Cukroví a deserty

Čokoládová zmrzlina

Do třetiny litru dobré smetany dají se vařiti 4 velké tabulky strouhané čokolády, 7 deka cukru utlučeného s vanilkou, při čemž se tím neustále míchá. Pak se přidá 6 rozšlehaných žloutků a při stálém míchám nechá se ještě povařiti. Na to se vše vylije do cínové pyksly, dá se do toho malé kulaté dřívko, aby se při točení celá ta massa dokonale promíchala, pyksla se zavře, postaví do putynky s ledem, který se musí posoliti, aby déle vydržel a pykslou se neustále otáčí (kdyby se však jediné zrnko soli dostalo do zmrzliny, již nestuhne.) Je-li již kol dokola stuhlá, vyndá se nožem dřívko a točí se dále, stále k jedné straně, až všecka promrzne.

M. Axamitová

Oplatky

Čtvrt kilogr. (půl libry) bílé mouky, 12 dekagr. (8 lotů) tlučeného cukru, 2 lžíce másla, 4 žloutky a tolik husté, sladké smetany se smíchá, aby povstalo těsto jako na kapání do polévky. Forma oplatková se vymastí, udělají oplatky, po obou stranách se upekou, posypou cukrem se skořicí, na každou se přiloží druhá ve formě stlačí a nad ohněm chvíli drží. Na suchém místě se dají dlouho uschovati.

H. Dumková

Dort francouzský

Utři libru mouky s librou másla, osol to, přidej 6 lotů tlučeného cukru, štipec vanilky, deset žloutků a 4 lžíce smetany, skvedlej v hrnku a tím rozdělej těsto, vypracuj ho řádně, nech je pak hodinu stát a potom vyválej ho ha tlouštku asi jako tři hřbety od nožů, nadělej kulaté listy, jako talíř velké, peč každý zvlášt a při tom potírej nožem, by puchýřky na nich nenaskákaly; pečené potři zavařeninou, vlož je na sebe a dort ozdob sladoledem.

L. Dobrovolná

Hubinky španělské

Tři co možná rychle v rendlíku vždy jedním směrem: 10 dkg jemně prosetého cukru se 2 celými vejci, 2 žloutky a 1 likérovou skleničkou madeiry půl hodiny. Pak opař asi 2 8 dkg sladkých mandlí, rozsekej je jemně, trochu je upraž a vmíchej je do hmoty. Přidej pak trochu strouhané kůry citronové a 15 dkg mouky, vše dobře promíchej a udělej z hmoty té lžicí malé kopečky na oplatky, dej tyto na papírem opatřený nebo povoskovaný plech a pec je při mírném ohni do zlatožluta

A. a T. Versbachova

Trubičky

Šestnáct lotů cukru se s kouskem vanilie na prášek utluče a do čistého hrnku se dá; k tomu tolik pěkné mouky co cukru, pak čtyry celá vejce a čtyry žloutky se přičiní a náležitě se to rozmíchá. Pak se k tomu přidají čtyry lžíce rumu, zrnko soli, Čtyiy loty rozpuštěného másla a tolik mléka, aby to jako omáčka se lžíce stékalo.. Z toho těsta se oplatky upekou tak, že za tepla každý lístek na kulaté, podlouhlé dřívko se ohne a stočí

F. Hansgirgová

Citrónový dort

Utluč cukr, o nějž otřena kůra citrónová, smíchej se žloutky, až se to zpění a zhustne. Potom přidej sníh z bílků, šťávu z dvou citronů, dva loty mouky a trošek soli. Vylož formu tím těstem na tlouštku nože a upeč v troubě na polo, pak vlej do toho těsto a peč zvolna. Dort na polo pečený posyp cukrem a nech dopéci; sejmi obálku s něho a posyp jej poznovu hojně cukrem

J. Svobodová

Kávové řezy

Tlučený, prosátý cukr, žloutky, strouh, citr, kůru a tlučenou vanilku třeme v míse, až těsto zhoustne (20 minut). Pak přidáme tuhý sníh střídavě s tlučeným griliášem, rozehřátým, prochladlým máslem, krupičkovou moukou, rozemletými oříšky neb mandlemi. Lehce pro­ míchané těsto rozetřeme na 2 cm vysoko na máslem potřený a moukou vysypaný plech a upečeme je v prostředně horké troubě do bleděrůžová. Upečené, prochladlé těsto rozdělíme na polovinu, spojíme kávovým krémem, povrch potřeme rovněž krémem, načež nakrájíme větší řezy, které ozdobíme krémem a pistáciemi neb oloupanými, na tenké plátečky nakrájenými opraženymi mandlemi.
Kávový krém: 1/8 l studeného syrového mléka, 2 žloutky, 2 dkg mouky a 5 dkg cukru v hrnečku dobře rozmícháme, načež postavíme hrneček do kastrolu s horkou vodou a na plotně krém mícháme, až zhoustne. Pak jej dáme vychladnouti. V jiné míse si umícháme do pěny 15 dkg čaj. másla, přidáme 15 dkg moučkového cukru a znovu umícháme. Pak přidáme vařený, studený krém a 3 lžíce studené silné černé kávy.
Vaření kávy: do 1/8 l vařící vody nasypeme 3 dkg nejlepší pražené rozemleté kávy, hned odstavíme (vařiti se nesmí!) a dáme vychladnouli. Potom ji hustým sítkem neb čistou utěrkou procedíme. Griliáš si připravíme jako na griliášové řezy z 5 dkg tluč. upáleného cukru a 2 1/2 dkg na hrubo rozsekaných oříšků. Pistácie či zelené mandle jsou jádra z pecek pistácie, které se dovážejí z Itálie a koupíme je u každého lahůdkáře. Spařují se horkou vodou jako mandle a oloupanými se zdobí cukrovinky.
Rozpočet těsta: 17 dkg cukru - 6 žloutků - citr. kůra - tluč. vanilka - 5 dkg tluč. griiiáSe - 10 dkg mouky - 5 dkg másla - 7 dkg oříšků neb neloup. mandlí - z 8 bílků tuhý sníh - 1 dkg másla - 2 dkg mouky na plech - 1 dkg pistácií.

M. Janků-Sandtnerová

Piškoty

Dej do nového hladkého hrnku tři čtvrtě libry tlučeného prosátého cukru, tři čtvrtě libry pěkné prosáté mouky, vraz do toho 6 žloutků a 7 celých vajec, přidej k tomu s půl citronu na struhadle ostrouhanou citronovou kůru, a míchej tím tři čtvrtě hodiny, potom to dej do trychtýře a lej na čistý papír na píď dlouhé piškoty; pak dej na sejtko tlučeného cukru a piškoty nim hodně posyp, zbytečný cukr však spěšně s papíru shoď , piškoty s papírem dej na plech a nech je v horké troubě spěšně pect; potom navlaž papír vespod mokrou houbou, piškoty sejmi, povrchu je pérkem opraš, a když vystydly, ulož je do suchého místa

M.D. Rettigová
3