Ryby a dary moře

Losos na modro

Očistěný a rozkrájený losos poleje se na míse vařícím slaným octem. Zatím se dá na rendlík bílé víno s octem, stejné části, a přilije se trochu vody, přidá 8 zrnek pepře a též tolik hřebíčku, trochu nového koření, tymiánu a citrónové kůry, list bobkový a i rozkrájená cibule, celer a petružel, osolí se to a nechá vařit. Do toho se vloží losos, vaří půl hodiny, urovná se pak na mísu a přecedí se naň omáčka a nechá se vystydnout

J. Svobodová

Pstruzi

Pár stébel spařené ovesné slámv položí se do dlouhé plechové formy, osolení pstruzi se do ní po délce urovnají a prosypou citronovou kůrkou. Na to se postaví forma do pekáče naplněného vodou, přikryje se a nechá v páře vařiti. Na míse mohou se obložiti červenou okrasou. Jedí se s olejem a octem. Též se může dáti zvařiti víno s octem, přidati k tomu citr. kůra, koření, cibule, zelenina, politi vařící tou smíšeninou pstruha v páře uvařeného a nechat vystydnout. Jinak než v páře nemůže se vařiti, neb jest velmi jemný a hned se rozpadne.

M. Axamitová

Vařený losos s omáčkou

Omej, pěkný kus lososa v studené vodě, vlož jej do kuthanu, nalej naň trochu octa, přidej k tomu cibuli na koláčky nakrájenou, bobkový list, osol a nalej tolik vody, aby byl losos zcela kryt, pak jej přiklop a nech vařiti do měkká. Protlač čtyry na tvrdo uvařené žloutky skrze sejtko, přidej k tomu šest lžic čerstvého rozhřátého čistého másla, a míchej tím tak dlouho, až je z toho jemná kašička, přidej, k tomu kousek zelené petružele na drobno rozsekané a několik též na drobno rozsekaných šalotek, lžíci hořčice, osol to, okořeň trochem tlučeného pepře, přilej tolik octa, aby z toho byla přihoustlá omáčka, dobře to rozmíchej, nalej do mísečky a podej s uvařeným a máslem omaštěným lososem

M. Rosická

Lín na kmíně

Očištěné líny polijeme vařící vodou a zbavíme šupin. Pak líny vykucháme, osolíme, okmínujeme a obalíme moukou. V pekáči rozpálíme čerstvé máslo, připravené líny s kmínem do něho vložíme a v troubě je upečeme na obou stranách do červena. Při pečení je zalijeme trochu vodou. Pečené líny dáme na mísu, šťávou polijeme a podáváme k nim vařené brambory. Rozpočet pro 5 osab: 1 a 1/4 kg línů - sůl - 1/2 lžičky kmínu - 5 dkg mouky - 10 dkg másla - 2 lžíce vody

M. Janků-Sandtnerová

Štika se žampiony

Štika se rozseká, nasolí, po půl hodině osuší a vloží na pekáč s 75 gramy (5 loty) čerstvého másla, svazečkem petružele, rozličnými kořínky zeleniny, octem, a vaří se čtvrt hodiny ve vodě, v níž se vařil hrách. Po čtvrt hodině se kůže opatrně stáhne; udusí se několik očištěných na lístky nakrájených žampionů, svaří se s rybí omáčkou, kterou se pak štika polije.

H. Dumková

Treska

Koupená treska spaří se aspoň ve dvou vodách, aby pozbyla svého zápachu. Pak se nalije nová voda a uvaří se do měkka. Hotová polévá se máslem se sekanou cibulkou aneb dává se k ní smetanový křen.

V. M. Štěpánová

Špikovaný kapr

Oškrab pěkného velkého kapra, vyber vnitřnosti, stáhni z něho kůži, omej ho, protáhni hustě a stejně slaninou, prostrkej na nudličky nakrájenými lanýži a kyselými okurkami a osol ho; dej na pekáč nakrájenou cibuli, celer, petružel a mrkev, přidej bobkový list, několik zrnek pepře a nového koření, polož na to kapra, polej sklenicí červeného vína a nech dvanáct hodin ležet, častěji ho obracejíc. Pak udělej ze dvou lžic másla a lžíce mouky začervenalou jíšku, rozmíchej ji s mokem, v němž kapr ležel, přilej ještě trochu vody aneb třeba hovězí polévky, svař to na řídkou omáčku a proceď ji na kapra. Dej ho do dobře prohřáté trouby, a nech za častého polévání do hnědožluta upéci. Pak ho, vyndej na mísu, nakrájej ho šikmo na stejné kousky, musíš však dáti pozor, by dřívější svou podobu neztratil, polej jej omáčkou a předlož.

E. Persein-Beránek

Nadívaný a na sardelích pečený kapr

Oškrábej z kapra šupiny a vypitvej ho. Rozetři čtyry loty umytých, vybraných sardelí s máslem; nařezej kapra trochu, jako na porcičky, nasol jej a potři ho sardelemi. Utři v misce pět lotů másla s třemi sardelemi, kůstky z nich vybravši, přidej k tomu tři vejce, trochu drobné, citrónové kůry, kousek se solí utřeného česneku, utřená 8 máslem jikra aneb mléči, tři lžíce mléka, drobet soli a strouhané žemličky, aby nádivka ani tuze hustá ani řídká nebyla. Naděj tím rybu a seŠí ji. Dej na pekáč kus másla, půl cibule, rozkrájenou petružel a celer, dej rybu na to a nech ji hodinu péci. Pomazuj ji často máslem a podlej trochu vody. Rozkrájej ji pak na kousky, urovnavši je pěkně na mísu, polej je přecezenou omáčkou.

F. Hansgirgová
3