Polévky

Polévka ze zeleného hrášku s osmaženou houskou

Připravíme si světlou polévku z kostí a zeleniny, nedáme tedy do ní zeleninu osmaženou. Když jest zelenina v polévce měkká, zahustíme polévku světle zlatovou jíškou, upravenou z másla a jemné mouky. Polévku necháme na okraji plotny volně asi 15 minut povařiti. Mezitím si uvaříme v kastrolku v trochu vařící, lehce osolené vodě 6 dkg zeleného hrášku a menši kousek květáku s kouskem másla do měkka. Uvařený květák drobně usekaný i se zeleným hráškem přidáme do procezené polévky a okořeníme ji tlučeným květem. Chceme-li míti polévku jemnější, rozmícháme v hrnečku sladké smetany 1 — 2 žloutky a nežli polévku neseme na stůl, dobře je v ní promícháme, ale polévku již nevaříme. Podáváme k ní na menší kostečky nakrájenou, na kousku másla do zlatova osmaženou housku. Před podáním přidáme několik kapek Maggiho polévkového koření.

A. Kejřová

Žlutá polévka ze tvrdých žloutku a se stříkankami

Rozpal na rendličku 16 gr. másla, přimíchej čtyřy lžíce pěkné mouky a přilej tolik mléka, co k husté kašičce zapotřebí jest; míchej tím ustavičně, až se z toho tuhý a hladký knedlík udělá a nech to vystydnout. Vraz pak do toho dvě celá vejce, rozmíchej každé zvlášť, aby se žádný žmolek neudělal, přidej ještě dva žloutky a trochu soli, rozmíchej to velmi dobře a malou lžičkou sázej kousky velké jako lískový oříšek do rozpáleného přepuštěného másla, usmaž je do zlatova a dej je do polivečni mísy. Šest na tvrdo uvařených žloutků utři v hrnečku s kouskem másla, přidej dva syrové žloutky, rozmíchej to dobře s vařící hovězí polívkou a vlej to do mísy.

F. Hansgirgová

Polévka s kapankou (kapaná)

Asi 10 dkg — dle potřeby více neb méně — mouky dej do hrnku a vraž do ní tři vejce a tři žloutky, přilej trochu mléka a rozmíchej to řádně, pak lej pomalu či kapej do vařící polívky, tu okořeň (květem) a nech ji malou chvilku povařiti.

L. Dobrovolná

Ruská polévka

Skrájej mrkev, petružel (kořen), celer, pór a listí petruželové i celerové, kapustu, kus zelí, jež se vymačká řádně, rozřeže se drobně a dá se to s kouskem másla na oheň, i praží se to za stálého míchání, přičemž se to poprašuje moukou i nalije se na to polévka postní (houbová třeba), kořeny se nechají vařiti, až změknou, při stálém sbírání pěny a tuku, osolí se to, okoření pepřem a muškátovým oříškem, svaří se s tím dvě lžíce marmelády z rajských jablíček, po případě není-li téže, vezme se dvě i tři lžíce šťávy řípy červené a polévka pak vařící nalije se na krájený a spařený chlebíček

J. Svobodová

Polévka se svítečky kapustovými

Uvař při hovězím mase jednu velkou kapustu, pak ji usekej a nech ji s kouskem másla aneb rozkrájeného hovězího tuku trochu dusit; okořeň ji trochu pepřem a nech ji na misce vychladnout; potom do ní vraž tři celá vejce, dej k tomu půl ustrouhané, v mléce namočené a vymačkané žemličky, přidej ještě krapítek soli a všecko dobře promíchej; dej na plotnu lívancový plech s důlky, pomaž důlky máslem, dej do každého lžíci té míchaniny, po obou stranách upeč a tak pokračuj, až jsou všechny svítečky hotovy; pak rozkroj každý na čtyry díly, vlož je do mísy a nalej na ně buď consommé aneb jinou čistou polévku.

E. Persein-Beránek

Hovězí polévka s nokami

Utrou se 4 žloutky, 35 gramů másla, trochu květu a trochu soli, přidá se trochu mouky a opět míchá; ze 4 bílků se udělá sníh, který se pomalu k tomu přidá. Když se polévka vaří, namočí se lžíce v ní, pak se ní naberou noky a naházejí do polévky

H. Dumková

Polévka se slepicí a nudlemi

Vyper starší slepici, dej ji do hrnku, vlej na ni dva kvarty studené vody, osol a nech vařiti, čistě opěň, přidej pak trochu zeleniny, jako: celer, kapustu, petruželový kořínek a malou hrstku hráchu a nech to vařit as tři hodiny. Když je slepice měkká, odstav hrnek od ohně, mastnotu seber, slepici vyndej, rozkrájej na úhledné kousky a vlož do mísy. Polévku se slepice sceď, přidej a zavař drobné nudličky, nech to as pět minut vařiti, pak vylej na rozkrájenou slepici do mísy polévkové.

M. Rosická

Kmínová polévka

Na rozpáleném másle si usmažíme na jemné nudličky nakrájenou kořenovou zeleninu a půl kávové lžičky tluč. kmínu. Takto usmaženou zeleninu přidáme do osolené vody na polévku, načež polévku zahustíme červenou jíškou a vše dobře povaříme. Pak ji opepříme a zavaříme do ní třené nočky a přidáme zel. petrželku.
Rozpočet pro 5 osob: 1 a 1/4 vody - 4 dkg másla - 8 dkg zeleniny - sůl - kmín - 3 dkg másla - 4 dkg mouky - tlučený pepř - zelená petrželka

M. Janků-Sandtnerová

Rybí polévka bílá

Dej kousky rozličných ryb na rendlík, přidej k nim celer, petružel, pór neb cibuli a dus to; pak usmaž housku, utluč v hmoždíři s uvaře nými žloutky; dej to do hrnku s onou dušeninou, přidej vody petruželové 1 a nech to vařiti. Zatím vraž do p ůl žejdlíka čisté a chladné rybí polévky 4 vejce a 2 žloutky, přidej trochu květu a smíchej to. Hrnek pověs pak do vařící vody a nech to hodinu vařiti, načež vybírej lžičkou knedlíčky do mísy; polévku proceď, dej do ní žloutky, květ a po případě trochu másla i vlej ji na mísu na tu rosolinu.

J. Svobodová

Polévka z bylinek

Vezmi openec, hřebíček, kerblík, petružel, cibul, jahodové, fialové a kmínové lístky, vyper je a svař v polívce hovězí, pak proced a rozsekej a dej do hrnku, načež tutéž polívku nalej na to. Rozmíchej dvě lžíce mouky s 50 gr. másla, přidej trochu smetany a tři žloutky, rozemni to dobře, vlej do vařící polívky, přidej k tomu trocbu květu, rozmíchej u ohně a vlej do mísy na usmaženou a nakrájenou housku.

L. Dobrovolná
7