Nápoje

Káva po turecku

Dej do držátkem opatřeného hrnku tolik obyčejné černé kávy, mnoho-li jí potřebuješ, na každý koflík přidej, lžičku jemně umleté a hustým sýtkem prosáté kávy a kousek cukru, dvě minuty ji vař a vařící i necezenou nalévej do koflíčků. Podej k ní tlučený cukr, aby si každý dle libosti mohl osladiti. Můžeš do ní též přidati několik kapek pomerančového extraktu.

E. Persein-Beránek

Káva po francouzsku

Káva tato připravuje se ve zvláštní konvici, opatřené pytlíčkem z pevného řídkého plátna, který se po každém upotřebení vypere a usuší. . Semletou kávu dej do pytlíčku, nalej na ni potřebné množství vařící vody, nech ji protéci a nalévej do koflíků; procezenou kávu můžeš též nechat chvíli na okraji plotny státi, nesmí se však poznovu vařiti. Chceš-li docíliti výtečné černé kávy, nalej přecezený mok ješLě jednou na semletou kávu v pytlíčku a nech opětně protéci. Káva pro tento způsob přípravy mele se zcela jemně.

M. Rosická

Čokoláda ve vodě vařená

Kolik šálků čokolády uvařiti chceme, tolik šálků vody naleje se do stroje kávového, na každý šálek dají se nejvíce tři až čtyry gramy jemně rozstrouhané čokolády, vše se svaří, odstaví s kamen a nechá ustátí. Šálky, do kterých čokoláda nalévati se má, dají se prozatím do teplé vody, by se vyhřály; čokoláda se hodně rozkvedlá, až se spéní, načež teprvé se nalévá

H. Dumková

Čaj na polský způsob

Svař tři žejdlíky bledého piva s 1/2 lb. cukru bílého s kouskem skořice a citrónové kůry, proced to, přilej žejdlík bílého vína, skvedlej 6 žloutků s trochem smetany a přimíchej to k ostatnímu, pak ještě štávu z jednoho citronu a půl koflíku maraskynu, postav to na mírný oheň a kloktej tím až se to zpění a podávej to pak v nádobkách.

L. Dobrovolná

Citronová voda (limonáda)

Na žejdlík vody ostrouhej na cukru kůru s půl citronu, vytlač k tomu z půl citronu šťávu, zamíchej do toho asi půl druhého nebo dva loty cukru – a máš chutný, občerstvující nápoj pro zdravé i nemocné. Chceš-li míti teplou limonádu, tedy dej místo studené vody vařící. – Máš - li zapotřebí mnoho limonády, tedy vymačkej tolik citronů, aby bylo šťávy půl žejdlíka, na citronové kůře ostrouhej půl libry cukru, potom dej šťávu i cukr na mosazný kotlíček a nech přes to přejít jen jeden var, pak to proceď skrze čistý šat a nech to vychladnout; Lžička této šťávy stačí do sklenice vody

M.D. Rettigová

Šípkově víno

Pěkné červené šipky zbavíme okvětí, stopek, opereme je a po stranách jemně nařízneme. Pak dáme šípky do 5 l láhve s malým hrdlem. Zvlášť si povaříme cukr s vodou (asi 5 minut vařiti), procedíme jej ubrouskem a studený cukr nalijeme na šípky, načež láhev pevně povážeme dvakráte pergamenovým papírem a v teplém místě nechá­ me stát asi 6—10 neděl. Lahví nesmíme hnouti, ani ji otvírati. Když poslední šípek spadne dolů, slijeme opatrně víno pomocí nálevky a Čisté vaty do čistých lahví, zazátkujeme je a ve studenu uložíme na rok. Čím jest víno starší, tím jest lepší. Na zbylé šípky v láhvi nalijeme znovu uvařený čistý cukr (stejné množství) a za další 3 neděle je víno opět hotovo. Slijeme je opět, zazátkujeme a uložíme. Druhé víno jest chutnější prvého. Právě tak připravujeme víno z trnek a ostružin.
Rozpočet: na 3 půllitry šípků 1'70 kg cukru a 3 litry vody.

M. Janků-Sandtnerová

Punč po anglicku

Svař tři žejdlíky studničné vody s dvěma librami bílého cukru na drobno rozsekaného, přidej pak k tomu kůru ze dvou citronů a dvou pomorančů, ale tak tence vykrájenou, aby na ní nic bílého nezůstalo, nech to jednou var přejiti, seber s toho pěnu a přidej k tomu butelku jemného rumu, butelku rýnského a burgundského vína, přidej pak ještě šťávu ze čtyr citronů a čtyř pomorančů, nech to pak dobře přiklopené na mírném ohni hodinu státi, vařiti ae to však nesmí a procedˇ pak punč skrze čistý, ve vodě namočený a vyždímaný ubrousek do mísy k tomu ustanovené, dej punč horký na stůl a nalévej do sklenic.

K. Vávrová

Grog

Do kávových nebo punšových sklenic dá se hodně roztlučeného cukru, na to nalije se rumu a dolévá se vařící vodou.

V.M. Štěpánová
1