Saláty

Bramborový salát

1 kg oloupaných bramborů dáme do osolené vařící vody, přidáme kousek zeleného kopru a uvaříme. Uvařené odcedíme a vychladlé nakrájíme na kostečky. Dáme je na mísu, přidáme jednu větší cibuli, kousek do měkká uvařeného celeru, mrkve, dvě na tvrdo uvařená vejce, kousek kyselé okurky, kousek vařeného uzeného masa nebo šunky, vše dobře usekané, dobře promícháme, dříve to ovšem podle chuti přisolíme. Na plochou mísu nebo talíř srovnáme vše v úhledný kopec, poprášíme jemně tlučeným pepřem a polijeme bud olejovou majonézou, nebo jen dobrým vinným octem, do kterého jsme přidaly 2—3 lžíce dobrého, stolního oleje. Povrch salátu zdobíme plátky nakrájené, kyselé okurky v listy urovnané, plátky nakrájené naložené červené řepy a kolem uděláme věnec z ředkvičky upravené v tulipánky

A. Kejřová

Salát hlávkový

Vrchní a zvadlé listy salátu odstraníme, ostatní pak rozebereme a vypereme je v několika vodách. Čistý salát dáme okapati na síto, nebo jej v čistém ubrousku protřepeme. Pak jej polijeme vodou zředěným a osoleným octem. Dobře promíchaný salát narovnáme na mísu, pokapeme dobrým tabulovým olejem neb rozpáleným máslem, nebo na kostky nakrájenou rozehřátou slaninou. Místo oleje, másla nebo slaniny poléváme též salát dobrou kyselou smetanou s trochou citrónové šťávy. Týmž způsobem upravujeme polní salát, salát z řeřichy, lociky, pěstěné pampelišky, mladých kopřiv, které nejméně % hodiny ve vodě vymáčíme nebo je spaříme. Na míse ozdobíme hlávkový salát na tvrdo uvařenými vejci. (Je-li ocet příliš kyselý, zamícháme do něho trochu cukru.)
Rozpočet p ro S osob: 3 hlávky salátu - 1/14 l octa - trochu vody - půl kostky cukru - sůl - 2 lžičky oleje (neb 2 dkg másla) nebo 4 lžíce kys. smetany a lžíce citrónové šťávy

M. Janků-Sandtnerová

Salát míchaný

Uvaří se ve slané vodě asi 2 nebo 3 mladé, ještě bílé kukuřice, kapustová poupátka, květák, mrkev, několik lusků fazolí, nechá vystydnout, pokrájí na malá tenká kolečka, lusky na tři díly se rozkrojí, rovněž jedna naložená okurka se skrájí a k tomu přípoji, vše se ladně urovná na salátovou mísu, několik růžiček květáku omočí se v řepové šfávě a utvoří se z nich kolem mísy věneček: vždy jedna bílá růžička, druhá červená, a mezi ně se pokladou kapustová poupátka. Salát polije se octem, smíšeným s cukrem, a žloutkem utřeným s olejem a posype drobně sekanou cibulkou. Hodí se k pečené rybě i ke každé pečeni.

M. Axamitová

Okurkový salát

Oloupej okurky, rozkrouhej na tenké lístky, osol a nech státi asi půl hodiny, pak je vymačkej a opepři; dej na ně ocet, olej, petružel a pažitku, též trochu cukru můžeš přidati. – Salát ten mož no upraviti též dobrou kyselou smetanou.

J. Svobodová

Hlávkový salát na francouzský způsob

Očisti dobře několik pěkných tvrdých hlávek salátu, svrchní listy ober, hlávky rozkrájej na čtvrtky, vyper je a nech je v čisté vodě ležet. Vyper a na drob no usekej hrstku zelené petružele, několik estragonových a bazaličkových lístků, osm šalotek, a smíchej vše dohromady; utři šest plných lžic brabancového oleje se třemi syrovými žloutky do husta , přimíchej k tomu tři lžíce hořčice, kávovou lžičku soli a ty usekané bylinky, konečně do toho přilej tolik dobrého octa, aby to bylo patřičně řídké; nyní vyndej salát n a sejto a nech všechnu vodu z něho vysáknout, potom omoč každou čtvrtku v té upraveny omáčce, urovnej je pěkně na misku a ostatní omáčko u salát všude polej

M.D. Rettigová

Vlašský salát

Ober a vyper čistě velkou růži karfiolu. uvař jej v hovězí polívce, aneb ve slané vodě, vyndej ho a dej do studené vody. Utři tři, na tvrdo uvařené, žloutky s dobrým, provánským olejem, rozmíchej to s vínovým octem, rozeber karfiol na malé kousky, odřízni stopky a vlož je do upraveného octa. Rozkrájej tři cerbuláty a jeden citron, jakož i marinovaného úhoře a okatici říčnou (pryku) na kousky a Čtvrt libry pouze masité uvařené pickoviny (Šunky) na kostky; umej a očist čtyry pěkné sardele, rozpůliž je, vyber z nich kostičky a nakrájej je též na kousky. Oblož misku rozkrájenými cerbuláty, dej na ně upravený karfiol, na to rozkrájeného úhoře a okatici, mezi to urovnej pěkně citrónové koláčky a posyp to rozkrájenou pickovinou, sardelemi a kaprlátky. Roztluč v moždíři dva, natvrdo uvařené, žloutky, kousek cibule, dvě pěkné, umyté sardele, čtyry zrnka pepře, kaprlátka, utři to s dobrým provensílským olejem, rozkrájej citrony na čtvrtky a udělej z nich okolek.

F. Hansgirgová

Salát řeřichový

Řeřichu přeber a vyper, osol, dej olej a ocet a cukr k tomu a můžeš ji takto upravenou dáti co salát na stůl, nebo ještě lépe přidá se k němu salát štěrbákový nebo zelný, kdežto pak z každého zvlášť udělá se na mise věnec a olej a ocet také zvláště dá se na stůl.

L. Dobrovolná

Salát celerový

Několik celerových hlaviček oškrab, svršek s natí odřízni a vlož jej do studené vody, hlavičky uvař v slané vodě, pak je vyndej a vlož do studené vody, pak jej ještě čistě nožem oškrab a na tenké lístky nakrájej; svršky, jež jsi byla odřízla, postav do prostřed salátové mísy a rozkrájený celer kolem urovnej, udělej okolek z dobře přebrané a vymyté řeřichy, posyp vše solí, polej vinným octem a dobrým provence-ským olejem, a posyp tlučeným pepřem.

K. Vávrová
1