Omáčky

Omáčka cibulková

Dej na rendlíček kousek másla a udělej řídko u jištičku; když je již žlutá jako zlato, dej do ní tro chu strouhané žemličky a nech ji tak dlouho, až dostatečně zčervená, pak skrájej zelenou cibuli, kousek staré cibule a trochu zelené petružele, hod t o do té jíšky, nech to zapěnit, nalej na to hovězí polívky a nech to chvilenku povařit. Tak se dělá též čes neková omáčka.

M.D. Rettigová

Šípková omáčka

Dej do hrnku lžíci šípků, trochu mouky, dle toho, mnoholi omáčky potřebuješ, smíchej to a rozřeď bílým vínem, přidej pak ještě šípků a vína, citrónové kůry a hřebíčku tlučeného, pak přilej čisté hovězí polévky a svař to náležitě a míchej

J. Svobodová

Omáčka pažitková

Do polévky dá se vařiti stroužek se solí utřeného česneku, přidá se jíška a nechá povařit, až omáčka zhoustne. K posledu připojí se skrájená pažitka, která se jen málo povaří, aby zůstala zelená a neztratila chut, a omáčka nese se hned na stůl.

M. Axamitová

Pikantní omáčka

Rozkrájej čtyry loty syrové, ne tlusté pickoviny (šunky) na kousky, dej do hrnečku, přidej k ní rozkrájenou cibuli, bobkový list, osm zrnek pepře, dvě zrnka hřebíčku i koflíček vinného octa a nech to až na trošek svařit. Zatím udělej ze tří lotů másla a tří měchaček mouky začervenalou jíšku, rozmíchej ji s hovězí polívkou, vlij to pak na pickovinu a nech to půl hodiny na zhustlou omáčku svařit. Potom seber s omáčky mastnotu, proced a vlij ji do nádobky.

L. Dobrovolná

Omáčka česneková

Udělej z čerstvého másla a z trochu bilé mouky jíštičku; pak vlej na to hnědou polívku a nech to vařiti. Vezmi asi dva česnekové spárky, utři je dobře kouskem dobrého másla, a když máš omáčku nésti na stůl, dej česnekové máslo do ní a dobře rozmíchej.

K. Vávrová

Křen se smetanou

Utři v hrnéčku kousek másla se lžičkou mouky a štipcem soli. Svař v jiném hrnéčku žejdlík smetany s hrstí sladkých, oloupaných, roztlučených mandlí a s kouskem cukru; vlej ji pak do másla, rozmíchej to dobře a přidej rozstrouhaný dobrý křen. Nech omáčku jen trochu převařit a vlej ji do nádobky.

F. Hansgirgova

Bílá cibulová omáčka

Rozkrájej dvě cibule a nech je na másle, sádle nebo loji do běla osmažit; přilej hovězí polévky, zapraž omáčku bílou řídkou jíškou, osol, opepři, dle libosti okořeň, dobře promíchej a nech chvíli vařit; konečně .zakloktej omáčku sladkou smetanou, nech zavařiti a proceď do nádobky.

E. Persein-Beránek

Omáčka divoká

Na másle uškvař dvě rozkrájené cibule, přidej několik zrnek jalovce, 2 bobkové listy, nové koření, pepř, hřebíček, dymián a citron ovou kůru. Osol a při dej polévky, načež povařené proceď a hnědou jíškou zapraž.

V.M. Štěpánová
2