrchu bylo pověděno. Šunka může se též drobně usekati.

E.Persein-Beránek

Svitek z telecího masa

Vezmi 1/4 kila telecího masa, kousek pístního sádla, kousek citrónové kůry, žemličku neb krajíček bílého chleba v mléce namočený a vymačkaný a vše dohromady sesekej. Utři 2 lžíce másla, rozmíchej do něho čtyry celá vejce, přidej k tomu tu sekaninu, přilej dvě lžíce smetany, osol a přidej trochu tlučeného pepře a dvě lžíce rozstrouhané žemličky a vše dobře rozmíchej. Vymaž kuthan máslem, naplň tou sekaninou, dej do trouby a nech upéci. Upečený svítek rozkrájej na kousky a nes na stůl.

M. Rosická

Sardele s kaparami

Rozpul sardele, vyber kůstky, otoč sardelky okolo měchačky a tak vlož na misku, posyp nasekanými žloutky tvrdými, kaparami, pokrop olejem a octem, a dej kolem aspik teplý.

J. Svobodová

Závitky s míchaninkou

Udělej z půl žejdlíka smetany hustou kaši a nech ji vystydnout. Dej na rendlík kus másla, drobně rozkrájenou cibuli, vlož na to kus telecího masa a nech ho do měkká udusit; pak maso vyndej a na drobno usekej, taktéž čtyry na tvrdo uvařené vejce a tři očištěné sardele, načež všecko vmíchej do té vychladlé kaše; nyní nastřihej z oplatku čtyrhrané kousky, dej na každý kousek trochu té míchaniny, zaviň je, omoč nejprve v rozkloktaném vejci, pak je obal ve strouhané žemličce a usmaž je do zlatová buď v převařeném másle nebo sádle; potom závitky urovnej na misku, okrášli je citronovými koláčky a zelenou petruželkou, a nes je na stůl.

M.D. Rettigová

Chřest s máslem

Chřest skrojíme, pod hlavičkou sloupneme, opereme, svážeme po šesti do svazečku, aby se lépe překládal, vložíme jej do vařící osolené vody a vaříme 10—20 minut, až změkne. Měkký chřest dáme na síto okapati, na míse jej rozvážeme, hlavičky posypeme smaženou houskou a omastíme dobře rozpáleným máslem. Horký podáváme.
Týmž způsobem upravujeme mladý pór, kapustová poupátka, mladou, celou, spařenou a uvařenou kapustu, květák, rovněž i mladé brukve oloupané a v celku uvařené. — Také vařený nazelenalý kukuřičný klas.

M. Janků-Sandtnerová

Vejce v aspiku

8 vajec uvaříme na tvrdo a oloupeme je. Do formiček s kulatým dnem, nebo do obyčejných hrnečků nalijeme trochu aspiku, oloupané vajíčko každé zvlášť nasolíme, obalíme do plátku šunky, vložíme do formičky a dolijeme celé aspikem. Tak upravíme všechna vajíčka a necháme ztuhnouti. Ztuhlá vyklopíme, urovnáme na mísu, ozdobíme ještě sekaným aspikem, zelenou petrželí a růžičkami z ředkviček. Podáme k nim majonézu zvlášť.

A. Kejřová

Svitek ze sušených hub

Vyper v studené vodě dva koflíky sušených hub a uvař je v slané vodě do měkka; pak vodu sceď, houby na drobno rozsekej, utři na misce dvě lžíce másla, vraz do toho čtyry celá vejce, rozmíchej to, přidej k tomu rozsekané houby, dvě ostrouháné v mléce namočené vymačkané žemličky neb dva krajíčky chleba, kousek na drobno rozkrájené citronové kůry, špetku kmínu, okořeň to trochem květu, osol a dobře to promíchej, vymaž kuthánek máslem, vysyp ostrouhanou žemličkovou ůkrou, vlej to do něho a nech v troubě upéci, vyklop to pak na mísu a dej celé na stůl, aneb to rozkrájej a oblož tím špenát, čočku aneb jinou zeleninu.

M. Rosická

Žemličky se sardelovým máslem

Nakrájej tenké řízky ze čtyr žemliček, utři čtyry loty másla se čtyřmi sardelemi, uvař tři vejce na tvrdo, žloutky vyndej a rozetři, a bílky usekej na drobno; nyní pomaž půlku každého řízku sardelovým máslem a druhou půlku žloutkami, na žloutky poklad sekané uzené maso a na máslo sekané bílky.

M.D. Rettigová
1