Maso skopové a jehněčí

Skopová kýta na smetaně

Skopová kýta může se též upraviti bez slaniny, cibule a mouky. Skopovou kýtu zbavíme kostí, loje a kůží, dobře ji naklepeme, potřeme tlučeným pepřem a jalovcem, dáme do kamenné nádoby, pokládáme na plátky nakrájenou cibulí, přikryjeme prkénkem, zatí­ žíme a dáme do studená na 3 dny uležeti (v zimě i déle). Každý den maso obracíme! Poté kýtu otřeme utěrkou, osolíme a protáhneme ji osolenou, na nudličky nakrájenou slaninou. Na pekáči na zbytku slaniny a rozpuštěném másle si usmažíme na kolečka nakrájenou kořenovou zeleninu (celer, mrkev, petržel) a cibuli, několik zrnek pepře, nového koření, bobkový list, proutek tymiánu a kousek citrónové kůry. Kýtu na to vložíme, zalijeme vařící vodou nebo polévkou a přikrytou dusíme v troubě asi hodinu; pak ji pečeme bez pokličky, poléváme vlastní šťávou nebo polévkou. Měkké maso nakrájíme, šťávu zahustíme kyselou smetanou, ve které jsme umíchaly trochu mouky a citrónové šťávy nebo vína, procedíme ji na maso a vše ještě povaříme. Podáváme, k ní knedlík nebo třené noky.
Rozpočet pro 5 osob: 1,25 kg masa z kýty - sůl - 3 zrnka pepře - 2 zrnka jalovce - 4 dkg cibule - 3 dkg slaniny - 4 dkg másla - 12 dkg zeleniny (celer, mrkev, petržel) - 3 dkg cibule - 4 zrnka nov. koření - 5 celých pepřů - bobsový list - proutek tymiánu - 2 cm2 citr. kůry - 1/3 l kys. smetany - 1 dkg mouky - z 1/4 citronu šťáva nebo 2 lžíce bílého vína

M. Janků-Sandtnerová

Pečené jehně

Zadek jehněte se prostrká slaninou, osolí a peče na pekáči s rozkrájenou cibulí, mrkví, petrželí, celerem, novým kořením, pepřem, dymiánem a citron ovou kůrou (jen málo!). K tomu se dá slanina a kus másla. Upečené jehně se vyndá, omáčka zalije kyselou smetanou, procedí, nechá se povařiti, zasype se moukou a zacedí šťavou z citronu. Aneb peče se jen na másle jako telecí pečeně , při čemž se máslem maže a podlévá. Za 1/2 hodiny jest měkké a šťáva může se zapražiti ještě moukou, pak povařiti a vlíti na pečeni. Kdyby bylo tuze mnoho mastnoty, sebere se

V. M. Štěpánová

Skopové řízky

Ze skopového ledvinového masa aneb z jedné půle hřbetu nařezej silnější řízky, sklepej je paličkou, úhledně je nožem ořízni, osol, potři rozpuštěným máslem a buď na rošti neb na pekáči je po obou stranách spěšně upeč. Za deset až dvanáct minut musí být hotovy.

M. Rosická

Skopová kýta po francouzsku

Naklepej náležitě kýtu, aby byla křehká, a prostrkej ji podlouhlými kousky šunky. Oblož kasrol lístky slaniny, dej do něho nasolenou kýtu, rozkrájej zeleninu na drobné kousky, přidej 8 hřebíčků, 10 zrnek pepře, trochu citrónové kůry, přilej žejdlík vína (0,35 lt.) a sběračku polévky; přiklop to a vař kýtu, až změkne. Potom ji vyndej, seber mastnotu, proceď šťávu do kasrolu, nech ji hodně povařiti, dej do ní kýtu, ohřej to náležitě a dej na mísu a vlej na ni šťávu.

J. Svobodová

Skopové s mrkví

Uvař osolená skopová žebírka se vší zeleninou do měkka; mezitím vyper mrkev, rozkrájej ji na nudličky, dej ji na rendlík s kouskem másla, opepři, přidej kus cukru a nech ji za častého polévání polévkou do měkká dusit; pak zapraž mrkev bledou jíškou, aby dostatečně zhoustla, přidej k ní na úhledné kousky rozkrájené maso a kousek přepáleného cukru. Tak připravuje se též mrkev s kapustou, která se na čtvrtky rozkrájí; může se též vzíti polovic kapusty a polovic mrkve.

E. Persein-Beránek

Skopové závitky

Z kýty nařežou se řízky, naklepají se a trochu osolí. Slanina a cibulka drobně se rozsekají, přidá se k nim prášek všehochuti (nové koření), řízky se tím nadijí, do každého přidá se ještě kus slaniny, zavinou se, zatočí nitkou a dají na máslo dusiti. Když jsou do hnědá udušeny, trochu se podlijí, a jsou-li dost měkké, nitky se odstraní, závitky urovnají na mísu a obloží dušenou rýží neb smaženými bramborami.

M. Axamitová

Skopový hřbet pečený

Hřbet skopový nech ležeti v octě neb kyselé smetaně as tři dny a obracej ho při tom častěji; potom očist jej, seber lůj a kůžičky a prostrkej ho slaninou, vlož jej do pekáče, osol, přikryj papírem, jenž máslem jest nanamazán, podlej vodou a přidej máslo do pekáče, polfvej fitávou vyprýštěnou a peč ji asi dvě hodiny. Hřbet tento zastupovati může zvěřinu a to zvláště v onu dobu, kde tato jest vzácnou

L. Dobrovolná

Naložená skopová kýta na zpusob srnčí

Vezmi skopovou kýtu, sejmi s ní všechen lůj, posyp ji tlučeným jalovcem, dej ji do rendlíku a nech ji v chladném místě dva dni ležet. Dej pak do hrnku velkou, rozkrájenou cibuli, bobkový list, několik zrnek pepře, nového kořeni, hřebiček, přilej na to žejdlík(0,35 l) vody a žejdlík vinního octa, vař to půl hodiny, nech to vystydnout a polej tím dobře umytou kýtu, dej ji zas do chladného místa a nech ji v tom čtyry dni ležet, obracej ji ale každý den. Vyndej ji pak na prkénko, sejmi s ní všecku kůžičku, nasol a protáhni ji dobře slaninou. Dej na pekáč kousek másla aneb slaniny, rozkrájenou petružel, kousek celeru a kousek mrkve, vlož kýtu na to a nech ji zpovolna péci. Přilej pak moku, v kterém ležela, a polévej ji pilně. Obrat ji, posyp strouhanou žemličkou a polej horkým, novým máslem. Při dopekání polévej ji často. Rozkrájej ji pak na řízky , a vlož je na mísu. Rozkloktej v hrnéČku 4 žloutky s trochem polívky, přimíchej je k přecezené vařící omáčce, míchej tím na plotně, až se to vařit počne, polej tím kýtu a dej ji na stůl.

F. Hansgirgová
2