Předkrmy

Topinky se šunkou

Utři 4 loty ( 7 dkg) másla, rozsekej 1/4 libry (14 dkg) vařené šunky, přidej k tomu máslo a rozmíchej to, pomaž tím chléb nakrájený a posyp pažitkou na drobno rozkrájenou.

J. Svobodová

Klobásy s červeným vínem

Upeč dobré klobásky na másle, stáhni kůžičku z nich a rozkrájej tyto na kousky asi jako prst dlouhé, usmaž v horkém másle do zlatova tři lžíce nastrouhané housky a přilij k ní žejdlík červeného vína, uvař z toho hezky hustou omáčku, proceď ji, vlož tam klobásy, povař je trochu, urovnej na misku a dej na stůl.

L. Dobrovolná

Telecí závitky se sardelkami

Ze studené telecí kýty nakrájej tenounkých řízků; pro šest osob utři 15 dkg másla s 15 dkg očištěných sardelí, přidej k tomu drobnince rozkrájené cibulky, načež pomaž každý řízek tímto sardelovým máslem, zavři a obvaz každý čistou nití. Na to dej na kastrol kus čerstvého másla s drobně nakrájenou cibuli, polož na to zavinuté řízky, přikrej je pokličkou a nech je dusit. Jakmile se šťáva pod nimi ztráceti počíná, musíš je podlévati hovězí polévkou, aby se nepřipálily, šťáva pak aby dostala pěknou červenou barvu. Když již mají závitky přijíti na stůl, podlej je troškou vína a přisyp kávovou lžiku strouhané žemličky. Potom narovnej závitky do prosted mísy, udělej kolem nich věnec z vlašských makaronek ve slané vodě uvařených a polej to vše šťávou ze řízků. Také se mohou obložiti rýží, vařenou v hovězí polévce.

E.Persein-Beránek

Osmažený chléb

Zatvrdlý bílý chléb nakrájej na krajíčky. Na 8—10 krajíčků rozšlehej tři vejce, přidej k nim půl koflíku mléka a osol. Na železný kastrol dej čtyry lžíce sádla a když se rozpálí, omáčej chléb ve vejci a osmaž hezky do žluta po obou stranách. Podej horký se syrobem neb medem.

M. Rosická

Ruská vejce

Potřebný počet vajec uvaříme na tvrdo, dáme do studené vody, oloupeme, seřízneme špičku, potřeme sardelovým máslem a dáme na ně do kopečku trochu kaviáru. Složíme je vkusně na mísu a obložíme tímto salátem. Uvařené brambory (asi 10, žádné moučné), nejlépe rohlíčky, oloupeme; prochladlé rozkrájíme na úhledné kostečky nebo tenší plátky. Na 10 menších brambor vezmeme lžíci jemně rozsekané cibulky, drobně rozsekané okurky, špetku usekaných kaparů, jednu kostiček zbavenou, na drobno rozkrájenou sardelku, špetku soli a pepře, zbytky seříznutých vajíček, kousek uzeného lososa neb uzeného slanečka, 1 lžíci „Mixed Pickles", dva zavináče, vše drobně rozsekané. Toto dobře promícháme, obložíme tím připravená vejce a přelijeme majonézou. Povrch ozdobíme drobnými máslovými kvítky a lupínky z kyselé okurky upravenými. Salát takto upravený hodí se též i k obložení různých pečení, drůbeže, šunky, atd.
Majonéza:
Dva na tvrdo vařené žloutky prolisujeme přes síto, přidáme čtyři lžíce dobrého stolního oleje, šest lžic dobrého vinného octa, dobře utřeme a pak k tomu přidáme ještě lžičku hořčice a špetku cukru.

A. Kejřová

Malé řízky ze studené pečeně

Ze studené telecí pečeně nakrájej malé řízky, asi jako velké nudle; usmaž na másle asi dvě vrchovaté lžíce žemličky, dej do ní ty řízky, přidej k tomu trochu citronové kůry, trochu kaprlí, trochu míšeninky z dymiánu, trochu tučné polívky, trochu vinného octa, a nech to zvařit; pak to dej na misku, oblož to na půlměsíčky nakrájenou usmaženou žemličkou a nes to na stůl.

M.D. Rettigová

Chrupinky z bramborů

Uvařené oloupané brambory nastrouhej, dej na misku do utřeného másla, přidej nasekanou petružel a pažitku, dvě vejce a dva žloutky, trochu nastrouhaného parmazánského sýra, dobře to osol a promíchej. Udělej z toho asi na prst dlouhé a tlusté šišky, omoč je ve vejci, obal v housce a usmaž na másle do žluta.

L. Dobrovolná

Haché (sekanina)

Zbytky pečeně telecí nebo vepřové sesekej drobně, usmaž na másle cibulku sekanou, dej do toho tu pečeni, opepři, osol to, přilij šťávu z pečeně, nebo silné polévky a dus to chvíli; přidej pak vajec dle potřeby a dus to ještě chvíli a míchej stále, by vejce náležitě byla usmažena.

J. Svobodová

Špenátové omelety

Do prosáté, osolené mouky přilijeme mléko, ve kterém jsme umíchaly celé vajíčko, a těstíčko dobře umícháme. Pak z něho upečeme na rozpálené, máslem vymazané pánvi 10 omeletek. Potřeme je špenátovou nádivkou, zabalíme, pokapeme je máslem a podáváme jako samostatný pokrm s hořčicovou omáčkou, nebo je podáváme k masu.
Nádivka: 25 dkg špenátu přebereme, vypereme, uvaříme ve slané vodě a pak usekáme. Na 1 dkg másla si usmažíme 3 dkg strouhané housky, přidáme špenát, sůl, pepř a chvíli dusíme. Pak přimícháme 1/2 dkg sušených neb 5 dkg čerstvých, do měkka udušených hříbků, 1 žloutek a vše zamícháme.

M. Janků-Sandtnerová

Šunka s vejci — ham and eggs

Tento pokrm oblíbený u Angličanů jest nejchutnější ze šunky vařené, šťavnaté. Nakrájíme ji na tenké lístečky asi jako dlaň velké. Na kastrolku rozehřejeme asi 2 dkg másla, nakrájenou šunku po obou stranách osmažíme, srovnáme ji na zahřátou podávači mísu, na každý plátek opečené šunky položíme jedno sázené vejce a horké podáváme s osmaženými brambory na stůl.

A. Kejřová
3