Cukroví a deserty

Borky třeboňské

Tři 2 celá vejce se 14 dkg vanilkového cukru 20 minut, pak přimíchej 7 dkg v troubě rozpuštěné čokolády, 10 dkg mouky, 2 g sody a 4 dkg na nudličky nakrájených mandlí . Hmotou tou potři povoskovaný plech asi na tlouštku 1 cm a pec ji v mírně teplé troubě. Dokud jest ještě teplá, rozkrájej ji na 1 1/2 cm široké a 4 cm dlouhé „cihly rašelinné“ tak zvané „borky".

A. a T. Versbachová

Piškotový dort

Dej do krajáčku libru (56 dkgr.) prosetého cukru a vraž do něho 16 žloutků. Z bílků těch vajec udělej sníh, přidej 20 lotů (35 dkgr.) mouky po lžících. Nesmíš tím míchati, nýbrž obracej to zvolna měchačkou, až se utvoří těsto. Vymaž nádobu máslem, popraš cukrem, naplň do polovice těstem a peč to 3/4 hodiny v troubě ; potom vyklop dort a nechej vystydnouti.

J. Svobodová

Čokoládové koule

Na vál si připravíme prosátý pudrový cukr, loupané umleté mandle a utlučenou vanilku. Pak přidáme tuhý sníh z bílků, citronovou šťávu a vypracujeme ze všeho tuhou hmotu. Poté z ní nakrájíme kousky, do každého vložíme zavařenou višni, uděláme koule a usušíme je na pocukrovaném prkénku. Pak je polijeme čokoládovou polevou a nežli poleva oschne, obalíme koule v hrubě nožem nastrouhané čokoládě a dosušíme je. Potom koule vložíme do papírových košíčků a upra­ víme na skleněnou mísu.
Poleva: Do mísy dáme čokoládu a kakaové máslo neb bílý tvrdý tuk a vložíme vše do mírně vyhřáté trouby. Rozehřátou čokoládu s tu­ kem umícháme do vychladnutí, načež polevu dáme opět ohřátí, a sice jen tak, aby se mísa ohřála a poleva nikoliv. Poté polevu znovu umí­ cháme do vychladnutí a hned poléváme koule.
Rozpočet: 25 dkg strouhaných mandlí - 14 dkg cukru - z 1 bílku sníh - 1 lžíce citrónové šťávy - tlučená vanilka - zavařené višně - 5 dkg pudrového cukru na vál - papírové košíčky - 5 dkg čokolády na obalení. Poleva: 1/5 kg čokolády - 6 dkg kakaového másla (tuku).

M. Janků-Sandtnerová

Mandlové hubinky

Utluč 6 lotů cukru a prosej ho skrze husté sejtko, dej k němu z jednoho vejce sníh, dobře to umíchej, přidej k tomu šťávu z jednoho citronu, a míchej tím, až to hezky zhoustne, pak do toho zamíchej čtvrt libry na nudličky rozkrájených mandlí, dělej na oplatky malinké, kulaté hromádky a dej je spěšně pect, aby se nerozběhly.

M.D. Rettigová

Cukrové rohlíčky

Udělej ze dvou bílků tuhý sníh, přimíchej do něho pozvolna šest uncí s vanilkou utlučeného cukru a trochu drobounké citrónové kůry, klaď kousky sněhu lžičkou do rozstrouhaných se slupkami mandlí, urovnej je na voskem potřený plech a zvolna upeč. S plechu je musíš sundati za tepla.

E. Persein-Beránek

Skořicové hvězdičky

Utluč na jemno půl libry mandlí s bílkem, pak to dobře uhněť s 1 librou cukru práškového a půl uncí tlučené skořice na husté těstíčko, jež pak na brko ztlouští vyválej. Vypíchej potom plechovou hvězdičkovou formičkou hvězdičky, polož je na plech papírem obložený a zvolna je upeč. Když je z trouby vyndáš, potři je cukrovou polevou, do které jsi trochu skořice byla přidala, a když hvězdičky vychladnou, sejmi je s papíru.

M. Rosická

Linecký dort

Na veliký dort vezme se půl kila mandlí, půl kila nového másla, půl kila mouky, půl kila cukru, 16 vařených žloutků, 4 celá vejce, z 1 citronu kůra, vypracuje se těsto jako na linecké koláče, z poloviny těsta rozválí se na prst tlustě veliký koláč, jak dalece stačí plech, potře se zavařeninou, z druhého těsta utvoří se přes koláč šikmé mřížky, jedna hůlka dá se kolem dortu jako okraj, mřížky potrou se vejcem, a dort peče se z počátku prudce, později volně v troubě, kde musí trochu déle zůstati, aby se dobře propekl. Nechá se schladnout a pomoci nože sundá se na papír.

M. Axamitová

Dort ořechový

Ustrouhej čtvrt libry jader z lískových oříšků, přidej půl libry cukru prosátého, žloutků devět, sníh z dvou bílků a míchej tím hodinu, přidej pak lot pěkné mouky, vymaž formu máslem, vysyp houskou nastrouhanou, vlij těsto do ní a nech je péci, když vychladne tedy je vyklop. Udělej sníh z tří bílků, přimíchej k němn tři plné lžíce cukru natronhaného na křiže citrónové, oblož tím dort, postav ho do tronby a nech jej zčervenat při mírném ohni a okrášli ho pak zavařeným ovocem

L. Dobrovolná
1