Ryby a dary moře

Úhoř marinovaný

Úhoř se zbaví kůže, na stejné díly nakrájí, vypere a osuší. Na pekáči se podloží dřívky, máslem se potírá a upeče; pak se nechá vychladnouti. Do hrnce, ve kterém má býti úhoř uložený, se nalije tolik octa smíšeného s vodou, aby úhoř byl potopen, naspod se dá rozkrájená cibule, pepř celý a hrubě utlučený, takové též nové koření, rozmarina, thymián a bobkový list, kapary, paprika, na to úhoř a opět vrstva koření; tak se pokračuje, až je nádoba plna; přikryje se poklicí a něčím těžkým přiloží; dá do studená. Než se nese na stůl, zbaví se úhoř všeho koření.

H. Dumková

Pstruzi po uhersku

Očištěné a osolené pstruhy po obou stranách po délce nakroj, vylož rendlík bobkovými listy a rozmarinou, polož na to pstruhy, okořeň trochu šafránem, polej tokajským vínem a nech do měkká uvařit; pak omáčku sceď, zapraž bledou máslovou jíškou, nech ještě chvilku povařit, zaceď ji pak citronovou šťávou a vlej na pstruhy na mísu narovnané. Kdo nemá rád omáčku příliš silnou, může dáti polovici vína a polovici vody

E. Persein-Beránek

Ústřice s omáčkou

Vyřízni ústřice ze skořápek, dej je do rendliku, podlej je vínem a dej je k ohni, vařit se však nesměji, sice by ztvrdly. Slej pak s nich vino, nech ho trochu vvvařit, přidej pak kousek utřeného se soli česneku, trochu pepře a šťávu z jednoho citronu. Nech to svařit; rozkloktej čtyry žloutky s trochem vina a přimíchej je k omáčce, vlej to na mísu, očist ústřice a dej je na omáčku.

F. Hansgirgová

Štika nadívaná

Očist štiku a protáhni slaninou, z půli libry masa ze štiky seřež kůžičku a vyber kosti, maso na drobno rozsekej a utluč pak s jednou v mléce namočenou a vymačkanou žemličkou v moždíři, přidej pak k tomu čtvrt libry čerstvého másla, dvě vejce, trochet tlučeného květu, osol a míchej tím čtvrt hodiny aneb to vše ještě v moždíři utluč, pak to skrze sýtko protlač, nadij tím štiku, sešij ji, osol a vlož na pekáč. Dej do kuthanu jednu velkou cibuli, mrkev, pór, půl celeru, vše na tenké lístky nakrájeno, přidej k tomu kus másla a nech to do žlutává dusiti, přidej pak dvé měchačky bílé mouky a nech to ještě chvíli dusiti, přilej pak půl druhého žejdlíku polívky, koflík octa a skle­ ničku vína, přidej několik zrnek pepře, bobkový lístek a nech to půl hodiny vařiti, pak to na štiku proceď a nech ji v troubě zvolna upéci, pak štiku pozorně vyn­ dej, vlož na mísu a podej k ní buď omáčku, v níž se štika byla pekla, aneb omáčku ze žampionů.

K. Vávrová

Sardele smažené

Vyberou se velké sardele, vyperou se čistě, uřežou se ocásky a ploutve, roztrhnou se ve dví, osti se vyberou, vše &e obuší v čistém šatě, posype moukou, položí do jemného, z mouky a vína upraveného těsta, smaží se v horkém másle a okrášlené petruželí zelenou dávájí se po polévce na stůl. Sardele mohou se i ve vejci rozkvedlaném omočiti a v housce rozstrouhané obalit!, načež se právě tak jako ostatní ryby smaž.

H. Dumková

Humra

Humra, čili mořský rak podobá se tvarem raku sladkovodní­ mu. Svaž humře klepeta, vhoď ji do vařící osolené vody a vař ji asi čtvrt hodiny, je-li asi liberní, o trochu déle, je-li větší. Kdyby se převařila, tedy maso ztuhne. Po uvaření jí na délku rozpol­ ti a předlož buď teplou, aneb studenou s majonézou aneb s octem a kořením.

M. Rosická

Candát s remuládou

Dobře očištěného candáta rozkrájej na kusy, posyp ho solí a tlučeným pepřem, vymaž rendlík máslem, vlož do něho rybu, poklaď kousky másla a nech v troubě upéci; pak ji vyndej a nech vychladnout. Protlač sýtkem pět na tvrdo vařených žloutků, přilej půl koflíku dobrého oleje a zamíchej to nájemnou kasičku, pak k tomu přidej šťávu z jednoho citronu, několik lžic aspiku a trochu vinného octa, dobře to rozmíchej, potři tím kousky vychladlé ryby, urovnej na mísu, polej ostatní omáčkou, a oblož aspikem.

E. Persein-Beránek
6