Cukroví a deserty

Zázvorky

Dej na misku čtvrt libry tlučeného cukru a sedum žloutků; míchej tím čtvrt hodiny; přidej pak k tomu čtyry loty tlučeného, prosátého zázvoru a čtvrt libry pěkné mouky. Dej to na vál, moukou posypaný, prohněť to dobře, rozválej pak těsto na malík tlusté a vypíchni zázvorkovou formičkou zázvorky. Dej je na plech, máslem pomazaný, pomaž je vodou aneb bílkem, posyp je cukrovou krupici a upeč je zpovolna.

F. Hansgirgová

Krémové čtverečky

Šest žloutků, 4 deka másla, 4 deka cukru, 3 lžíce mouky dá se na mísu, vařečkou utře, vylije se to na vymazaný máslem plech na stéblo tence a dá do trouby na polo upéci. Pak se vytáhne, nechá vystydnouti a potře rybízem. Z 10 bílků ušlehá se sníh, dá se do něho 2 deka cukru stlučeného s vanilkou, 18 deka cukru svaří se, až se táhne, a též se do sněhu zamíchá, načež se tím koláč celý pomaže a dá se do trouby dopéci. Když je žlutý, rozkrájí se na čtverečky, nechá ještě trochu v troubě osušiti, pak se urovná na mísu. (Krájí-li se, musí se vždy po každém ukrojení nůž otříti nebo do vody namočiti.)

M. Axamitová

Hůlky skořicové

Vezme se 3/8 litru smetany, svaří se se 16 gramy rozdrolené skořice a citronovou jemně rozkrájenou kůrou, načež teplá přecedí se na 125 gramů másla, při čemž se toto úplně rozetírá; ke všemu tomu přidá se 375 gramů proseté jemné mouky, 90 gramů cukru roztlučeného, trochu soli, vše se zadělá smetanou a rozpuštěným dobrým droždím, těsto vyhřátým šatem přikryje a blíže kamen skynouti nechá. Vykynulé těsto se vyklopí, rozválí a nadělají se z něho tenké hůlčičky, které potírají se rozkvedlaným žloutkem a v mírně vytopené troubě pozvolna se upekou

H. Dumková

Pumprnikl

Ovař libru syrobu, míchej, až vychladne, přidej mouky (asi lb.), nech to státi na místě studeném 5–6 hodin. Přidej do toho citronát (6 lotů), kůry pomerančové, mandlí nakrájených, drasla rozpuštěného (každého 6 lotů), dvě vejce (celá), štipec hřebíčku a skořice, vyválej z toho závitek dlouhý, na tři prsty široký, a upeč jej v troubě. Pak nakrájej z něho, pokud jest teplý, na příč kousky na prst tlusté

J. Svobodová

Bombičky

Prosátý cukr (pudr), bílek, citronovou štávu a tlučenou vanilku třeme v míse 25 minut. Poté přidáme mleté vlašské neb lískové oříšky a ještě tolik cukru, aby bylo těsto tuhé. Z těsta nakrájíme stejné kousky, do každého dáme půlku ořechu neb celý oříšek, uděláme kuličky a dáme je oschnouti. Suché polijeme čokoládovou máčecí hmotou neb jen čokoládovou polevou a posypeme sekanými loup. mandlemi. Když poleva oschla, složíme bombičky do papírových košíčků. Rozpočet na 15 kusů: 10 dkg cukru (pudru) - 1 bílek-lžíce citrónové šťávy - vanilka - 10 dkg ořechů neb oříšků - asi 20 dkg cukru (pudru) - 3 dkg oříšků dovnitř - 1 dkg mandlí na posypání - papír, košíčky - 1/4 kg máčecí čokoládové hmoty nebo poleva ze 6 dkg čokolády - 1/8 l vody - 10 dkg cukru a 1/2 dkg másla.

M. Janků-Sandtnerová

Čokoládové karamelky

Dej do misky čtvrt libry rozstrouhané hořké čokolády, přidej k ní čtyry lžíce másla, libru žlutého cukru, půl koflíku syrobu, půl koflíku smetany a lžičku vanilkového extraktu. Míchej tím nad mírným ohněm, až to bude vše dokonale zamícháno, pak vař tak dlouho až to praská když toho kápneš do hodně studené neb ledové vody. Pak vymaž máslem talířek s rovným okrajem, vylej naň tekutinu, aby byla as půl palce silná vrstva, nech vystydnout a když skoro studená nakrájej na čtverečky

M. Rosická

Bílý perník

Rozetři libru tlučeného cukru s desíti vejci, až se to ztuha zpění, pak přimíchej k tomu libru mouky a tři čtvrti libry mandlí na drobno rozsekaných, kousek cukru, o nějž jsi kůru jednoho citronu byla ostrouhala lot skořice, lot řebíčků, lot kardomomu, vše jemně utlučeno a trochu na drobno nakrájeného citronátu. Pak z toho těstíčko uhnět a vyválej na brko ztlouští. Nakrájej oplatky v podlouhlé čtverhrany, pomaž je smíšeninou na čtvrt coule ztlouští a polož je pak na plech. Posyp je po té cukrovou moučkou, polož do čtyr rohů každé tabulky půl mandle a do prostředku podlouhlý kousek citronátu a upeč to v troubě nepříliš horké.

K. Vávrová

Norimberský perník

Oloupej a utluč drobounce půl libry sladkých mandlí; tlukouc je máčej je trochem vody, aby nezolejovatěly. Dej je do čistého hrnku, přidej k nim půl libry tlučeného cukru, a tuhý snih ze tři Dílků; míchej tím půl hodiny a přimíchej čtyry loty strouhané čokolády, půl lotu tlučeného, prosáténo hřebičku, půl lotu skořice, va loty rozkrájeného citronátu, půl lotu pražené, na prážek utlučené kávy a dva kvintliky utlučené vanilie. Nastříhej z oplatků podlouhlé čtverhraniČky, namaž na ně to těsto, co péro tlustě, dej je na čistý plech a peč je, až úplně skřehnou. Namaž je pak bílým ledem. Do každého rohu pemiku dej oloupanou, rozpůlenou mandli a do prostřed kousek cukrovaného pomeranče. Nech to v troubě oschnout, a uschovej to v suchém místě.
Bílý led: Prosej čtvrt libry cukru, utlučeného na moučku, dej ho do malé misky, přidejk němu tuhý snih z dvou bilků a promíchej to dobře. Přidej pak přecezenou z půl citronu štávu a michej tím čtvrt hodiny. Pak tím ozdob cekoliv ti libo bude. Jestli že by led tuze hustý byl, přidej kougek bílku; nebot led musí se lžíce téci.

F. Hansgirgová
6