Maso skopové a jehněčí

Skopová plec se smaženou cibulí

Pěknou skopovou plec sklepej a čistě omej, kosti vyber, uvnitř osol, pak ji zavlň a nití obvaž; závitek vlož do hlubokého kuthanu, nalej nan koflík polévky, přidej cibuli, mrkev, bobkový list, stroužek česneku, několik zrnek pepře, dva hřebíčky, kousek zelené petružele a nech to zvolna do zlatova dusit; přidej ještě koflík hovězí polévky, nech to do měkká dusit, pak závitek vyndej a nit sejmi. Mezitím rozkrájej šest cibulí na drobné kostky, usmaž ji na čtvrt libře (cca. 100 g) másla do zlatova a dej ji pak na žíněné sýtko osáknout; k máslu, jež jsi s cibulí scedila, přidej ještě kus másla, čtyry lžíce mouky, udělej bílou jíšku, přidej pintu hovězí polévky, pinth bílého vína, dvě lžíce vinného octa, několik zrnek pepře, kus cukru, trochu nakrájené citrónové kůry a nech to svařit na hladkou omáčku; pak ji proceď, přidej usmaženou cibuli, nech povařit, odstav od ohně, přidej lžíci sardelového másla, dvě lžíce hořčice, šťávu z jednoho citronu, dobře to promíchej, vlož do ní hrudí, nech jednou zpejchnout, pak polož maso na mísu, pole) omáčkou a dle chuti oblož

E. Persein-Beránek

Jehně s citronovou omáčkou

Maso jehněčí se sol í a s veškerou zeleninou dej povařiti. Pak je vyndej a z polévky udělej omáčku s bledou jíškou, proceď a pak zakloktej 3 žloutky, přidej citron ové kůry rozsek ané, málo květu a šťávy z citronu dle chuti. Rozkrájené maso pak vloží se do té omáčky. Podobně se dělá i telecí.

V.M. Štěpánová

Skopové maso s kapustou

Skopové maso se vypere, uvaří se zeleninou. Z kapusty se svrchní listy odstraní, očistí a nakrájí buď na čtvrtky aneb se z každého listu zvláště vyříznou řapíky, vyprané listy se dají na pekáč, až počne voda vařit, voda se scedí, nalije se na to skopové polévky, přidají 3 stroužky utřeného česneku, trochu pepře a marjánky, vše se na měkko uvaří, zapraží růžovou jíškou. Byla-li kapusta na čtvrtky rozkrájena, upraví se pozorně na talíři, aby se neporouchala, a jíška se protlačí do polévky, v níž byla kapusta vařena; maso se v tom ohřeje, úhledně vloží pak na mísu do prostřed, a kapusta kolem.

H. Dumková

Skopová kýta s rajskými jablíčky

Skopové maso bez kosti naklepeme, zbavíme blan, protáhneme slaninou, osolíme, opepříme, zatočíme a povážeme motouzem, aby mělo pěkný tvar. Kousek slaniny nakrájíme na plátky, přidáme na plátky rozkrájenou cibuli, kousek rozstrouhaného chleba, rozkrájená rajská jablíčka, zavinuté maso a dáme péci bez podlití pod poklicí clo trouby. Když se šťáva, kterou maso pustilo, vypeče, podlijeme je vodou t ebo polévkou a udusíme do měkká. Mezi pečením maso obrátíme. Pak přidáme červené víno, kousek cukru a maso ještě povaříme. Šťávu procedíme a nalijeme na maso, které na stejné porce nakrájíme a složíme na ohřátou mísu. Do šťávy můžeme přídati 1/3 l kyselé smetany.
Rozpočet pro 5 osob: 1 1/2 kg masa z kýly nebo plecka - sůl - pepř - 5 dkg slaniny-3 dkg slaniny - 5 dkg cibule - krajíček strouh, chleba - 3 rajská jablíčka - 4 lžíce červeného vína - 2 kostky cukru..

M. Janků-Sandtnerová

Skopová kýta nadívaná

Vyndej z kýty kost a vyřízni ještě kťfe masa, aby se udělal značný otvor, udus v rendlíku sardele, slaninu, petružel, ošlejch, přidej k tomu rozsekaué maso, kousek chleba nastrouhaného, trochu smetany a vejce, a vše to dobře promíchej a tím pak nadij kýtu a zašij otvor, pak dřívější podobu ji zjednej a vlož ji na pekáč, podlej vodou a máslem, přidej cibuli a mrkev i nech kýtu péci v troubě a při tom ji polévej smetanou kyselou a neber mastnotu všecku, když jest kýta upečena, vytáhni z ní nitě a polej ji omáčkou i dej na stůl

L. Dobrovolná

Skopové se zeleným hráškem

Kilo skopového masa z plece nakrájej na velké kostky. Posyp moukou a usmaž je do zlatova v polovici sádla a polovici másla. Osol a opepř a nalej do pánve vody, aby bylo maso potopeno; přiklop a nech dusit do měkka. Když je maso měkké, vyndej a z omáčky všechnu mastnotu sebeř. Kež poneseš na stůl, vlej omáčku do zeleného hrášku, který jsi byla dříve uvařila a zamíchej do toho připravené maso

M. Rosická

Jehněčí předek zadělaný se smržemi

Předeček rozkrájí se na kousky a nechá se dusiti, přičemž se podlévá a obrací. Když je napolo měkký, šťáva se řídce zapraží. Smrže se vyperou, pokrájejí na menší kousky a dají na máslo a drobně sekanou petrželku dusiti. Když se omáčka přecedí, připojí se k ní ty smrže a dvě lžíce smetany a nechají povařiti. Do této omáčky mohou se dáti žemlové knedlíčky.

M. Axamitová

Skopový hřbet po anglicku

Nasekej hřbet skopový, vyper a postav ve vodě k ohni; přidej k tomu trochu soli a cibule, 4 hřebíčky a vař to do měkka. Potom dej do kasrolu 4 mrkve a 4 turíny rozkrájené, podlej to polévkou a vař, až to změkne; na to polož skopový hřbet na mísu, oblož mrkví a turínem a vlij na to trochu šťávy.

J. Svobodová
3