Předkrmy

Nadívané sandviče

Rozkrájej maso z kuřete na drobné kostky, přidej tolik na malé nudliky nakrájených stonků celerových, mnoho-li jest masa, trochu estragonových lístků, tolik majonézy, aby se vše dohromady pojilo, osol, opepři a řádně promíchej. Vezmi tolik žemliček, mnoho-li je hostů, svršek odkroj, střídku opatrně vyber, žemličky naplň tou smíšeninou, odkrojenými kousky přikrej a narovnej na talíř, pokrytý ubrouskem. Místo kuřete může se vzíti též telecí pečeně, raci, nakládaný losos a j.

E.Persein-Beránek

Telecí mozek

Nech telecí mozek chvíli stát ve studené vodě, aby zbělel, pak na něj nalej horkou vodu, stáhni s něho všechny kůžičky a vlož ho na rendlík, jehož dno tenkými lístky z cibule a slaniny pokladeno být musí, dej k tomu několik zrnek pepře, trochu soli, přikrej to poklicí a nech to dusit, chvílemi však přilévej po troškách hovězí polívky, aby mozeček nepřilehl; potom ho vyndej celý a polož ho na máslem vymazanou misku. Zatím dej na rendlíček rozpustit kousek másla, vmíchej do něho asi tři vařečky mouky a tolik valícího mléka, až se udělá hezky hustá omáčka, a míchej ní stále, až se táhne a leskne, potom ji vlej do hrnečku, zakverluj do ni dva syrové žloutky a polej tím všude stejně ten mozek, posyp ho strouhanou smaženou žemličkou, pokrop ještě rozpuštěným máslem a postav ho do trouby; když dostane patřičnou barvu, přilej pod něj trochu polívkového rosolu a nes ho na stůl.

M.D. Rettigová

Závitky s mušlovou omáčkou

Z 1 kila telecí kýty nařežou se malé řízky a naklepou se. Uvaří se 4 vejce na tvrdo. Žloutky utrou se se 4 deka másla, přidá se k tomu půl ve víně močené žemličky, tře se to hodně, přidají se k tomu ještě 4 usekané sardele a 4 bílky též usekané, vše se dobře promíchá, řízky se postrouhají cibulí, na každý dá se kousek té nádivky, svinou se a bílou nitkou zatočí. Na kastrol se dá kousek másla, kus bílé cibule, kousek petrželového kořene, závitky se na to pokladou, trochu posolí, a nechají se dusiti. Když vysmahnou, podlijí se polévkou a nechají as přes půl hodiny vařiti. Pak se vyndají a nitek zbaví. Omáčka z nich zapraží se řídkou žlutou jíškou, hodně se rozmíchá, aby se cibule rozetřela, procedí se, přidá se k ní pár lžic vína, 2 deka másla se sardelí utřeného, trochu citrónové kůry, závitky se znova do omáčky vloží a nechá se to ještě chvíli dusiti. Míchati se tím nesmí, jen zatočiti kastrolem. Než se nese na stůl, zašlehne se omáčka žloutkem a mísa obloží se sušenými řízky.

M. Axamitová

Ústřice na rošti pečené

Ústřice odtrhni od skořápek, avšak nech je v nich, posyp je pepřem a drobnou houskou, dej máslo a nasekanou petružel okolo nich a polož je na rošt a ten na oheň i přejed ústřice několikráte žhavou lopatkou a urovnej je na mísu.

L. Dobrovolná

Nadívaní hlemýždi

Hlemýždě čistě opereme, vložíme je asi na 6 minut do vařící vody. Pak s nich vodu slijeme, jehlou (na protahování slaniny) z domečků opatrně vyndáme, měkké části odkrojíme, tvrdou část tělíčka dáme na talíř a vypereme dobře se solí ve vlažné vodě. Vypraná tělíčka dáme do kastrolku, nalijeme na ně málo osolenou hovězí polévku, přidáme nakrájený celer, petržel (kořínek) a vaříme je 2—3 hodiny, až jsou měkké. Mezitím vypereme ulity, omyjeme je solí a s kouskem sody je vyvaříme, aby byly čisté. Voda se vymění a znovu se chvíli vaří. Potom je ve studené vodě opláchneme, vodu s nich opatrně slijeme a dáme na síto okapat. Zatím si namočíme sardele do mléka na 1/2 hodiny, aby měly jemnější chuť, a připravíme si nádivku. V míse si umícháme máslo, přidáme do něho sardele zbavené kostí, utřené a prolisované, v mléce namočenou, prolisovanou housku, žloutek, vejce, strouhanou cibulku nebo podle libosti i česnek, tluč. pepř, květ, citronovou kůru, se­ kanou zelenou petrželku. Vařené hlemýždě scedíme a polévku uschováme. Pak naplníme ulity, a to tak, že nejdříve do ulity nalejeme lžičku polévky, potom dáme kousek nádivky, vařeného hlemýždě, opět nádivku, povrch obalíme ve strouhané housce a tak naplníme všechny ulity. (Také se mohou usekaní hlemýždi zamíchati do nádivky.) Naplněné ulity urovnáme na pánev s rozpuštěným máslem a pečeme je v horké troubě asi 10 minut, aby pěkně zčervenaly. Potom je urovnáme na mísu vkusně ubrouskem vyloženou a ozdobíme petrželkou. (Hlemýždi jedí se jen v zimě, zvláště o vánocích.)

M. Janků-Sandtnerová

Krupičný svitek

Vezmu 2 vejce, bílky rozšlehám, by se utvořil tuhý sníh ; pak přidám dva žloutky, trochu soli a muškátu a cukru dle chuti; pak zlehká sypu do toho krupičku, by se utvořilo ne příliš husté těsto. Nesmí to býti řídké, asi tak jako na lívance. Pak vymastím pajový talíř a svítek do něj vleju a dám péci do trouby. Je třeba by se rychle upekl do růžové barvy. Když jest svítek upečený, rozkrájím ho na kostky, mezi tím časem mám na kamnech mléko, a jakmile se počne vařit, vložím tam svítek a nechám několikrát varem přejít; pak vyndám každý kousek na talířek utřený, poleji mlékem, v němž se svítek vařil a dám na stůl.

M. Rosická

Míchaná vejce po švýcarsku

Na osobu počítáme průměrně 2 vejce. Vejce rozklepneme do většího hrnku, přidáme k nim hrubě strouhaný ementálský sýr, nesbírané, studené mléko, jemně usekanou slaninu a dobře promícháme. Do větší pánve dáme máslo neb sádlo, necháme rozpáliti, přidáme do něho lžičku strouhané cibule, nalijeme na to ihned rozmíchaná vejce a za stálého míchání je necháme ztuhnouti. Hodně zahřátou podávači mísu vytřeme kouskem slaniny, vejce na ni vyklopíme, uděláme z nich hromádku a obložené osmaženým bramborem neseme ihned na stůl. Hromádku vajec můžeme lehce posypati drobně sekanou zelenou pažitkou neb sladkou paprikou.

A. Kejřová
4