Maso králičí

Králík s citronovou omáčkou

Králíci se mohou všemi způsoby jako zajíci připravovati, jen že musí býti po 2—3 dny v soli naloženi, sic jinak jsou tvrdi. Naložený králík se opere, naseká, dá na pekáč, podlije hovězí polévkou, přidá se kus nového másla, trochu soli, kousek kořínku petružele, celeru, citrónové kůry, trochu květu, a dusí až úplně změkne; pozorně se vybere, do zbylé polévky se dá bledá, z másla udělaná jíška, aby byla omáčka přiměřeně hustá, procedí se na králíka a přidá štáva z jednoho citronu.

H. Dumková

Domácí králík na paprice

Mladého staženého králíka dobře očistíme, rozdělíme na díly a osolíme. V kastrolu na rozkrájené, rozehřáté slanině si usmažíme drobně nakrájenou cibulku a papriku. Do usmažené vložíme připraveného králíka, kterého v tom necháme dusit. Když se šťáva začíná vyvařovati, zaprášíme maso moukou a když zažloutne, zalijeme je vařící vodou neb polévkou a králíka udusíme do měkká. Měkkého urovnáme na mísu a procezenou šťávou polijeme. Před podáváním můžeme povařiti v procezené šťávě kyselou smetanu a prolisované rajské jablíčko.
Rozpočet: Na 1 králíka - 15 dkg slaniny - 8 dkg cibule - lžičku papriky - 4 dkg mouky - sůl - 1/8 l kyselé smetany - 2 rajská jablíčka

M. Janků-Sandtnerová

Smažený králík

Dobře očištěného králíka rozděl na stejné kousky, omej je a ubrouskem dobře osuš; obal a opepři, popraš moukou, omoč v rozkloktaných vejcích, obal v ustrouhané žemličce a v rozpáleném másle neb sádle je do zlatova usmaž. Hodí se velmi dobře za obklad k zelenině aneb k bramborové kaši

M. Rosická

Králík s bílou omáčkou

Očištěného králíka rozsekej na stejné díly, omej, nasol, dej na rendlík s kouskem rozkrájené slaniny, přidej dvě rozkrájené cibule, kousek citrónové kůry, větvičku dymiánu, bobkový list, několik zrnek pepře, podlej třemi lžícemi vinného octa a nech ho do měkká dusit. Maso pak vyndej na mísu, omáčku proceď, zapraž ji bílou jíškou, přilej trochu octa a hovězí polévky, nech trochu povařit, a je-li omáčka tuze kyselá, přidej kousek cukru; pak zakloktej omáčku jednou pintou(0,35 l) husté kyselé smetany, vlož do ní opět králíka, nech dobře prohřát a předlož.

E. Persein-Beránek

Králíci s podpoušťkou

Dokonale očištěný králík rozseká se na dílky, jen hlava, krk a vnitřnosti pro sebe zpět se podrží. Maso se opere, osuší, osolí, moukou posype a ve vařícím másle, v kterém jemně rozsekaná cibulka se nalézá, se smaží, načež za chvíli přileje se buď polévka neb vařící voda, přidá petržel, celer, nakape trochu šíávy citrónové, a v omáčce této maso se udusí. Omáčka se scedí, vrazí se do ní žloudek, okoření se, naleje na maso králičí. Taktéž možno i hovězí maso s podpouštkou upraviti.

H. Dumková

Naložený domácí králík

Zadek a hřbet domácího králíka očistíme, odblaníme a obložíme pak klestím jedlovým, jalovčinkami a motouzem svázaného králíka pověsíme přes noc na chladné vzdušné místo. Následujícího dne odstraníme klestí, maso očistíme a položíme na den do vinného octa se solí, nakrájenou cibulí, celým pepřem, bobkovjm listem a několika hřebíčky. Před pečením rozpálíme v pekáči kousek másla a kousek nakrájené neuzené slaniny. Pak vyndáme králíka z octa, trochu při- solíme, vložíme jej do pekáče a pečeme. Při pečení potíráme maso octem, ve kterém byl králík naložen a podl váme je vařící vodou, aby nevyschlo. Měkkého králíka vyndáme, šťávu zaprášíme moukou, rozředíme polévkou a povaříme. Upečeného králíka nakrájíme, složíme na mísu, procezenou omáčkou polijeme a podáváme s opékanými brambory.
Rozpočet pro 5 osob: 2 menší zadky se hřbety - klestí jedlové a jalov- činkové - 1/2 l vinného octa - sůl - 10 dkg cibule - 10 celých pepřů - 1 bobkový list - 3 hřebíčky - 8 dkg másla - 8 dkg neuzené slaniny - 2 dkg mouky.

M. Janků-Sandtnerová

Králík se zeleninkou

Staženého, očištěného králíka spaříme vařící vodou, otřeme utěrkou, dáme do kamenného kastrolu, pokapeme citronovou šťávou. Poklademe nakrájenou cibulí, tymiánem, bobkovým listem, celým pepřem a uložíme do studená na 2 dny. Při úpravě králíka rozkrájíme na dílky a osolíme. V kastrole usmažíme na rozpálené slanině neb másle na plátky nakrájenou kořenovou zeleninu (mrkev, celer, petržel), cibuli a pórek, načež přidáme králika a chvíli jej dusíme. Pak přilijeme trochu horké vody, přidáme celý pepř, nové koření, špetku majoránky, bobkový list, trochu papriky, kousek šalvěje, přilijeme ocet a králíka udusíme skoro do měkká. Potom nasypeme k němu loupané, na kostky nakrájené syrové brambory, a když úplně změknou, upravíme králíka na mísu a ze šťávy odstraníme koření. Je-li hustá, zředíme ji vařící vodou a sítem ji prolisujeme na králíka. K hotovému pokrmu Dodáváme moučné noky. Králíka staženého můžeme upraviti také tak, že jej nespařeného poklademe nakrájenou cibulí, na kolečka nakrájeným citronem, bobkovým listem, tymiánem, celým pepřem, novým kořením a uložíme do studená na 2 dny. Při úpravě jej očistíme od všeho koření, osolíme a v celku jej pečeme na nakrájené slanině a rozpáleném másle do červena. Pečeného nakrájíme, upravíme na mísu a šťávou polijeme.
Rozpočet na 1 králíka: 1 citron - 5 dkg cibule - tymián - 2 bobkové listy - 5 zrnek celého pepře - sůl 12 dkg slaniny neb 10 dkg másla - 10 dkg kořenové zeleniny - 1 pérek - 3 dkg cibule - 4 zrnka pepře - 2 nové koření - špetku majoránky - 1 bobkový list - na špičku nože papriky - malý kousek šalvčje - 1/5 l octa - 15 dkg brambor

M. Janků-Sandtnerová