Polévky

Polévka se svitkem z husích játer

Vezmi jedna velká neb dvě malá husí játra, oškrab je nožem, aby žádná žilka v nich nezůstala a rozsekej je na drobounko. Utři v misce 50 gr. másla, přidej tři celá vejce, trochu drobné citrónové kůry trochu rozsekané na drobno, zelené petružele, trochu majoránky, štipec pepře, jednu v mléce máčenou a vymačkanou žemličku, přidej rozsekaná játra, osol a promíchej to dobře. Bylo-li by to tuze řídké, přidej lžíci strouhané žemličky. Vymaž pekáček máslem, posyp jej strouhanou žemličkou, vlej to do něho a nech to upéci. Udus mladé hříbky, rozkrájené na tenké lístky, se zelenou, drobně rozsekanou, petruželkou na másle; udělej ze 50 gr. loje bledou jíšku, rozmíchej ji s hovězí polívkou, přidej k ni udušené hříbky a na kostky rozkrájený svítek, svař a vlej to pak do mísy.

F. Hansgirgová

Borč (polská polévka)

Šťáva z naložené řípy červené svaří se s kostmi a pakli to kyselé, přidá se 1/3 vody, k tomu dvě mrkve, celer, petružel (kořen) a cibule rozsekaná a vaří se to. Pak se vyndají kosti, namíchá se do toho několik lžic smetany kyselé a dvě lžíce mouky a lžíce kopru. Za půl hodiny přidá se opět trochu smetany a dva žloutky a upraví se polívka chlebem nebo uzeným masem neb jaternicemi a zemčaty ve špeku smaženými.

L. Dobrovolná

Moravská polévka

Dvě mrkve, brukev (kelerub), dva petruželové kořínky, pór a celer se na kostky nakrájí a po čtvrt hodiny na másle dusí. Nakrájená zelenina se dá do hovězí polévky, svaří se půl hodiny a nalije se na skrájenou housku.

J. Svobodová

Hovězí polévka nudlová

Kilo hovězího masa se čistě vypere, osolí, přidá kousek jater a trochu kostí, uvaří se ve 2 a 1/2 litrech vody. Když se začne pěnití, sbírá se pěna. Když byla pěna sebrána, přidá se petružele, cibule, celer taktéž, aby polévka byla přisládlá, může se přidati celý zemák. Když se byla voda do polou vyvařila, scedí se a zavaří nudle.

H. Dumková

Polévka z hub

Očisti dostatečné množství čerstvých hříbků, žampionů neb václavek, na drobno je usekej a nech je dusiti na dobrém čerstvém másle se zelenou usekanou petruželkou; stejným spůsobem nech dusit 20—30 mladých šparglových hlaviček a 1 kg mladého zeleného hrášku; když jest vše dosti měkké, dej to do polévkové mísy. Udělej z kousku másla a dvou lžíc mouky bledou jíšku, zapraž ní dva kvarty hovězí polévky, nech povařit, zakloktej čtyřmi žloutky a vlej na mísu na houby, chřest a hrášek.

E. Persein-Beránek

Polévka z třených knedličků krupičných

Utři lžíci másla až se zpění, přimíchej do toho jedno celé vejce a jeden žloutek, lžičku sekané pažitky a pak přidej asi 4 lžíce krupičky. Nech těsto 10 minut stát, pak dělej malé knedlíčky, velkosti malých vlašských ořechů, vař je v hovězí polévce přikryté po 10 minut, přidej jak obyčejně petružel, pažitku a šafrán.

M. Rosická

Polévka z piva

Rozmíchej 4 žloutky, kousek másla, trochu mouky, smetany a hezký kus cukru a na to nalij vařící pivo; stále míchajíc osol a dej to chvíli ještě povařiti. Buď se pije polévka čistá nebo dá se do ní rozkrájená žemle. Také dávají do piva vařiti chléb; tato polévka jest velmi silná. Do pivní polévky hotové též se může vytlačiti šťáva z citronu.

V.M. Štěpánová

Francouzská zeleninová polévka

Hovězí maso (od péra) vložíme do studené osolené vody a vaříme je asi 1/2 hodiny. Potom přidáme k masu kořenovou, na jemné nudličky nakrájenou zeleninu, rovněž tak nakrájenou, ale spařenou kapustu, pak přidáme ještě do polévky oloupanou, na kostečky nakrájenou brukev, na růžičky rozebraný květák, zelený hrášek a polévku varime dále tak dlouho, až všechna zelenina i maso změkne. Před podáváním maso vyndáme, nakrájíme na kostečky, vložíme zpět do polévky, načež obarvíme polévku odvarem z cibule usmažené na másle, přidáme sekanou zel. pažitku nebo zel. petrželka a jako vložku dáme do polévky mozeckovou nebo vaječnou ssedlinu.
Rozpočet pro 5 osob: 50 dkg hov. masa (péra) - sůl - 1/4 celeru - 1/2 malé mrkvičky - malý kousek kořínku petržele - 1/4 kapusty - 1/2 malého květáku - 1 menší brukev - 10 dkg zel. hrášku - 2 dkg cibule - 1/2 dkg másla - zelená petrželka neb pažitka.

M. Janků-Sandtnerová

Polévka ze zelených fazolových lusek s jíškovým pudingem

Asi 35 dkg zelených fazolí, mladých křehkých lusků, tak zvaných chřestových, dáme na čtvrt hodiny do studené vody.Pak je necháme na sítě odsáknouti. Zbavíme je postranních tužších vláken, stopek a ostrým nožem je šikmým řezem nakrájíme na malé kousky. Dáme je do většího kastrolku, nalijeme na ně tolik vařící vody, aby byly potopeny, přidáme k nim potřebné množství soli, 2 dkg másla a necháme do měkká udusiti. Měkké zalijeme potřebným množstvím polévky z půl kg telecích kostí (procezené) a necháme polévku asi 3 minuty povařiti. Pak ji okořeníme trochou strouhaného muškátového oříšku a nežli ji neseme na stůl, rozmícháme v hrnečku kyselé smetany 1 žloutek, lžíci sypké mouky a nalijeme do polévky, kterou pak dobře promícháme, ale dále již nenecháme vařiti, aby se v ní žloutek nesrazil. Můžeme do ní přidati lžíci drobně usekaného kopru, jest chutnější. Pak dáme do polévky:
Jíškový puding: Ze lžičky másla a jemné mouky uděláme bledou jíšku a necháme vychladnouti. Přidáme 1 žloutek, trochu strouhaného zázvoru a ze 2 bílků tuhý sníh. Kastrolek vymažeme máslem, vysypeme moukou, dáme tam hmotu, přikryjeme pokličkou a postavíme do teplé vody. Vaříme v páře 20—30 minut, až ztuhne. Uvařený vyndáme z kastrolku, rozkrojíme na polovinu a vykrajujeme formičkou různé tvary. Do hotové polévky, než ji neseme na stůl, dáme tento puding na chvíli napařiti.

A. Kejřová

Polévka s knedličkami ze slaniny (Speclknödel) pro 8 osob

Uvař čtvrt kila hezky tučné uzeniny, nech ji vychladnout a pak ji rozkrájej na kostky; rozkrájej též jednu ostrouhanou žemličku na kostky, polovic namoč ve sladké smetaně a polovičku usmaž do zlatová; polovičku kostek ze slaniny nech rozpustit, pak vychladnout, utři ji, vraž do ní 2 žloutky, dvě celé vejce, připoj k tomu onu ve smetaně máčenou žemličku, trochu to osol, dej k tomu něco s krájené pažitky, pak plnou lžíci pěkné mouky a též tu smaženou žemličku. Potom zkus, je-li těsto dost husté: dej totiž kousek těsta se lžičkou na zkoušku do polívky, což se při všech knedlíčkách, dříve než se zavařují, státi má. Je-li těsto ještě řídké, tedy se přidá ještě mouky, též krájená uzenina, dobře se to promíchá, a pak se knedlíčky malou lžičkou do polívky zavářejí. Kdo není milovník zeleniny, může pažitku vynechat

M.D. Rettigová
6