Ryby a dary moře

Losos s mayonnaison

Nakrájený losos se osolí a nechá na másle a petrželí dusiti, musí se dáti pozor, aby nevysmahl, v tom případě se málo podlije lžíci vody. Když změkne, vyndá se a na mísu urovná. Může býti též na studeno. Mayonnaisa dá se k němu do přiměřené nádoby. Upravuje se takto: Vařečka mouky rozdělá se opatrně ve půl litru bílého vína, aby nebyly chuchvalce, přidá se k tomu šťáva citrónová, trochu oleje ze sardinek, 6 žloutků, řádně se rozšlehá, pak se dá na plotnu a šlehá tak dlouho, až se povaří, načež se nechá vystydnout.

M. Axamitová

Kapr na černo

Vykuchej pozorně kapra, vypláchni octem a tento ocet s krví smíšený schovej k další potřebě. Kapra rozděl na příhodné kusy, nasol a polož na mísu, vezmi piva čásť přiměřenou, přidej i mrkev, i petružel, i celer, cibuli, na koláčky skrájené, bobkové listí, tymián, česnek, ořechová jádra, nové koření, zázvor, pepř a hřebíček, vše celé; to vař chvíli v pivě a pak do toho dej rybu a vař ji asi půl hodiny. Pak namíchej do rybí krve perník a vlej na kapra a vař to opět. Potom vyndej rybu na mísu a sceď na ni omáčku

J. Svobodová

Kapr se žlutou omáčkou

Když jest kapr trhnutý, oškrabaný a docela od krve očištěn, nakrájí se na stejné kousky, a z hlavy se vyndají plýtvá, aby omáčka nezčernala; pak se dá ryba na kastrol, přidá se k ní hodný kus másla a pět bílých, na koláčky rozkrájených cibulek, půl celeru, jeden bobkový list, trochu citronové kůry, celého pepře a nového koření, osolí se to a nechá se to dusit; musíš však podlévat po lžíci hrachové polívky, aby se cibulka nepřipálila. Když je ryba dost, vyndej ji na mísu i s tou čistou mastnotou, která se vyvařila, tu cibuli v rendlíku zapraš moukou, přilej k tomu hrachové vody a trochu octa, a nech to všecko dohromady ještě hodně povařit; pak omáčku proceď , dej do ni asi dva nebo tři kousky cukru a na dlouho pokrájenou citronovou kůru, polož do toho opět rybu i s tou š ťávou a nech ji ještě povařit.

M.D. Rettigová

Štika s knedlíčky

Kousek štiky rozsekej na drobno, přidej k tomu 2—3 vejce a nastrouhanou žemličku, utři na kousku másle a přidej k tomu citronovou kůru a květ, osol to a nadělej z toho malé knedlíčky; štiku uvař v slané vodě, pak ji vyndej a vlož na kastrol, v němž jest trochu rozpuštěného másla, do polívky zavař ty knedlíčky, přidej je k tomu, udělej bílou jíšku a svař s polívkou, proceď to na štikn a okořeň to květem.

L. Dobrovolná

Kapr fašováný

Očisti a vykuchej většího kapra, zrychla jej omej, kůžičku s něho seřež, kosti všecky vyber a maso na drobno rozsekej, rybí kůstky a kůžičku dej do hrnku, nalej na to žejdlík vody, osol a nech to vařiti. Utři na misce kousek másla, přidej k tomu dvě rozstrouhané, v mléce uvařené a dobře vymačkané žemličky, čtyry míchaná vejce, na špičku nože tlučeného bílého pepře a též tolik řebíčků, dva spárky dobře rozetřeného Česneku, osol, a dobře to promíchej, pak k tomu přimíchej to usekané maso a čtyry surová vejce, dobře to ještě promíchej, vymaž pekáček máslem, vylož jej papírem máslem potřeným, vlož do něj tu smíšeninu, přiklop to papírem máslem pomazaným a nech v páře hodinu vařiti. Očist a utři pět sardelí s kouskem másla, proced na to tu svařeninu, v níž se kůstky z ryby byly vařily, přidej k tomu jeden díl octa a jeden díl vína, tak aby bylo obojího dohromady tolik, mnoho-li je té svařeniny, přidej kousek do hnědá upáleného cukru, kousek na drobno rozsekané citrónové kůry, na špičku nože tlučeného řebíčků a nového koření, nech to nějakou chvíli vařiti, zapraž to pak hnědou máslovou jíškou a nech ještě malou chvíli povařiti, pak vyklop maso pozorně na podlouhlou mísu a omáčku podej v mísečce.

K. Vávrová

Marinovaný kapr

Trhni a oškrábej kapra, rozkrájej ho na koňaky a osolivši je, peč je na másle. Pekouc je, pomazuj je často máslem. Dej pak pečeného kapra do hluboké mísy a posyp jej kaprlátky a drobnou, citronovou kůrou. Svař zatím s vínovým octem rozkrájenou petružel, celer, strouček česneku, nčkolik zrnek pepře, nového kořeni, hřebíčku a drobné, citrónové kůry; nalej to vařící na kapra, přikryj to a uschovej to do studená. Přidej ku kapru na stůl nádobu s octem, olejem a pepřem. Pstruhy, úhoř i sumec se též tak marinují.

F. Hansgirgová

Smažený kapr

Trhni kapra, vnitřnosti vyndej, pak jej oškrab a na kousky rozkrájej. Pak jej rychle ve studené vodě omej, nasol, posyp trochem tlučeného pepře, pokrej ubrouskem a nech tak půl hodiny ležet; pak jej ubrouskem otři, popraš moukou, omoč v rozkloktáných vejcích, obal v ustrouhané žemličce a nech v horkém přepuštěném másle do zlatova usmažíti. Podej k němu všelikého druhu salát aneb rozličnou zeleninu a pro domácnost i kyselé zapražené zelí s knedlíky se k němu též dobře hodí. Tímto spůsobem lze smažiti též malé rybičky, avšak někdo rád má je upravené s kmínem, které se připravují následovně: Rybičky ze spodu podél rozřízni, vnitřnosti vyndej, oškrab, omej, pák nasol a nakmínuj a dej na kastrol do rozpáleného másla anebo sádla do zlatova smažiti. Mohou se též na pekáčku v troubě upéci. Takto připravuje se také štika, okoun, candát a jiné ryby.

E. Persein-Beránek

Kapr na paprice

Cibulka rozsekaná udusí se na másle do růžova, zasype se paprikou, zalije polévkou; když se povařilo, dej do toho rozkrájeného a nasoleného kapra. Za 10 – 15 minut je kapr měkký, načež může se zalíti smetanou se lžicí mouky. Dle potřeby přidá se ještě papriky a malounko se povaří.

V.M. Štěpánová
1