Polévky

Polévka z chlebíčku se ztracenými vejci

Uvař při hovězím mase celer, petružel, mrkev a květák. Rozkrájej to pak na nudličky a dej do mísy. Usmaž chlebíček, na nudličky rozkrájený, na čerstvém másle a dej jej též do mísy. Na kuthánku svař osolenou vodu s trochem octa, vraz do ni kvapně čerstvá vejce jedno po druhém, a až nahoru vyplynou, vyber je sběračkou a do studené vody polož. Přeceď nyni hovězí polívku do mísy, ober s vajec otřepaninu a vlož je do polívky. Počítá se na každou osobu jedno vejce.

F. Hansgirgová

Smíška (polévka)

60 gr. másla a dvě lžíce mouky promíchej řádně, dej do rendlíku, přidej 2 a půl litru polívky hovězí, zamíchej to a zavař dobře. Potom proceď to skrz sýtko, přidej k tomu sůl, květ a šafrán, nařež uvařené ucho telecí a brzlík, pak šest žampionů na podlouhlé kostky, dej to vše do polívky, zavař to ještě jednou a pak nalej na smažené housky a dej na stůl.

L. Dobrovolná

Polévka z hrášku

Hrášek se přebéře a dusí se s cukrem na másle. Do hovězí polévky se dá bledá jíška, procedí, přidá hrášek a kousek upáleného cukru.

H. Dumková

Zelná polévka

Zelí uvaří se ve slané vodě. Když změkne, přidá se k němu kus nového másla a na dva litry polévky 1/6 litru kyselé smetany, do níž se zakverlá vařečka mouky se 2 žloutky, vleje se to do polévky a pilně se míchá, až se polévka povaří, jinak by se srazila.

M. Axamitová

Polévka z čerstvého hrášku

Vyper čerstvý zelený hrášek, proceď a dej do hrnku s čerstvým máslem (na 1,5 kg hrášku 90 gr. másla) a trochem studené vody a pak tím rukou tak dlouho míchej, až se máslo kolem hrášků obalí; na to vodu čistě slej, dej na hrášek lžíci sekané zelené petružele s troškou soli a květu a nech jej pod pokličkou až do měkka dusit; pak jej protři žíněným sýtkem, rozřeď dvěma kvarty jasné hovězí polévky, nech chvíli vařit a pěnu a tuk pilně sbírej. Vylej na mísu na usmaženou žemličku.

E. Persein-Beránek

Želví polévka

Zabité želvy se očistí ve vlažné vodě, aspoň tři hodiny pozvolna vaří, stáhnou a osolí. Na pekáčku rozpustí se máslo, osmaží se cibule, mrkev, petruželové kořínky, na vše to položí se želva, poleje masovou polévkou, vše se dusí a poznovu polévkou zalévá, zase povařiti nechává. Vykuchaná želva se na kousky krájí, osoluje, vínem polévá, pepří a do polévky takto docílené dávají se vejce neb chléb.

J. Svobodová

Polévka se svítkem moučným

Utři dvě lžíce másla, vraz do něho jedno vejce a dva žloutky, vše to rozkloktej, přidej tolik mouky, až je to husté jako kapaninka, přidej k tomu sníh ze dvou bílků, vymaž mělký kuthan máslem, vlej těsto do něho a upec je do zlatova, pak vyklop to na prkénko, nech vychladnouti, a rozkrájej na malé kostky (aneb vypíchej malou formičkou), vlož do polévkové mísy a nalej na to dobrou hovězí polévku.

M. Rosická

Polévka kmínová

Kmín s česnekem utřený hodně se povaří ve slané vodě, omastí se sádlem husím a vlije na chléb, rozkrájený na kousky a usmažený. Na venku tomu říkají „ oukrop “ .
Nebo: povařená kmínová polévka zapraží se hezky hnědou jíškou a vleje na rozkrájený chléb.

V. M. Štěpánová

Polévka z vepřového masa

V osolené vodě povaříme na nudličky nakrájenou všechnu zeleninu (celer, mrkev, petržel, pórek a spařenou kapustu). V kastrole na másle neb sádle usmažíme si drobně nakrájenou cibulku, do ní vložíme na menší kousky nakrájené vepřové maso, osolíme a udusíme do měkká. Pak maso usekáme nebo na masovém strojku umeleme a dáme do zeleninové polévky. Zvlášť si upravíme z másla a mouky žlutou jíšltu, zředíme ji polévkou, vložíme do ostatní polévky a dobře vše povaříme. Před podáváním si umícháme v polévkové míse mléko se žloutkem, načež stále míchajíce přilijeme polévku, okořeníme ji sekanou zelenou petrželkou a podáváme. K polévce můžeme podávati některý svítek nebo do ní zamícháme zvlášť udušené krupky.
Rozpočet pro 5 osob: 1 a 1/2 vody - sůl - 12 dkg zeleniny - 2 dkg másla neb sádla - 3 dkg cibule - 30 dkg vepřového ramínka neb bůčku. — Jíška: 2 dkg másla - 2 dkg mouky - 1 mléka - l žloutek - zelená petržel - 2 y. dkg krupek - % dkg másla

M. Janků-Sandtnerová

Cibulová polévka s krupičným svítkem

Do třílitrového hrnce dáme dvě lžíce másla, přidáme jednu menší na tenké proužky nakrájenou cibuli, necháme zpěniti a přidáme tolik mouky, abychom docílily řidší, růžovou jíšku. Zalijeme ji hrnečkem studené vody a vařečkou hladce umícháme. Pak ji zalijeme potřebným množstvím vody, slité z bramborů neb slabší polévkou z kosti a zeleniny a necháme polévku dobře povařiti, zahoustnouti. Pak polévku procedíme, přidáme k ní lžičku drobně usekané zelené pažitky a necháme přejiti několik varů. Před podáním přidáme několik kapek Maggiho polévkového koření.
Krupičný svítek: Na míse utřeme 3 dkg másla neb morku se 2 lžícemi mléka, 1 žloutkem, špetkou soli, trochu strouhaného muškátového oříšku, 4 dkg jemné krupice a půl lžičky jemné mouky. Do dobře utřeného přidáme ze 2 bílků hodně tuhý sníh. Omeletní pánev vytřeme omastkem, těsto na ni srovnáme, nožem uhladíme a upečeme v dobře vyhřáté troubě do zlatova. Vychladlý nakrájíme na menší kostečky a nežli polévku neseme na stůl, dáme do ní svítek na 2 minuty napařiti.

A. Kejřová
4