Drůbež

Pečené kuře

Dobře očištěná kuřata omej, uvnitř a povrch osol, zašpejluj, do vnitř vlož několik zelených petruželových lístků, kousek má­ sla, popraš též uvnitř malounko pepřem tlučeným, dej je na pekáč, přidej k nim kousek čerstvého másla, trochu hovězí polévky neb vody, a upeč je po obou stranách do zlatova, při čemž je však musíš začasté máslem potříti, a šťávou vypečenou každých 10 minut polévat; pak je vlož buď celé neb na čtvrtky nakrájené na mísu, polej je tou omáčkou a nes na stůl.

M. Rosická

Kuře s paprikou

Větší, očištěné, vykuchané kuře rozdělíme na 5 dílů a osolíme. V kastrole na rozehřátém másle si usmažíme drobně nakrájenou cibulku a papriku. Pak tam vložíme kuře, po chvíli je podlijeme trochu polévkou a udusíme do měkká. Mezi dušením je obrátíme. Měkké kuře vyndáme, šťávu nalijeme do kyselé smetany, ve které jime umíchaly mouku, a povaříme ji. Kuře urovnáme na mísu a polijeme procezenou slávou. (Chceme-li míti omáčku červenou, zamícháme do ní před vařením lžíci prolisovaných rajských jablíček.)
Rozpočet pro 5 osob: Na l větší kuře - sůl - 6 dkg másla - 6 dkg cibule - paprika - 1/6 l husté kyselé smetany - 2 dkg mouky - 2 rajská jablíčka nebo lžíci zavařeniny z rajských jablíček.

M. Janků-Sandtnerová

Husa pečená

Husa zaříznutá se dobře oškube (ale nepotrhá se kůže), pak se ještě opaří, docela čistě obere a teprve vykuchá. Když se ořízne vše, co se dává na drůbky, dobře se nasolí vnitř i svrchu (rozumí se, že ji dříve dobře vnitř očistíš a přebytečné sádlo z ní vyndáš), hodně se pokmínuje a dá se péci. Podlije se zprvu jen trochu vody a pak se pilně polévá svým omastkem, aby zčervenala. Je-li mnoho sádla, odlij, aby kůrka chroupala. Příliš tučná husa také se prořezává jako vepřová pečeně aneb aspoň se propichuje, aby vytékalo sádlo, které se odlévá. Také dávají dovnitř péci jablíčka míšeňská. K huse hodí se nejlépe zelí; také se dává salát. Pro domácnost dávají se k zelí buď knedlíky nebo brambory

V.M. Štěpánová

Zadělávané kuře s rajskými jablky

Kuře se rozdělí na čtvrtky, dusí se se zeleninou. Polévka se scedí, do ní se dá decilitr (as čtvrt žejdlíka) ra­ kouského vína, 3 lžíce octa, několik pepřů, nového koření, 3 hřebíčky, kousek cukru a 3 rajská jablka, nebo kousek povidel z rajských jablek; vše dobře se povaří. Bledá máslová jíška se k tomu ke všemu přidá s kouskem upáleného cukru s. vše se procedí na kuřata, na míse se udělá ze smažených zemáků věnec, omáčka se procedí na kuřata

H. Dumková

Kuře s citronovou omáčkou

Udus pěkné kuře podle předešlého spůsobu, vyndej je na mísu, přikrej a postav zatím na teplé místo. Udělej ze lžíce másla a lžíce pěkné mouky bílou jíšku rozmíchej ji přecezenou Šťávou, v níž se kuře dusilo, přiceď z půl citronu šťávu, přidej trochu drobné citrónové kůry a malý kousek cukru, dle libosti přilej též několik lžic bílého vína, svař to na hladkou omáčku a vlej na rozkrájené kuře.

E. Persein-Beránek

Kuřata s kyselou smetanou

Dobře vyčištěná a zašpejlovaná kuřata polož na rendlík, pod ně dej kus másla a kousek zelené petružele, nech je dusit, až zčervenají. Omej čtyry sardele, kostičky z nich vyber a s máslem je utři, dej je do hrnéčku, přilej půl žejdlíka hovězí polívky, půl žejdlíka vína, žejdlík husté, kyselé smetany, přidej drobné citrónové kůry a měchaČku mouky, rozkloktej to dobře a nech to svařit Kuřata očist, šťávu, v které se dusila, přeceď a s kuřátky na rendlík dej. Polij je tou svařenou smetanou a nech to všechno trochu svařit. Rozkrájej pak kuřata na čtvrtky, aneb jsou-li velká, na kloubky, urovnej je na mísu, rozkloktej dva Žloutky s trochem polívky, přimí­ chej je k přecezené vařící omáčce, polej ní kuřata a dej je na stůl.

F. Hansgirgová

Kuřata se slanečkem

Uvař na polo kuřata v polívce hovězí, rozkrájej slanečka na dlouhé nudle a těmi prostrkej prsa kuřat, rozkroj je a vlož na rendlík, vlej na ně polívku, v které se vařila, přidej máslo, květ, citronovou šťávu a kůru a zbytky slanečka, zapraž to a nech vařiti až kuřata změknou, vyndej je pak ua mísu a proced na né omáčku.

L. Dobrovolná

Kapoun* na způsob bažanta

Nech v octě s trochou vody smíšeným zvařit cibuli, bobkový list, kousek dymiánu, kousek zázvoru, několik zrnek pepře a nového koření; když to vystydne, vlož do toho dobře očištěného a vysoleného kapouna a nech ho v tom přes noc ležet; druhý den prsa kapouna hodně slaninou prostrkej, zašpejluj ho, vlož ho do pekáče na kus másla, podlej pod něj trochu vody a nech ho pect; musíš ho ale ob racet, aby byl po obou stranách stejně upečen, a mezi pečením polévej ho častěji vlastni šťávou; když se jíž dopeká, přiceď k němu z půl citronu šťávu , a když je dost měkký, vyndej ho na mísu a podlej ho šťávou.

* = kapoun je vykleštěný kohout

M.D. Rettigová
1