Maso hovězí a telecí

Polský roštěnec

Nakrájej prouhy jako dlaň, naklepej je, posyp je solí a pepřem, smíchej v krajáči kus másla s drobty chlebovými, rozsekanou cibulí a kořením, toto těsto natři na kousky masa, zabal tyto, rozpal v rendlíku špek rozsekaný s cibulí, dej do toho kusy roštěnce a dus to. Chvílemi to polívkou polívej, až maso změkne; pák to posyp moukou a když to zčervená, přidej opět polívku a nech vařiti tuto omáčka tak dlouho, až řádně zhnstne

L. Dobrovolná

Roštěnec se sardelemi

Z hovězí ledvinky se lístky i s kůstkou nasekají a velmi dobře se naklepají. Na 2 kg masa vezmi čtyřy sardele, vymyj je a kostičky z nich vyber. Utři je s kusem loje aneb másla, přidej trochu majoránky, drobné citrónové kůry a trochu tlučeného pepře, rozetři to a pomaž tím každý lístek. Spěň jednu rozstrouhanou cibuli na rendlíku na loji, vlož lístky na ni a nech je dusit. Přilévej pak trochu hovězí polívky aneb vody, osol je a obrať a nech je dusit, až úplně změknou. Urovnej je na mísu a oblož usmaženými brambory.

F. Hansgirgová

Beefsteak

Nařež napříč ze svíčkové pečeně na prst tlusté řízky, sklepej je, osol, omoč v másle, popraš moukou, dej je na pánev na cibulku do zlatova přižloutlou a nech je na prudkém ohni smažit, jen co mouka trochu zčervená, pak je obrať a nech je i na druhé straně zčervenat; potom je vyndej, posyp tou cibulkou a nes je na stůl. Také se mohou péci na rošti. Beefsteak chutná lépe, je-li z masa buď odleželého, aneb když připravené již řízky se nechají v suchu odležeti. Jako obkladu možno použiti naložených neb dušených houbových hlaviček, lanýžů, rozličných kroketek a p., a z vypečené šťávy může se k beefsteakům upraviti rozličná hnědá omáčka.

E. Persein-Beránek

Vemeno smažené

Vemeno kravské očištěné se uvaří, dá vychladnouti a na kolečka rozkrájené osolí a opepří, v rozkvedlaném vejci na všechny strany omočí, v rozstrouhané housce obalí a v másle usmaží. K takto připravenému vemenu dávají se různé saláty aneb sardelová neb hořčicová omáčka.

H. Dumková

Hovězí guláš s bramborovými nočky

Očištěné hovězí maso (květový šál) nakrájíme na gulášové kousky. Na sádle neb másle usmažíme si drobně nakrájenou cibulku do růžová, přidáme k ní papriku, kmín, nakrájená rajská jablíčka neb pastu z rajských jablíček a podusíme. Pak přidáme maso, osolíme je a chvíli dusíme. Po chvíli maso zalijeme vařící vodou a dusíme až skoro změkne. Zvlášť si připravíme řídkou máslovou jíšku, zavaříme ji do guláše současně s bramborovými nočky, a vše dobře povaříme. Měkké maso i s nočky vyndáme drátěnou naběračkou na mísu a procezenou šťávou polijeme. K této úpravě guláše můžeme přidati též kousek vepřového masa. — Guláš podáváme samostatně (bez příkrmu).
Bramborově nočky do guláše: Uvařené horké brambory oloupáme, rozstrouháme, osolíme a posypeme krupičkovou moukou. Pak je spojíme celým vajíčkem v těsto a lehce propracujeme. Z těsta upravíme tenké kulaté válečky, nakrájíme je na hodně malé nočky (kousky) a zavaříme do guláše.
Rozpočet pro 5 osob: 70 dkg hovězího květového masa neb 50 dkg hovězího a 20 dkg vepřového ramínka - 6 dkg cibule - S dkg sádla neb másla - paprika - kmín - 3 rajská jablíčka neb 4 dkg pasty z rajských jablíček - sůl - 2 dkg másla - 1 dkg mouky. - Nočky: 20 dkg brambor - sůl - 10 dkg krupič. mouky - 1 vejce

M. Janků-Sandtnerová

Telecí pečeně

Každá telecí pečeně, jak se nasolí, hned se dá do trouby, na ni se poklade kousek másla a nechá se na povrchu osušit, aby při obrácení nepřilehla na pekáč. Z počátku peče se ve vlastní štávě, pak teprve se podlije. Kdyby se dala pod ni voda hned, byla by více vařená než pečená a stala by se nechutnou. Často se šťávou polévá a omáčka pod ní musí sama sebou zahoustnouti.

M. Axamitová

Hovězí sekanina

Vezmi kilo a půl usekaného libového masa, 120 g drobně usekané slaniny, tři vrchovaté lžíce ustrouhané žemličky a tři rozkloktaná vejce; vše dobře dohromady promíchej, osol, okořeň pepřem a šalvějem, dej na pekáč máslem vymazaný, posyp ustrouhanou žemlickou neb chlebem, nech půl třetí hodiny péci a začasté to rozpuštěným máslem pokrop. Může se předložití teplé neb studené.

M. Rosická

Pilav (hovězí)

Dej na kasrol kousek sádla a na drobno sekanou cibulku; když se zbarví do růžova , dej na ni maso hovězí na kostky rozkrájené, trochu soli, pepře nebo papriky; podlej to hovězí polévkou a nechej dusit. Když je to na polovic dušeno, vyper rýži, přidej ji k tomu masu, ale bez míchání, i nechej to tak dlouho, až jest rýže měkká.

J. Svobodová
5