Předkrmy

Smaženina z hub

Oloupej hlavičky hřibů, rozkrájej, namoč do rozmíchaných vajec, přidej sůl a petružel zelenou na drobno rozsekanou, žemli strouhanou a smaž to do červena, pak urovnej na misku a oblož zelenou petruželí.

J. Svobodová

Pečená nadívaná cibule

Kolik jest hostů, tolik bílých španělských cibuli oloupej a vydlab je tak, aby se nerozpadly. To, co z cibulí vyškrábáno, rozsekej na drobounko. Na deset cibulí rozkrájej dva loty slaniny, dej ji i s rozsekaninou na rendlíček a spěň v tom tři vymyté, vybrané a s máslem utřené sardele. Zatím usekej na drobounko půl kila čerstvě upečené ledvinky a čtvrt kila uvařené šunky; přidej to k usmažené cibuli v rendličku, přičinivši též lžíci strouhané žemličky, trochu vína a hovězí polívky, trochu drobné citrónové kůry a tlučeného pepře. Udus to do husta a naplň tím vydlabané cibule tak, aby nad nimi ještě vršek byl. Vymaž pekáček aneb rendlíček máslem, postav cibule jednu vedlé druhé do něho a nech je v troubě péci a podlévej trochu vína a trochu hovězí polívky. Upeč je pěkně do zlatova a dej je pak na misku. Do té šťávy v rendlíku přidej z jednoho citronu šťávu a tím polej cibule. Udělej okolek z usmažených bramborků a podávej je též před hovězím masem.

F. Hansgirgová

Klobásy v máslovém těste

1 kg mladé vepřové krkovičky drobně se useká, přidají se dvě ve studené vodě namočené a vymačkané žemličky, trochu soli, citrónová kůra, nové koření, pepř, několik lžic bílého vína, 2 lžíce piva a 2 lžíce polévky, dobře se to propracuje a pomocí trychtýře vpraví do tenkého střívka, které se však zcela nenaplní, kousek se nechá prázdného; pak se na 8 cm střívko zatočí a uřízne. Další střívka naplní se rovněž tak. Když jsou klobásky hotovy, rozválí se máslové těsto, které musí již býti připraveno, na stéblo tlustě, horkým nožem nařežou se z něho dle délky klobásků obdélníky, klobásy se do nich zatočí, položí se všecky na čistý plech a dají k ledu stuhnouti. Stuhlé potřou se povrch vejcem, ale u kraje nikoli, aby se mohly lupínkovati, a dají do rozpálené trouby péci. Později mohou se volně dopékat a pak hned nésti na stůl.
Máslové těsto upraví se takto: Na půl kila másla vezme se půl kila mouky, která se ve dví rozdělí. Do jedné polovice se tupou stranou nože vpraví to máslo, válečkem prodělá a dá do studená. Do druhé části mouky zadělají se dvě celá vejce, z jednoho citronu štáva, as 4 lžíce kyselé smetany, trochu soli, těsto se dobře propracuje a rozválí. Přinese se máslové těsto, též se rozválí, těsto z vajec se na ně přitiskne, přeloží, válečkem přetluče, těsto opět se přeloží a přetluče a to se opakuje několikrát, až se obojí dobře spojí. Nepo- třebuje-li se hned, dá se do studená.

M. Axamitová

Moučný svitek s vanilkou

Dej do hrnku pět žloutků, dvě lžičky cukru, dva koflíky mléka, trochu to osol, přidej tolik mouky, aby to bylo jako na husté kapání a hodně to promíchej ; koneně k tomu přimíchej z pěti bílků sníh. Rozpal kousek másla na kuthánku, vlej to do něho a nech v troubě upéci. Svař kousek vanilky s kouskem cukru ve dvou koflíkách smetany a vlož do toho rozkrájený svitek. Aneb : Rozkloktej v této smetaně pět žloutků a lžičku mouky, míchej tím na plotně tak dlouho až to zhoustne a podej k svitku zvlášť v misce.

M. Rosická

Salátové sandviče

Rozkrájej na kousky 15 dkg prsíček z kuřete a 15 dkg studeného uvařeného jazyku, dej do hmoždíře a dobře to utluč. Zavlhči několika kapkami octa, přidej lžiku celerové soli, špetku papriky a čtyry nebo pět lžic majonézy. Dobře dohromady promíchej, vlož do studené mísy a dej k ledu až do upotřebení. Pak namaž řízky chleba tou smíšeninou, na jeden kousek polož křehký lístek hlávkového salátu, namočený v estragonovém octě, přikrej druhým namazaným kouskem chleba, z lehka dohromady zmáčkni a předlož. Šunka s telecí pečení dělá též velmi dobrý salátový sandvič.

E.Persein-Beránek

Žemličky se šunkou

Ostrouhej kůru z třech žemliček, rozkrájej tyto na tenké lístky, potři je dobrým máslem a posyp šunkou vařenou a na drobno rozsekanou, stlač je poněkud plo­ chým nožem a pak urovnej řízky ty pěkně na mísu.

L. Dobrovolná

Vepřové jitrničky s pivem

Usekej půl kila vepřového libového masa, osol ho a podej k němu dle libosti tlučeného pepře, pak dělej z toho malé jitrničky, obal je ve strouhané žemličce a vlož je na máslem vymazaný rendlík; když jsou na jedné straně červené, obrat je na druhou stranu a podlévej je po troškách pivem; potom je urovnej na misku, není-li dost šťávy na rendlíku, přilej ještě trochu piva, pak tím jitrničky polej a nes je na stůl.

M.D. Rettigová

Losos na modro (přichoutka)

Vař kus lososa ve vodě a vinném octě s bobkovým listem, cibulí a kořením asi hodinu. Když to vystydne, urovná se losos na mísu a poleje studenou olejovou omáčkou.

J. Svobodová

Vinné řízky

Ustrouhám housku neb bílý chléb, vezmu hrst oloupaných a rozsekaných mandlí, citrónovou a pomerančovou kůru, trochu skořice, dva žloutky a z dvou bílků sníh. Vše se smíchá a sníh naposled. Tímto natřu 14—16 krajíčků bílého chleba, které pak v neslaném másle neb dobrém sádle smažím potřenou stranou dolů. Pak obrátím a nepotřenou stranu jen docela málo osmažím, ale pozorně, aby se nepřipálila. Pak dle libosti ocukruju a bílým neb červeným vínem polej.

M. Rosická

Ústřice bruselské

Vytrhej ústřice ze skořápek, vlož je do vína a nech je tam hodinu ležeti, pak slij s nich víno, obal ústřice v mouce a usmaž je do žlutá v másle rozpáleném. Urovnej je potom na mísu a nakapej na né štávu citro­ novou.

L. Dobrovolná
2