Saláty

Salát z rajských jablíček

Pěkně vypraná rajská jablíčka rozkrájej na kolečka, dej je na misku, osol, polej olejem a octem a popraš tlučeným pepřem; můžeš je též posypati drobně usekanou cibulí. Dobrého salátu docílí se též smícháním rozkrájených rajských jablíček, okurek a cibulí; poměr každého ponechává se chuti jednotlivců.

E. Persein Beránek

Salát zelný

Hlávka zelí (obyčejně se k tomu béře zelí červené, kde se pěstuje) se rozkrájí na malé nudličky, polije se horkou vodou, která se zase vymačká a slije. Vedle dej vařiti na kuthan dobrý ocet, dej kousek másla, osol a do toho dej to spařené zelí, aby se pod pokličkou dusilo. Za 10 minut změkne zelí na prudkém ohni, ale míchej! Udušené vyndej na misku, opepři a dej vystydnouti.

V.M. Štěpánová

Český salát

Vršíčky chřestu (šparglu), zelničku, rozkrájené mladé zelené boby, na kolečka nakrájená mrkev a mrkev uvaří se do měkka v slané vodé, a když se voda slila, marinují se v octu a oleji. Na mísu dá se do prostředka několik dokonale vypraných srdíček salátových, uvedená zelenina v pestré skupině kolem se nahromadí, vše na čtvrtky rozkrájenými, na tvrdo uvařenými vejci a račími ocásky okrášlí, jakož i poleje se ze dvou na tvrdo uvařených žloutků pepře, soli, jemného oleje, dobrého octa upravenou omáčkou

H. Dumková

Bramborový salát s majonézou

Do připravené majonézy lehce zamícháme uvařené, na kostečky nakrájené brambory, kyselou okurku, na tvrdo uvařené vejce, oloupané jablko, očištěného slanečka, sekané kapary a cibulku. Zamíchané podle chuti osolíme, opepříme a okyselíme. Pak salát urovnáme na mísu a necháme jej ve studenu
uležeti několik hodin.Před podáváním jej ozdobíme zelenou petrželkou a citronem. Majonéza: Do dobře umíchaného čajového másla se solí zamícháme syrové žloutky a po kapkách olej, načež přidáme hořčici, citron, ocet a tlučený cukr a majonézu dobře umícháme. Týž salát můžeme připraviti s olejovou majonézou a bez slanečka.
Rozpočet pro 5 osob: 75 dkg brambor - 1 kyselá okurka - 1 vejce - 1 jablko - 1/2 slanečka (nebo matjesa) - 1/4 kávové lžičky sekaných kaparů - 2 dkg cibule - sůl - pepř - 1/14 l octa. - Majonéza: 5 dkg čajového másla - sůl - 2 žloutky - 8 kávových lžiček oleje - 14 kávové lžičky hořčice - 4 lžíce octa - na špičku nože cukru - tlučený bílý pepř.

M. Janků-Sandtnerová

Hlávkový salát s brynzou

Hlávkový salát dobře očistíme a rozkrájíme na nudličky. Přidáme drobné rozsekanou cibuli a prolisovanou nebo strouhanou brynzu. Vše promícháme, pokapeme citronovou šťávou a urovnáme pěkně na mísu. Kolem dokola ozdobíme celými listy salátu, kolečky citronu a rajských jablíček

A. Kejřová

Salát ze zelné hlávky se sladkou smetanou

Pěknou čerstvou křehkou hlávku pokrájej, dej zelí do dřevěné misky, posyp solí, přidej půl cibule drobně rozkrájené a dřevěnou paličkou je po 5 minut stloukej. Pak je vlož do misky a polej následující omáčkou: Do hrnečku dej rozpálit dvě lžíce dobrého má­ sla. Když zčervená, ale než se začne pálit, přidej lžíci octa a když se počne vařit, vlej do toho koflíček sladké smetany za neustálého míchání, aby se nesrazila a přidej štipec pepře. Pak tím salát polej.

M. Rosická

Červená řípa

Uvař řípu červenou, nech vychladnouti, oloupej a skrájej na tenké lístky. Dno nádoby kamenné posyp solí, pepřem a křenem (skrájeným), vlož na to vrstvu řípy, posyp ji pepřem a křenem a dej na to novou vrstvu i pokračuj tak, až je nádoba plna, pak nalij ocet na řepu i nech to státi několik dní, načež řípu za salát můžeš upotřebiti.

L. Dobrovolná

Salát z mrkve

Očisť mrkev, omyj a rozkrájej na nudle, vař se solí, cukrem a máslem, až změkne, aniž by se rozvařila. Pak to sceď a když to vychladne, přidej malinový ocet, cukr, olej a pepř.

J. Svobodová
2