Polévky

Polévka ze zeleného hrachu

Vyper zeleného hráchu 1 ltr. 6 ctl., nalij na to vody a přidej 14 dkgr. čerstvého másla a rozetři je; odlej vodu a dus hrách, přidej trochu soli, muškátu a zelené petružele, nech to přikryté, až to změkne, protlač sítkem, rozřeď polévkou a nech vařiti chvilku, sbírajíc mastnotu. Než se podá na stůl, nalije se polévka ta na smažené, na kostky rozkrájené žemličky.

J. Svobodová

Rejžová polívka s parmazánským sýrem

Dej do hrnku čtvrt kila přebrané a několikrát ve vařící vodě vyprané rejže, nalej na ni dobrou hovězí polívku a nech ji do měkká uvařit, dej však pozor, aby zůstala celá; potom rozstrouhej na misku parmazánský sýr a dej ho na stůl zároveň s polívkou.

M.D. Rettigová

Consommé

Dej na rendlík kus másla, dvě cibule, jeden celer, dva kořeny petružele, dvě mrkve, jednu kapustu — všecka rozkrájené, potom rozkrájej na kousky půl kila hovězího a půl kila telecího masa, vlož s rozličnými zbytky od drůbeže na tu zeleninu a nech to až do hnědá dusit, musíš však bedlivě dohlížet a častěji tím míchat, aby se to nepřipálilo; pak to dej do hrnku, nalej nato 4 dcl hovězí polévky a nech to ještě asi hodinu vařit; potom polévku mokrým ubrouskem aneb žíněným sýtkem proceď a vlej ji na mísu na smažené žemlové kostky aneb na rozličné garnitury. Polévka tato musí býti velmi čistá a kdyby se vařením zakalila, musí se učistiti dříve nežli se nese na stůl. (Pro 6 až 8 osob.)

E. Persein Beránek

Polévka panádlová

Šest bílých housek se namočí v mléce, dobře pak vytlačí, 8 žloutků se s houskami dobře utře, přidá trochu květu a zázvoru. Když to bylo utřeno, smíchá se to se 2 litry hovězí polévky, asi čtvrt hodiny se povaří, lije do šálků a nese na stůl; pak-li by byla ještě řídká, přidá se nějaký žloutek.

H. Dumková

Gulášová polévka

Hovězí maso (od péra) a vepřové maso rychle opereme, nakrájíme na kostečky a osolíme. V kastrole na dobře rozpáleném másle neb rozehřátém morku si usmažíme do růžová drobně nakrájenou cibuli, do ní vložíme připravené maso, rajská jablíčka a chvíli dusíme. Po chvíli zaprášíme moukou, podusíme, aby mouka ztratila syrovou chuť, zamícháme, zalijeme polévkou ze zeleniny a maso udusíme do měkka. Pak je přidáme do ostatní polévky, do níž vložíme oloupané, na kostečky nakrájené syrové brambory, celý kmín a trochu tlučeného pepře. Polévku vaříme tak dlouho, až jsou brambory měkké.
Rozpočet pro 5 osob: 25 dkg masa hovězího - 10 dkg masa vepřového - sůl - 5 dkg másla neb morku - 3 dkg cibule - 5 dkg mouky - 8 dkg zeleniny - na špičku nože kmínu a tlučeného pepře - 25 dkg brambor - 2 rajská jablíčka nebo lžíce rajské zavařeniny.

M. Janků-Sandtnerová

Bramborová polévka s vodovými knedlíčky

Do dvoulitrového hrnku vody dáme asi čtyři větší oloupané, na kostky nakrájené brambory, jednu lžíci krájené cibule, mrkve, celeru, petržele, půl menší kapusty a brukve, jednu lžíci nakrájených čerstvých nebo sušených hříbků, kousek květáku, špetku kmínu, trochu soli a přivedeme do varu. (Sušené houby se zvlášť v horké vodě vyperou, překrájejí a nechají povařiti; pak se přidají k polévce). Když jsou zelenina a brambory měkké, polévka se zapraží 2 až 3 lžícemi sádlové nebo lojové růžové jíšky a nechá dobře povařiti. Pak přidáme špetku majoránky, stroužek utřeného česneku a trochu tlučeného pepře. Do této polévky zavaříme vodové knedlíčky.
 
Vodové knedlíčky: Na vál dáme dvě lžíce mouky a lžicí vařící vody spaříme. Z toho uděláme tuhé těsto, které trochu osolíme. (Je-li těsto měkké, jsou knedlíčky nechutné). Z těsta tvoříme šištičky, které na drobné kousky rozkrájíme a necháme v polévce několik minut vařiti. Také přidáváme zvlášť uvařené kroupy.

A. Kejřová

Polévka se ságem

Vyper ságo (škrobovitý prášek, který se vyrábí ze ságových palem) několikráte ve vlažné a konečně v horké vodě, dej je do hrnce a nalej na ně obyčejné masité polévky a vař v ní do měkká, což vyžádá pouze jen několik minut. Pak to osol, trochem květu okořeň a nes na stůl. Na jednu osobu počítá se jedna lžíce syrového sága.

M. Rosická

Hovězí polévka bramborová

Asi 4 brambory rozkrájejí se na malé kousky, přidá se k nim zelený celer, kapusta, brukev, por, květák a nechá se to v hovězí polévce vařiti. Chléb nakrájí se na tenké skyvečky a usmaží se na drobně rozkrájené cibulce. Než se nese polévka na stůl, vrazí se do ní pár celých vajec, aby se napolo uvařila, přidá se malý prášek papriky a ten chléb i s cibulkou.

M. Axamitová

Polévka s jaternými knedlíčky

Čtvrt kila telecích jater očistí se tak, by všeliké kožky byly odstraněny. Pak se vezme 12 dkg čerstvého tuku hovězího, trochu cibule, zelené petružele, marjánky, květu, pepře a soli, přimíchá se v mléce namočená a dobře vymačkaná houska, to vše rozséká se drobounce, načež tato sekanina dá se do krajáče, vrazí se do ní dvé vajec, promíchá se řádně a přidávají se pak drobečky houskové tak dlouho, až utvoří se měkké těsto. Z toho nadělají se knedlíčky a zavaří do polívky hovězí.

L. Dobrovolná

Polévka s rýžovými knedlíčky

Trochu rýže (asi 60 dkg) vaří se v mléce (asi v půl litru), až změkne a zhoustne i nechá se vychladnouti, načež přimíchá se k ní dva 30 dkg másla, jedno celé vejce, dva žloutky, trochu drobné citrónové kůry. Utře se to přiměřeně a osolí. Potom se malou lžičkou berou malé knedlíčky, ježto se dají do dobré vařící hovězí polévky a nechají se v ní vařiti deset minut, načež polévka se vylije do mísy. Kdyby těsto bylo řídké příliš, lze do něho přimíchati dle potřeby pěkné mouky.

J. Svobodová

Polévka z uzeného masa s krupičkou

Asi 75 dkg uzeného syrového bůčku omyjeme rychle ve studené vodě, dáme do hrnce, nalijeme na něj asi 2 a půl litru vařící, jen lehce osolené vody, přidáme 6 dkg na kostečky nakrájené zeleniny: mrkve, petržele, celeru, póru, cibule a vaříme tak dlouho, až jest maso měkké, což trvá 1 až 1 a půl hodiny. Měkké uzené nakrájíme ostrým nožem na díly, dáme do kastrolku a nalijeme na ně naběračku mastnější polévky z uzeného masa. Přikryté pokličkou necháme na okraji plotny. Zbylou polévku zahustíme zlatovou jíškou, upravenou z 3 dkg sádla a téhož množství jemné mouky, jíšku v polévce dobře promícháme a necháme 15 minut volné povařiti, zhoustnouti. Pak do ní zavaříme 5 dkg jemné krupice. Hotovou polévku okořeníme drobně usekanou pažitkou a hodné horkou ihned neseme na stůl.

A. Kejřová
2