Maso hovězí a telecí

Znojemská pečeně

Hovězí nízký bok lehce opereme, osolíme, protáhneme na klínky nakrájenou slaninou a kyselou okurkou. Pak ho dusíme jako šťavnatou pečeni s tím rozdílem, že přidáme při dušení kousek chleba. Do hotové, procezené omáčky nakrájíme na drobné kostečky kyselou okurku.
Rozpočet pro 5 osob; 1 kg nízkého boku (šusu) - 5 dkg slaniny - 2 menší kys. okurky - sůl - 8 dkg másla - kořenová zelenina - 5 dkg cibule. - 2 zrnka nov. kořeni - 4 zrnka pepře - citr. kůra i šťáva - 3 dkg chleba (samožitného) - 2 dkg mouky - l/l10 l červeného vína - 1 dkg cukru

M. Janků-Sandtnerová

Roštěná

Maso zé žeber se naklepe, nasolí, dá na pekáč, přidá se rozsekaná cibule, as 4 zrnka pepře, dusí se tak dlouho až změkne, dá se na talíř a polije šťávou, která po dušení zbyla.
Anebo se naklepá, osolí, opepří a nechá se na 15 gr. (1 lotu) loje tak dlouho pod pokličkou péci, až byla zčervenala; pak se na ni nalije 2 lžíce dobré hovězí polévky a nechá se čtvrt hodiny dusití. Na jednu roštěnku se béře obyčejně čtvrt kila (půl libry) masa

H. Dumková

Maso po myslivecku

Na másle nech zrůžověti hodně cibule rozkrájené, 4 zrnka jalovce, bobkový list, 4 zrnka pepře i nového koření, dymiánu, několik koláčků mrkve, petržele a celeru. Do toho se dá hovězí maso (rozkrájené na větší kusy než na gulaš), dusí se a podlévá polévkou. Pak se zapraží moukou, přidá se cukru, červeného vína, rozsekané citronové kůry a na konec se procedí šťáva na maso.

V. M. Štěpánová

Hovězí maso na kyselo

Uvař kus hovězího masa s veškerou zeleninou, jaká se béře k hovězí polévce, s pepřem a octem; uvařené maso nakrájej na úhledné kousky, polévku proceď, při­ dej do ní kousek přepáleného cukru, jíšky tolik, mnoho-li snese, kousek dymiánu, jeden neb dva bobkové listy, z jednoho citronu Šťávu, nech to dohromady povařit a pak proceď na maso na míse rozložené. Kdo chce míti omáčku hodně hnědou, může přidati buď bezinky, aneb kousek černého perníku.

E. Persein-Beránek

Roštěná se šípkem

Na kastrol dá se kus másla, pak několik lupénků bertramu, na to se vloží naklepaná a osolená roštěnka a nechá se dusiti. Když je více než z polovice hotova, dá se pod ní lžíce šípkové zavařeniny, pár lžiček červeného vína, kousek cukru a nechá se dále dusiti, musí se však dáti pozor, aby ta šťáva nevyschla. Když je roštěnka měkká, postrouhá se citronovou kůrkou, šťáva se na ni přecedí a dá se k ní na stůl buď dušené ovoce nebo brusinky.

M. Axamitová

Dušené hovězí závitky

Dvě kila pěkného hovězího masa od zadku sklepej dřevěnou paličkou a nakrájej je na řízky, asi na prst tlusté, opět sklepej, posyp je pak solí, trochem všehochuti a trochem květu; poklaď řízky slaninou tence nakrájenou, sviň každý řízek, sepni to špejlem a v mouce obal. Rozpal na kuthánku kus čerstvého másla, namoč v něm svinuté řízky, klad je podle sebe do kuthánku, přiklop a nech řízky as deset minut při mírném ohni smažiti, v které době je však jednou obrátiti musíš. Přidej pak řízkům se strany tolik vařící vody, až jsou do polovice potopeny, dávej však pozor, aby se nesmočily na povrchu. Pak kuthan přiklop, aby víko úplně přiléhalo a nech hovězí závitky při mírném ohni hodinu dusití. Pak dej závitky na mísu, vyndej z nich špejly, oblož smaženými brambory a přilej omáčku

M. Rosická

Hovězí maso po anglicku

Očisť a omyj kus masa hovězího, sklepej, natři pepřem a solí, a nech to tak ležet půl hod. Pomaž dva archy čistého papíru máslem a tím obal maso, ovaž špagátem a polož na pekáč máslem vymazaný a peč zvolna 3 – 4 hodiny; při tom polévej papír čast o šťávou. Potom odstraň papír a nechej pečeni as půl hodiny v troubě, aby zčervenala, načež ji nechej vychladnouti a rozkrájej na tenké řízky. Peče- i se na rožni tato pečeně, má zvláště dobrou chuť.

J. Svobodová

Španělské ptáčky z hovězího masa

Vezmi dvě kila masa od ocasu, ober s něho všecko žilkovité a tučné, rozřezej na tenké lístky zvíci karty a ztloušti péra a naklepej je dobře obráceným nožem aneb paličkou. Vezmi 12 dkg sardelí, vyndej z nich kůstky, rozetři je se sádlem, přidej štipec tlučeného pepře, trochu majoránky, drobné citrónové kůry a utři všecko dobře. Rozkrájej 10 dkg slaniny na dlouhé silné nudle, pomaž každý kousek masa trochu sardelemi, polož na šířku kousek té slaniny, stoč to a obviň a zavaž nití. Spěň jednu rozstrouhanou cibuli na rendlíku na loji, přidej čtyry vařečky mouky, udělej pěknou začervenalou jíšku, rozmíchej ji s hovězí polívkou aneb vodou a přilej 1 dcl červeného vina a do toho dej stočené maso, osol a nech to dvě hodiny vařit. Míchej tím často a přilévej trochu polívky. Vyndej pak ptáčky, sejmi nitky, dej je na mísu, polij je přecezenou omáčkou a oblož usmaženými brambory

F. Hansgirgová
2