Vezmi pěkná zralá, ale ne příliš měkká jablka; omej je ve studené vodě, nech na čistém šatě osáknouti a urovnej je pak do sklenic neb kamenných hrnků ; mezi tím svař vinný ocet s několika zrnky pepře, nového koření, hřebíčku a trochem soli a úplně vychladlý vleji na jablka. Ocet musí však jablka úplně krýti a povrchu se zalije rozpuštěným máslem neb lojem. Pak se nádoby pevně uzavrou neb obvážou a v chladném místé uschovají. Můžeš též vzíti stejné díly octa a vody, v tom případě vezmi však více soli; ostatní zůstane nezměněno.
Dej do kuthánku půl koflíku cukru, dva koflíky vody a šťávu z jednoho citronu, dej do toho dvanáct rozpůlených, oloupaných, jaderníků zbavených nakyslých jablek, přistav je k ohni a nech zvolna do měkká uvařit, nesmíš je však nechat rozvařiti. Pak je odstav, nech vychladnouti, jablka vyndej na misku, omáčku nech do hustá svařiti a proceď sítkem na jablka. Do cukru můžeš též přidati kousek celé skořice a dle libosti můžeš použiti stejné díly vody a bílého vína. Do prostřed jablek můžeš též na misku narovnati zavařené třešně neb hrozinky a pak teprv šťávou politi.
Nech na rendlíku ve čtvrt žejdlíku vína zvařit šest lotů cukru, a když to počíná houstnou dej do toho žejdlík přebraných pěknýc h lesních jahod, zatřes jimi zlehka, aby se všechny potopily, nech jen var př e s ně přejít a vyklop je na misku.
Oloupej dvanáct pěkných broskví, rozpůl je, pecky vyndej, pak je urovnej do mělkého kuthanu, posyp je dvanácti loty tlučeného cukru, nalej na ně koflík čisté vody, přiklop je a dej do trouby, když jsou dosti měkkéj tak je vyndej, pokrej je prosakovacím papírem a nech vychladnouti, pak je vidličkou vyber, urovnej na misku a svařený cukr na ně skrze sýtko proced.
Tvrdý, velký, ještě zelený angrešt zbavíme stopek a kalíšku, načež angrešt vypereme a dáme na síto okapati. Potom bobule se všech stran propícháme čistým špendlíkem. Propíchaný angrešt dáme do studené vody s citronem a pak jej i s nádobou postavíme do kastrolu s vařící vodou. Necháme jej malounko změknouti, jen aby se voda na něm prohřála. Potom dáme angrešt na síto dobře okapati. Čisté láhve vypláchneme čistým lihem nebo rumem, angrešt do nich složíme, zalijeme na I. stupeň svařeným, vyčištěným, procezeným, stude ným cukrem, povážeme dvakráte pergamenovým papírem, mezi který rozetřeme prášek kyseliny salicylové, a angrešt sterilisujeme v páře při 100° 3 minuty. Vařený cukr můžeme vyzkoušeti hustoměrem. Angrešt zalijeme cukrem 22° hustým. Zavazování lahví je u všech kompotů stejné. Rozpočet: na 5 kg angreštu 75 dkg cukru - 1 1/2 l vody
Rozmačkej maliny na rendlíku, přilej k nim trochu vody, vař a míchej, proceď a přidej trochu rybízové šťávy. Svař cukr na čtvrtý stupeň, na libru šťávy (56 dkgr.) 20 lotů (32 dkgr. 28 gr.) cukru, sbírej pěnu; do cukru vlej šťávu a vař s ním na třetí stupeň při stálém míchání a sbírání pě ny. Když to vychladne, dá se to do sklenic, přiklopí papírem v třešňové vodě omočeným a pak ještě jiným, obváže a uloží v suchém, studeném místě
Oloupej malé, perlové cibulky, uvař je na polo v slaném octě, pak je sced a urovnej do sklenic, svař vinný ocet s kořením, nech jej vychladnout a vlij ho pak na cibulky tak aby všecky byly v octě. Sklenice pak obvaž a uschovej
Karfiol očištěný rozdělí se v malé růžičky, kožka se stonků se stáhne a karfiol v slané vodě svaří. Vybírá se, dá na řešeto osušiti a na mísu uložen, va řícím octem se polévá. Druhého dne svaří se slitý a vodou rozředěný ocet poznovu a vařící na karfiol se naleje. Karfiol ukládá se do sklenic, zalévá se svařeným octem a dobře obvazuje, by vzduch do vnitř vnikati nemohl.