Omáčky

Omáčka smržová

Hrstka smržů se vypere, nakrájí, dá na pekáč a dusí se s usekanou petruželí, smíchá s bledou jíškou a protlačí se sítkem do hovězí polévky, chvíli nechá povařiti, přimíchá pak 6 syrových žloutků a míchá se omáčkou, až zhoustne, nechá se pak vystydnouti. Má-li býti omáčka teplá, nedají se žloutky.

H. Dumková

Okurková omáčka se smetanou

Z másla, strouhané mrkve, mouky a tlučeného cukru připravíme žlutou jíšku, zředíme ji osolenou vodou neb polévkou, přidáme na kostečky neb kolečka nakrájené kyselé okurky a omáčku dobře povaříme. Než ji podáváme, zamícháme do ní kyselou smetanu, podle chuti citron, šťávy neb octa a cukru. V této omáčce můžeme povařiti malý kousek usekaného kopru.
Rozpočet pro 5 osob: 3 dkg másla - dkg mrkve - 1 lžičku cukru -4 dkg mouky- sůl - 2 kys. okurky - z 1/2 citronu šťáva - 1/3 l kys. smetany (asi 1/2 dkg cukru) - kopr

M. Janků-Sandtnerová

Omáčka citronová

Utři dobře kousek čerstvého másla s trochem bílé mouky, nalej na to vařící hovězí polévku, dobře rozkloktej, vraz do toho dva žloutky, vytlač do toho šťávu z jednoho citronu a přidej též kousek citrónové kůry na drobno rozkrájené a míchej tím, až to zhoustne, nesmí se to však vařiti

M. Rosická

Teplá hořčicová omáčka

Svař půl sběračky octa vinního s trochem soli na polovic s jedním listem bobkovým a s trochem pepře, dolej trochu polévky hovězí a svař to náležitě, sce ď na hnědou zápražku, přidej trochu usmažené cibule a povař to as čtvrt hodiny, konečně přimíchej k tomu 2 lžíce dobré hořčice.

J. Svobodová

Omáčka s kyselou smetanou

Nech v žejdlíkovém hrnku vařit půl žejdlíka hovězí polívky a půl žejdlíka vinného octa (je - li ocet tuze kyselý, musí být polívky více nežli octa), dej do toho jednu hrubě rozkrájenou cibuli, dva stroužky celého česneku, 6 zrnek pepře, 6 zrnek nového koření, kousek zázvoru, kousek dymiánu, 6 lístků rozmariny, a nech vše hezky povařit; potom udělej hnědou jíšku a proceď do ní tu zvařeninu. Jíšky musí být tolik, aby, když se přileje ještě půl žejdlíka kyselé smetany, byla omáčka zrovna do st hustá. Aby byla chutnější, může se k ní přidat trochu citronové kůry.

M.D. Rettigová

Omáčka polská

Udělej řídkou jíšku, usekej česnek zelený a cibuli též zelenou, stroužek česneku, kousek staré cibule, trochu pažítky a zel ené pttružele, dej to do jíšky, nalej na to polívku hovězí a nech to povařit.

L. Dobrovolná

Omáčka s kaparami

Rozpusť na kuthánku kus másla a upraž v něm trochu mouky do žlutává, pak vlej na to hnědou polívku a dobře to svař, přidej trochu šťávy citrónové a lžíci kapar, odstav to pak od ohně a nenech to více vařiti.

K. Vávrová

Vlašská omáčka

Usmaž dva kousky rozsekaného česneku na dobrém provánském oleji, přidej Čtyry vymyté sardele i s kůstkami, kousek rozkrájené citrónové kůiy a trochu soli. Přilej půl Žejdlíka hovězí polívky a nech to půl hodiny vařit. Utři šest na tvrdo uvařených Žloutků; přidej je k omáčce a přeced ji. Nyní to zaced šťávou jednoho citronu a přilej půl skleničky vína. Nech to v teple stát, neb vařit se to již nesmí; a dej to pak do nádobky.

F. Hansgirgová
3