Cukroví a deserty

Svinutý oplatek

Dej dvanáct lotů pěkné mouky, šest lotů utlučených a vejcem mandlí, šest lotů cukru tlučeného, o nějž kůra citrónová byla ostrouhána, vytlač do toho štávu z jednoho citronu a vraž šest vajec, pak šest lžic dobré smetany kyselé, vše to dobře rozmíchej, rozřeď mlékem a pak přidej ještě 6 lotů másla. Vlej pak částka přiměřenou těsta do formičky, zavři ji a dej na oheň a zvolna ji utlačuj, za minutu ji otevři. Oplatek musí míti žlutočervenou barvu; za tepla ho přehni přes váleček a sviň jej; podávej pak je se smetanovým sněhem promíchaným s vanilkou.

L. Dobrovolná

Anglický suchar

Dej do hrnku půl libry jemně utlučeného cukru, vraz do toho pět vajec, a míchej tím, až se to zpění, pak k tomu přidej lot anýzu, dvanáct lotů oloupaných na hrubo nakrájených mandlí, čtyry loty pomorančové kůry a čtyry loty citronátu, oboje na drobno nakrájené, skleničku rumu, a libru pěkně pro sáté mouky. Tuto smíšeninu dobře uhnět a udělej z toho na vále moukou posypaném dlouhý závitek. Polož jej pak na plech moukou posypaný, roztlač to na tři prsty zšíří, pomaž to vejcem a nech půl hodiny v troubě zvolna péci. Když suchar je upečen, rozkrájej jej ještě za tepla ostrým tenkým nožem na skrojky asi na brko ztlouští, urovnej je na plech, posyp cukrem a nech pak v troubě po obou stranách do žlutává oschnouti.

K. Vávrová

Hoblovačky

Udělej tuhý sníh ze šesti bílků, přidej čtvrt libry práškového cukru a tabulku rozstrouhané čokolády, míchej tím až to zhoustne, pak přidej tři unce mouky a drobnou kůru z jednoho citronu a ještě dobře promíchej. Pak potři plech voskem, pokryj těstem na stéblo vysoko a upeč to. Rozkrájej to pak za* tepla na proužky a oviří kolem vařečky. Místo čokolády můžeš též přidati trochu skořice neb vanilky.

E. Persein-Beránek

Perníkové pracičky

Vezmu jeden koflík sádla, půl koflíku cukru, jeden koflík melasu, jeden koflík kyselé smetany, dvě vejce, jednu lžičku mletého feniklu, jednu lžičku zázvoru, půl lžičky kmínu, půl lžičky skořice, půl lžičky hřebíčku, půl lžičky nového koření, půl lžičky soli a jeden muškátový oříšek, to všechno semleté. To vše dohromady promíchám. Teď vezmu lžičku sody do pečení, dám do koflíku a naleju na ni asi dvě lžíce horké vody, rozmíchám a vleju to do toho ostatního těsta a zas rozmíchám, až mi to jde vzhůru. Teď přidám mouky, aby bylo těsto tuhé, dám na vál a vykrájím jako jiné suchárky, peču pozvolna a když schladnou, složím do hrnce a vydržejí dlouho čerstvé.

M. Rosická

Francouzské cukrovinky

Vezme se 375 gramů jemně utlučeného a sýtkem přesetého cukru, dá se do něho šestnáct žloutků, míchá se to aspoň hodinu, vždy ale jen v jednom směru, přileje se voda z pomerančového květu, přidá se 50 gramů jemně rozsekaného, pocukrovaného květu oranžového, 230 gramů jemné mouky, jakož i tuhý sníh z bílků; vše se dokonale zadělá a propracuje, do malých formiček dá, aneb jen na pekáč vymaštěný pokládá a při mírné teplotě pozvolna do žlutá upeče.

H. Dumková

Rohlíčky vanilkové

Propracuj 14 dkg másla, 7 dkg vanilkového cukru, 17 a 1/2 dkg mouky a 7 dkg strouhaných mandlí. Dělej z toho malé rohlíčky a pec je na povoskovaném plechu rychle. Když vychladnou, potři je polevou citronovou

A. a T. Versbachova

Zmrzlina (sladoled)

Utluč cukr na drobno, smíchej se solí a dej do nádoby určené; do pyksly zvláštní vlej tekutinu, z nížto se má dělati sladoled, zavři ji a polož na led, toč tím as čtvrt hodiny, otevři a míchej sladoled lžičkou, aby byl hladký jako máslo. Sladoled bílý se dělá takto: Zpěň 2 bílky, přidej šťávu z půl citronu, míchej s cukrem pro setým, až to zhoustne, což trvá asi hodinu; pak to dej do nálevky a zdob tím pečivo dle libosti. Červený uděláš, když k tomu přidáš alkermesovou šťávu. Zelený docílíš přidáním tvarohu ze špenátu. Modrý jest barven fialkovou barvou. Žlutý docílí se šafránem.
Malinový led obdržíš, přidáš - li trochu malinové neb rybízové šťávy.
Vanilkový. Míchej 12 žloutků, celé vejce, 16 lotů (28 dkgr.) tlučeného cukru as 1 hod., vlej na to dobrou smetanu, dej k ohni, až zhustne, ale nesmí se to vařiti; proceď to pak skrze sítko, nech vychladnouti a dej do ledové nádoby. Přidej kventlík vanilky tlučené, smíchej to řádně, toč nádobou a míchej to lžicí, by se to nesedlo.
Jahodový. Jahody slisované proceď skrze sítko, nech vařit na žejdl. (0,35 lit.) šťávy 1 2 lotů (21 dkgr.) cukru s koflíkem vody, až se zpění, přidej ty cezené jahody, dej do pyksly a k ledu.
Ananasový. Rozstrouhej oloupaný ananas, přidej čtvrt libry (14 d kg r. ) cukru a trochu vody, tři to a nech stát. Svař libru (56 dkgr.) cukru s půl žejdlíkem (0,17 litru) vody, až se táhne, přidej šťávu z citronu, odstav a vychladlé přimíchej k ananasu, proceď a míchej, až to vystydne, dej pak do pyksly a udě lej sladoled.
Barevný cukr. Barevným cukrem ozdobují se dorty; k barvení hodí se jen čištěný, vařený cukr.
Zelený cukr jest barven šťávou špenátovou. Černý cukr. K vařícímu cukru se přimíchá čokoláda vodou smíchaná.
Žlutý cukr. Na šafrán vlej trochu vařící vody, nechej chvilku stát, proceď , přidej trochu citrónové šťávy a rozmíchej s vařeným cukrem.
Modrý cukr barven jest fialovou šťávou. Červený cukr barven jest košenilem (barvou červcovou).
Rozličné druhy cukru. Citrónový cukr. Ostrouhej kůru z citronu, u tluč cukr, prosej a schovej v láhvi obvázané. Tímže způsobem připraviti lze cukr pomerančový.
Cukr skořicový nabudeš, když do čtvrt libry (14 dkgr.) cukru utlučeš 2 loty (3–5 dkgr.) skořice, proseješ a uschováš.
Cukr vanilkový. Rozkrájej proutek vanilkový , utluč s cukrem, prosej a uschovej v láhvi jako předešlý

J. Svobodová

Pařížské dortíčky

V míse si umícháme do pěny máslo, pak přidáme moučkový cukr, žloutky jeden po druhém, strouhanou citr. kůru, vanilku, tluč. cukr a třeme 20 minut. Do utřeného těstíčka zamícháme mouku, polovinu hladké a polovinu krupičkové, a těsto dáme do studená ztuhnouti. Ztuhlé vyválíme na pomoučeném vále na 1/4 cm silně, vykrájíme malé dortíčky, složíme je na máslem vymazaný, moukou vysypaný plech a v mírnější troubě je upečeme do světlerúžova. Upečené studené dortíčky spojíme na 1 cm vysoko připravenou mandlovou nádivkou, kterou pěkně kulatým nožem urovnáme, načež dortíčky celé polijeme růžovou polevou a ozdobíme v cukru zavařenými šípky a loup. sekanými pistáciemi.
Nádivka: 20 dkg cukru, 1/8 l vody povaříme na slabou nit, do horkého zamícháme 10 dkg opražených, loupaných strouh, oříšků a 10 dkg loupaných strouhaných mandlí. Pak přidáme do prochladlého 2 bílky, citronovou kůru a lžíci rumu. Promíchanou studenou nádivkou spojíme dortíčky. Růžová poleva: 20 dkg prosátého cukru pudru, asi 2 lžíce horké vody, ze 1/4 citronu šťávu a 2 kapky červeného bretonu mícháme v míse bedlivě 1/2 hod. Hustou, lesklou polevou polijeme dortíčky. — 3 dkg v hustém cukru zavařených šípků a 1/2 dkg pistácií.
Rozpočet na těsto: 7 dkg mlásla - 7 dkg cukru - 4 žloutky - citrónová kůra - vanilka - 10 dkg hladké mouky - 10 dkg krupičkové mouky - 4 dkg mouky na vál - 1 dkg másla - 1 dkg mouky na plech.

M. Janků-Sandtnerová
5