Ryby a dary moře

Kapr v sladké omáčce

Kapr se trhne, vyvrhne, žábry se vyříznou; dobře se vymyje, zbaví se vší krve. Kapr se nasolí a dá na mísu. Nakrájejí se 2 cibule, přidá thymián, bobkový list, pepř, nové koření, 3 dkgr. (2 loty) másla, trochu květu, 1 decilitr (skoro čtvrt žejdlíka) vařeného, sítkem protlačeného hrachu, ryba se do toho na pekáč vloží, přilije tolik vody, aby se potopila, a vaří se až změkne. Pozorně se dá na jiný pekáč, do omáčky, v níž byla ryba vařena, dá se bledá, máslová jíška, povaří ' se, pak se procedí na rybu omáčka a přidá cukru. Tímto způsobem se připravuje treska

H. Dumková

Kapr vařený s máslem

Zabitého kapra rozřízneme od konečníku k hlavě a pravou rukou vnitřnosti vyjmeme. Pozorně odstraníme žluč a oddělíme střívka od jater. Pak teprve zbavíme kapra šupin a vystříháme z hlavy skřelí (žábry) a dobře rybu vypereme. Kapra osolíme, po celé délce propíchneme špejlí, aby se ryba nezkroutila a přivážeme jej na zvláštní dírkovanou vložku k tomu určenou. Do vaničky na ryby nalijeme vodu, ocet, osolíme, přidáme celý pepř, rozkrájenou cibuli, mrkev, celer, zelenou petrželku a bobkový list. Vše povaříme, načež do odvaru vložíme přivázaného kapra s vložkou a po přejiti varu odtáhneme nádobu na okraj plotny a necháme zvolna pod pokličkou 1/4 — 1/2 hodiny vařiti. Pozor, aby se kapr nerozpadl! Vařeného celého kapra dáme dobře odkapati, poté jej upravíme na mísu jako když plave, polijeme jej rozpáleným máslem, ozdobíme zelenou petrželkou, kolem něho položíme malé vařené brambory omaštěné máslem. Ke kapru podáváme malé nádobky s máslem. Nemáme-li zvláštní vaničku s vložkou na ryby, uvaříme kapra ve velkém neoprýskaném pekáči, nebo syrového kapra rozkrájíme na dílky a uvaříme v kastrole. Dílky vaříme opatrně jen 8—10 minut. Podáváme-li kapra studeného, podáváme k němu majonézu.
Rozpočet pro 5 osob: 2 kg kapra - sůl - Na odvar: 2 l vody - 1/2 l octa - 8 dkg kořenové zeleniny - 5 zrnek pepře - 5 dkg cibule - zel. petrželka -1 bobkový list - 4 dkg másla na polití kapra i brambor 10 dkg másla na podávání

M. Janků-Sandtnerová

Kapr na modro

Trhni kapra bez šupin, vyndej z něho vnitřnosti, rozkrájej na kusy, urovnej jej na mísu, svař pintu vinného octa s trochem soli, polej pak vařícím tím octem uchystanou rybu, čímž pěkně zmodrá, slej pak ocet do kuthanu, přilej ještě octa, přidej k tomu celer, petružel, cibuli, vše na koláčky nakrájeno, tři neb čtyry spárky Česneku, trochu celého pepře, nového koření, pět hřebíčků, jeden bobkový lístek, kousek zázvoru a kousek citrónové kůry na nudličky nakrájené, osol to a nech to půl hodiny vařiti, urovnej pak do toho kapra, přilej ještě tolik octa, aby byla ryba zcela krytá, dobře to talířem a poklicí přiklop, aby pára odcházeti nemohla a nech na mírném ohni půl hodiny vařiti, musíš však pozor dávati, aby se ryba nepřipálila; pak ji pozorně vyndej a na mísu urovnej, omáčku na ni skrze sejtko proceď, posyp citronovou kůrou na nudličky nakrájenou, poklaď těmi celerovými lístky, dobře to přiklop a postav do studeného místa. Když jej dáš na stůl, tedy k němu při­ dej nádobu s octem, olejem a pepřem

M. Rosická

Slanečky marinované

Slanečky máčej v studené vodě, dvakrát změněné, po několik hodin. Pak se očistí a mlíčí propasírované smíchá se s vařeným vychladlým octem, v němž je všecka zelenina a koření. Na 10 slanečků dej za 10 h olivového oleje a 12 cl ( 1/4 žejdlíku) dobré smetany sladké a vše smíchej. Tato mayonesa vlije se na slanečky a pokryje se cibulí nakrájenou na půlměsíčky. Když den v chladě se odleží, jsou hotovy. – Někde slanečky namáčejí místo ve vodě v mléce, tím stanou se bělejší.

V.M. Štěpánová

Kapr s holandskou omáčkou

Stáhni z kapra kůži a kosti vyber, maso rozkrájej na kusy, po obou stranách je osol a nech je tak dvě hodiny ležet. Pomaž rendlík tlustě dobrým máslem, polož do něho kusy kapra, jeden vedle druhého, pokrop je citronovou šťávou a nech při mírném ohni po obou stranách dusit. Pak je urovnej do kola na misku, polej holandskou omáčkou a nes na stůl.

E. Persein-Beránek

Omaštěná štika

Oškrábej a trhni štiku. Dej do rendlíku rozkrájenou cibuli, bobkový list, přilej vody, osol a nech to vařit. Dej pak do toho štiku a přilivši lžíci octa, uvař ji do měkká; nech ji v tom hodinu ležet, pak rozkrájevši ji na kousky a posypavši ji strouhanou žemličkou, polej ji rozpáleným, novým máslem. Ozdob ji zelenou petruželkou a dej ji na stůl po polívce.

F. Hansgirgová

Kapr pečený s kyselou smetanou

Trhni kapra, rozkrájej na kousky, popraš solí a tlučeným pepřem. Vymaž pekáček máslem, vlož do něho dva bobkové lístky, urovnej pak do pekáčku rozkrájeného kapra, polej jej trochem dobré kyselé smetany, přidej štávu z jednoho citronu a nech jej v troubě do zlatova upéci, při čemž jej musíš začasté kyselou smetanou polévati. Pak jej pozorně z pekáče vyndej a n a mísu urovnej, omáčku sceď a podej v mísečce.

K. Vávrová

Nadívaná štika

Připrav štiku a nadij ji pak touto nádivkou: Rozsekej as půl libry masa ze štiky, rozetři na másle sardelky, dej je do misky a přidej nakrájenou housku, namočenou ve vodě a vymačkanou, kůru citronovou, dvě vejce, osol to a rozmíchej. Vprav to do štiky, zašij, osol ji a dej na pekáč a nech ji upéci a polívej, pečenou pak vyndej a oblož špekem a dej k ní omáčku kaparovou neb žampionovou.

L. Dobrovolná
2