Polévky

Polévka benediktinská

Sesekej kus štiky a kus kapra, po vybrání kostí dus to v másle s petruželí zelenou a drobty housky, nalij to do vody, zapraž polívku zavařenou a uprav ji na bousku spařenou

L. Dobrovolná

Rajská polévka s vaječnými nočky

Asi do třílitrového hrnce dáme 3 dkg másla, 2 dkg drobně sekané cibule, necháme ji zpěniti, pak přidáme 6 čerstvých rajských jablíček, půl bobkového listu, špetku tymiánu, 1 hřebíček, 4 celá nová koření a 8 celých pepřů. Necháme to podusiti na hustší kaši, do které přidáme 2 kostky cukru a polévku z kostí a zeleniny. Přikryjeme poklicí a 20 minut povaříme. Ze 3 dkg másla a 4 dkg jemné mouky připravíme světlezlatou jíšku, zalijeme ji menší naběračkou studené vody, hladce ji na plotně umícháme a pak přes síto do vařící polévky protlačíme. Polévku necháme na okraji plotny zvolna asi čtvrt hodiny povařiti, aby zhoustla. Pak ji dosolíme a zavaříme do ní následující vaječné nočky.
Vaječné nočky: Na talíř dáme 3 dkg másla, 1 vejce, třením to dobře spojime, pak přidáme 2 lžíce mléka, špetku soli, špetku strouhaného oříšku a znovu to hladce utřeme. Pak za dalšího tření přidáme po lžičkách 10 dkg mouky a uděláme z toho vláčné těstíčko. Lžičkou, smočenou do vařící polévky, krájíme z těstíčka menší nočky, zavaříme je do vařící polévky a necháme asi 5 minut volně povařiti.

A. Kejřová

Polévka ze švestek

Čerstvé švestky se rozvaří i s peckami, sítkem se procedí, pecky odstraní. K tomu se přidají dvě rozstrouhané housky, půl litru mléka (jsou-li švestky kyselé, kousek cukru), trochu květu, jeden roztlučený hřebíček a sůl. Chléb se nakrájí na kostky a polévka naň nalije.

H. Dumková

Minestra

Rozkrájej malou cibuli na drobno, smaž ji nějakou chvíli na čerstvé slanině na kostky nakrájené nebo na másle s hovězím tukem na polo smíšeném; pak rozkrájej jeden celer, jednu mrkev, dva syrové brambory a několik pěkných hub vesměs na kostky, k tomu malou tvrdou hlávku zelnou na nudle — načež dej zelené srdíčko od celeru s jemně usekanou zelenou petruželkou a troškou šafránu a květu k cibuli, nech to trochu spejchnout, přidej hořejší smíšeninku a za častého míchání nech to asi deset minut smažit. Konečně přidej 90 gr. vlaské, za sucha utřené (neprané) rýže, nastrouhaného parmazánského sýra, chvíli to ještě smaž, načež to polej silnou hovězí polévkou a nech to vařiti tak, aby rýže zůstala pěkně zrnitou a nepříliš měkkou. Můžeš k tomu přidat též kousek uvařených, na hrubší nudle nakrájených plíček, po případě i račí klepeta a ocásky.

E. Persein-Beránek

Kyselo

Syrové těsto na chléb dáme do vyššího hrnečku, polijeme vlahou vodou a necháme v teplé kuchyni 4 hodiny stát. Čerstvé hříbky nakrájíme na plátečky, opereme je a na másle 5 minut dusíme. Sušené hříbky v mléce dříve povaříme. Měkké hříbky vložíme do vařící slané vody na polévku a když se vše vaří, rozmícháme do polévky připravené těstíčko z hrnečku a stále míchajíce, povaříme 15 minut. Polévku osolíme a omastíme rozškvařeným máslem. Zvlášť si připravíme míchapá, upečená na másle, osolená vejce, rozdělíme je na talíře, načež na ně na­ lijeme připravenou kváskovou polévku a podáváme. Polévka musí býti přiměřeně zahoustlá.
Rozpočet pro 5 osob: 5 dkg chlebového těsta (koupíme u pekaře) - 1/4 l vody - 10 dkg čerstvých hříbků neb 1 dkg suchých hub - 1/8 l mléka na houby - 1 dkg másla na dušení - sůl - 3 dkg másla do polévky.
Na vejce: 2 dkg másla - 3 vejce - sůl - vody na polévku 1 litr.

M. Janků-Sandtnerová

Špenátová polévka s houskovými chrupinkami

25 dkg špenátu zbavíme kořínků, špatných listů a v několika vodách dobře omyjeme. Při čištění dbáme, abychom jej nemačkaly. Na vaření špenátu si připravíme vodu, do níž dáme bikarbonát a sůl (bikarbonát dáváme vždy do studené vody, z horké by vyprchal). Do vařící vody vložíme špenát a uvaříme do měkká. Dosti uvařený je tehdy, když se dají stonky dobře rozemnouti. Uvařený špenát prolisujeme nebo usekáme. Zvlášť připravíme odvar zeleninový ze 6 dkg kořenové zeleniny. Na zahuštění uděláme světležlutou jíšku ze 3 dkg másla a 2 dkg mouky, rozředíme ji částí zeleninového odvaru a povaříme. Uvařený zeleninový odvar procedíme, zahustíme jíškou a přidáme prolisovaný špenát. Pro zvýšení výživnosti připravíme Vsi mléka s 1 rozmíchaným žloutkem a zvolna je nalejeme do hotové vlažné polévky. Polévku okořeníme tlučeným pepřem a podáváme k ní
houskové chrupinky:   6 dkg housky nakrájíme na lístky, z nichž vykrájíme kolečka, která zvlhčíme 2 lžícemi mléka. Potom skládáme dvě a dvě kolečka na sebe, mezi ně vkládáme lístek šunky (2 dkg) a obalujeme takto při­ pravená kolečka v půlce rozšlehaného vejce, v 1 dkg hladké mouky a pak opékáme do růžová na 3 dkg rozehřátého sádla. Hotové podáváme na talíři k polévce.

A. Kejřová

Polévka z kapra

S několika kusů kapra stáhni kůži a vyndej kůstky, maso odlož stranou, ty odřízky pak vlož do hrnku, dej k nim půl celeru, jednu petružel, pór, nalej na to vody, osol to a nech to vařit. Mezitím maso drobnince usekej, přidej k tomu asi 4 stroužky rozetřeného česneku, trochu majoránky, trochu citrónové kůry, trochu tlučeného hřebíčku, trochu zázvoru a drobet pepře, pak to dej do Čistého hrnku, proceď na to polévku, v které odřezky se vařily a nech to chvilenku vařit, načež to zapraž za­ hnědlou jíškou a nech to ještě trochu povařit; potom polévku nalej na smaženou žemličku a nes ji na stůl.

E. Persein-Beránek

Polévka z rajských jablíček se smetanou

Očištěná rozkrájená rajská jablíčka dáme do hrnce, přidáme na ně rozkrájenou cibuli, celý pepř, nové koření, citronovou kůru, sůl, zalijeme polévkou z kostí neb jen vodou a pod poklicí udusíme do měkká. Zvlášť si připravíme z másla a mouky žlutou jíšku, zředíme ji polévkou neb vodou, přidáme udušená, prolisovaná rajská jablíčka, trochu octa, cukru a polévku dobře povaříme. Před podáváním zavaříme do polévky makarony neb zvlášť udušenou rýži a zlepšíme ji červeným vínem a sladkou smetanou.
Rozpočet pro 5 osob: 50 dkg rajských jablíček - 2 dkg cibule - 5 zrnek pepře - 1 zrnko nového koření - 1 cm2 citr. kůry - sůl - 15 dkg hovězích kostí na polévku - 4 dkg másla - 4 dkg mouky - 2 lžíce červ. vína - podle chuti octa - 1/2 dkg cukru - 2 lžíce sladké smetany

M. Janků-Sandtnerová

Zapražená polévka s kmínem

Vezmi máslo, usmaž na něm tři lžíce mouky na hnědo, namíchej do toho dva mázy vody vařící, dej k tomu sůl a kmín a když to svařeno, proceď polívku a nalej ji na housku nakrájenou

L. Dobrovolná

Čočková polévka s párkem, osmažený chlebíček

Asi 20 dkg čistě přebrané a oprané čočky dáme do hrce, nalijeme na ni jen tolik vody, aby byla zatopena a necháme ji aspoň hodinu před vařením máčeti. V jiném hrnci vaříme 6 dkg kořenové zeleniny: celeru, póru, petržele, mrkve a cibule, na hrubší kostečky nakrájené, až zelenina změkne. Pak polévku procedíme, zeleninu na sítě rozmačkáme a znovu ji polévkou prolejeme, abychom ji dobře využitkovaly. Mezitím uvaříme namočenou čočku úplně do měkká. Uvařenou čočku v hrci rozmělníme a pak ji přes síto protlačíme k polévce ze zeleniny. Teprve nyní polévku řádně osolíme a zahustíme zlatovou jíškou, upravenou ze 3 dkg loje a téhož množství jemné mouky; jíšku protlačíme do polévky přes síto a necháme ji asi 10 minut na okraji plotny volně povařiti, zahoustnouti. Hotovou polévku okořeníme špetkou tlučeného pepře a nového koření a zelenou, drobně usekanou petrželkou. Dva malé párky sloupneme, nakrájíme na tenší kolečka a nežli polévku neseme na stůl, dáme je do ní asi na 5 minut napařiti, změknouti. K takto upravené polévce podáme zvláště na tenší nudličky nakrájený chlebíček, na 2 dkg másla pěkně do zlatova osmažený

A. Kejřová
10