Cukroví a deserty

Španělské větry

Z 10 bílků se udělá tuhý sníh, na každý bílek se počítá lžíce utlučeného cukru; 24 dekagr. (16 lotů) se spaří, nakrájí na nudle, tyto se nechají oschnouti a přidají ku sněhu. Když to dobře promícháno, dělají se kopečky na po­ voskovaný nebo papírem pokrytý plech a buší se po 3 hodiny ve vlažné troubě.

H. Dumková

Chlebíček biskupský

Utři 6 dkg másla se 6 žloutky, přimíchej pak 10 dkg cukru, trochu vanilky, sníh ze 6 bílků, 12 dkg mouky, 5 dkg oloupaných a na nudličky nakrájených mandlí, 2 tabulky v troubě rozměklé a na malé čtverečky nakrájené čokolády, 5 dkg hrozinek a 5 dkg jemně krájen ých oříšků, promíchej vše a pec hmotu tu v podlouhlé, máslem vymazané a moukou vysypané, tak zv. formě „ na biskupský chlebíček “ v troubě zvolna.

A. a T. Versbachova

Rohlíčky ke kávě

Dej na vál půldruhého žejdlíka pěkné mouky, rozkrájej do ni půl libiy čerstvého másla, udělej v mouce důlek, dej do něho jedno, celé vejce, jeden žloutek, dva loty tlučeného cukru, trochu soli, drobnou, citronovoa kůru, dvě lžíce dobrých kvasnic a zadělej to dobroa smetanou. Prohněť to dobře a nech to skynout. Rozválej to a přelož těsto, a ještě dvakrát je rozválej a přelož; rozkrájej to pak na malé kousky a udělej rohlíčky aneb preclíČky. Popraš Čistý plecb moukou, polož rohlíčky naň, pomaž je vodou, posyp je hrubě tlučeným cukrem a rozsekanými na drobno mandlemi a upeč je pěkně.

F. Hansgirgová

Skládaný dort

Protlač sítkem 9 žloutků tvrdých a rozetři s máslem, přidej cukr, muškát, citrónovou kůru, trochu soli a rozetři vše náležitě ; pak to dej do mouky a prohněť řádně, vyválej as na dva hřbety nože tlustě a dělej dle talíře kulaté pláty, vlož na plech máslem vymazaný, potři vejcem a peč do červena, pomaž zavařeninou, vlož jeden plát na druhý; na poslední list nedej zavařeninu a potá hni dort ledem.

J. Svobodová

Griliášové řezy

Do utřeného másla přidáme cukr, žloutky, vanilku, citronovou kůru a třeme pilně 25 minut. Pak přidáváme do utřeného těsta tlučený griliáš, loupané strouhané mandle, tuhý sníh z bílků, do kterého jsme zašlehaly 5 dkg cukru, načež přidáme krupičkovou mouku a piškotové drobečky neb strouhanou housku. Těsto rozetřeme na 2 cm vysoko na máslem vymazaný, moukou vysypaný plech, zahradíme papírem a dřevem a rychleji v dobře vytopené troubě upečeme do růžová. Upečené, studené těsto nakrájíme na 5 cm široké pruhy, polovinu jich potřeme máslovým krémem, z druhé poloviny nakrájíme stejné řezy, složíme je na nádivku a řezy dokrájíme. Pak je povrchu potřeme rybízovou neb malinovou zavařeninou, posypeme griliášem a ozdobíme pomocí kornoutku s hvězdičkovou trubičkou hubinkami z máslové nádivky.
Nádivka: 15 dkg másla utřeme do pěny, pak přidáme a dobře zamícháme 15 dkg jemného prosátého cukru a 2 lžíce rumu. Část nádivky oddělíme na ozdobu, načež do ostatní zamícháme 3 dkg tlučeného griliáše.
Griliáš: 10 dkg cukru necháme na suché pánvi zežloutnouti, pak zamícháme do něho 5 dkg loupaných, sekaných oříšků, nalijeme na mastný plech a ve studenu uíožíme. Pak griliáš utlučeme, prošijeme a upotřebíme do těsta, nádivky a na posypání řezů. 15 dkg rybízové zavařeniny na potření řezů. Rozpočet: 4 dkg másla - 6 žloutků - vanilka - citr. kůra - 6 dkg cukru - 4 dkg griliáše - 5 dkg mandlí - 5 dkg krupičkové mouky - 5 dkg piškotových drobečků - sníh ze 6 bílků - 5 dkg cukru do něho - 2 dkg másla - 2 dkg mouky na plech

M. Janků-Sandtnerová

Mandlové tašky

Dej na mísu čtvrt libry mouky, čtvrt libry pěkného tuhého másla, jedno celé vejce, lžíci studničné vody, a zadělej to vařečkou, pak to dej na vál, ještě to rukama trochu převálej a nech to odpočinout. Zatím dělej nádivku: Dej do hrnku čtvrt libry opařených a ustro uh aných mandlí, čtvrt libry tlučeného cukru, s půl citronu rozkrájenou kůru, 3 celé vejce a 3 žloutky, míchej to nejméně půl hodiny, a hled, aby to bylo hezky tuhé. Potom rozděl těsto na 20 nebo 25 stejných kousků, z každého kousku udělej kuličku, tyto pak válečkem opatrně a tenince rozválej, dej do prostřed každé lžíci té nádivky a přelož je jako psaní, totiž dříve dva cípky a pak zase dva cípky přes sebe, klaď je na čistý namazaný plech a nech je upect; načež je hodně posyp vanilovým cukrem

M.D. Rettigová

Sněhové kopečky

Bílky ze 4 vajec rozšleháme na sníh, pak se přidají asi dva koflíky práškového cukru a vanilky neb citrónové šťávy dle chuti a tím se šlehá čtvrt neb půl hodiny, až to stuhlo; pak se namastí máslem tuhý tlustý papír, ten se vloží na plech, neb prkénko z tvrdého dřeva, (které jest lepší), načež se kladou hromádky velké asi jako půl vejce asi palec od sebe, a pak se dají do trouby a při otevřené troubě pečou. Musí se dávat pozor, aby nezčervenaly. Když jsou do zlatova upečeny, tu se vyndají a asi za pět minut se nožem s papíru zvednou a stranou, která byla na papíru se k sobě slepí.

M. Rosická

Marcipán

Vař půl libry cukru s dvěma lžícemi vody, až zhoustne, pak přidej půl libry tlučených mandlí, náležitě to promíchej a povař, vytlač do toho-Šťávu z jednoho citronu a když to trochu vychladlo, přidejme dvou bílků sníh. Pomaž oplatky bílkem, namaž na ně to těsto, oblož celými mandlemi a pec to při mírném ohni na plechu máslem pomazaném. Hotový marcipán ozdob pak bílou neb červenou polevou.

E. Persein-Beránek
2