Maso skopové a jehněčí

Jehněčí kýta s mátovou omáčkou

Jehněčí kýtu omej, oškrab, naklepej a osol, dej ji na pekáč máslem neb sádlem vymazaný, poklaď malými kousky másla a nech za častého polévání vlastní šťávou pěkně upéci; mezi pečením podlévej tťóchem polévky aneb horké vody. Mezitím smíchej čtyrý lžíce usekáných mátových listů še lžicí cukru, špetkou papriky a koflíkem vinného octa a nech to chvíli státi; upečenou kýtu dej na mísu, polej ji trochu vypečenou a tuku zbavenou šťávou a předlož s mátovou omáčkou ve zvláštní nádobce.

E. Persein-Beránek

Skopová kýta na divoko

Skopová kýta zbaví se všech kůžiček a zbytečného loje, osolí a posype se jalovcem. Pak se pokryje prkénkem a potíží. Za dva nebo tři dni vyjmi maso, otři s jalovce (ale nenechávej dlouho ve vodě), posol a slaninou prostrkej. Svař ocet s vodou, dohromady asi třetinu litru, rozkrájej do toho cibuli na koláčky, přidej dymiánu, bobkového listí, nového koření a pepře. Když se to povaří a vychladne, polij tím kýtu a v tom nech ležeti zase několik dní (v zimě déle , v létě méně). Potom maso vyndej na pekáč, omáčku na ně proceď a přidej bílého vína s citron ovou kůrou. Když se kýta upekla, polije se tou š ťavou a přidají se koláčky citronu, jimiž se na míse okrášlí.

V.M. Štěpánová

Jehněčí s hříbky

Jehněčí plece neb části od krku se udusí Be zeleninou, bledá jíška se do ní sítkem protlačí. Hříbky se nakrájejí, očistí, udusí se na másle, naseká se zelené petružele a přidá se s hříbky k masu.

H. Dumková

Skopové maso na paprice

Skopové přední maso opereme, otřeme, nakrájíme na stejné kousky a osolíme. Slaninu nakrájíme na kostečky, a když se ohřeje, vložíme do ní drobně nakrájenou cibuli a usmažíme ji do růžová. Pak přidáme maso, papriku a dusíme je tak dlouho, až vysmahne. Maso zaprášíme moukou, podusíme, zalijeme vařící vodou neb polévkou, přidáme zavařeninu z rajských jablíček neb čerstvá prolisovaná rajská jablíčka a maso dusíme do měkká. Potom šťávu nalijeme do kyselé smetany, nalijeme zpět na maso, které povaříme v omáčce ještě malou chvíli. Měkké maso upravíme na mísu a polijeme procezenou omáčkou. Podáváme k němu moučné noky, houskové knedlíky nebo i brambory.
Rozpočet pro 5 osob: 1 kg předního skopového - sůl - 10 dkg slaniny - 8 dkg cibule - špetku papriky - 2 dkg mouky - 1 lžíce zavařeniny z rajských jablíček neb 2 velká rajská jablíčka - 1/4 l kyselé smetany.

M. Janků-Sandtnerová

Jehněčí ledvinky a la Neruda

Oloupej několik jehněčích ledvinek, rozkroj je v půli po délce, dobře je vyper a usmaž v rozpáleném másle neb sádle; pak to osol a opepři, přidej usekanou a na másle usmaženou šalotku neb malou cibulku, trochu usekaných a na másle udušených žampionů aneh jiných hub, trochu usekané zelené petružele a zaceď to citronovou Šťávou; pak k tomu přimíchej ještě kousek čerstvého másla, narovnej ledvinky na mísu, polej omáčkou a oblož bramborovými kroketkami.

E. Persein-Beránek
4