Paštiky a pomazánky

Paštika sardelová

Udělej těsto, vyber kůstky z 8 sardelí, rozsekej rybičky a dus s kouskem másla a sekané zelené petruželky s cibulkou. Omoč rozkrájenou žemli v mléce, vytlač, přidej k tomu kousek č erstvého másla a dus opět, pak přimíchej čtyry žloutky. Mimo to rozpul dvacet sardelí, vyndej kostičky a stoč půlky. Z těsta paštikového udělej koláčky, vlož jich polovic na plech, potři každý nádivkou a polož sardele do prostřed. Ostatními koláčky to přikrej a potři vejcem i dej péci do trouby.

J Svobodová

Paštika z flíčků

Vymaž hladkou kulatou formu máslem, vyválej z máslového těsta as na brko tlusté nudle, udělej z nich na dno formy pěknou mřížku, potři to pak rozklepaným vejcem a vylál pak formu paštikovým těstem, z kterého však uprav jen polovic. Udělej z dvou vajec a dvou žloutků nudlové těsto, nakrájej z něho větší flíčky, uvař je v slané vodě, pak vodu sced a nalej na ně studené vody. Rozkrájej půl libry vařené libové šunky na drobno, z flíčků vodu sceď, dej je na kuthan, přidej k tomu rozsekanou Šunku, čtvrt libry čerstvého másla, přidej trochu tlučeného květu, osol to a nech ohřátí, vlej do toho pak tři čtvrti žejdlíku dobré husté kyselé smetany, zamíchej tím a nech vychladnouti, naplň tím pak paštiku, potři kraj rozklepaným vejcem, přiklop víkem z paštikového těsta, stlač kraje k sobě a pomaž povrch opět vejcem. Hodinu před tím, než ji chceš nésti na stůl, dej ji do trouby a upeč do zlatova, pak ji na mísu vyklop, vykroj víko, nalej do paštiky trochu štávy z pečeně, přiklop opět víčkem a nes paštiku na stůl.

K. Vávrová

Studená masitá paštika

Udus telecí kýtu jako pro teplou telecí paštiku a s uvařené pěkné šunky sejmi kůži a všechno sádlo. Z paštikového těsta vyválej podlouhlou placku ztlouŠtf malíku, polož ji na máslem pomazaný plech, oblož ji v prostředku slaninovými lístky, potři telecí neb jaterní nádivkou, urovnej na ni střídavě lístky telecí kýty a šunky, potři je opět nádivkou a poklaď tenkými lístky slaniny. Vyválej pak z paštikového těsta placku téže velikosti jako první, obtoč ji na váleček a stáhni na paštiku ve spůsob dlouhého bochánku, potři kraje roz- kloktaným vejcem, přitiskni je k sobě, uprostřed paštiky vyřízni kulatý neb čtverhranný otvor, potři celou paštiku rozkloktaným vejcem a nech ji v troubě půl druhé hodiny zvolna péci. Pak ji nech vystydnout, nalej do ní otvorem vychladlý, avšak ještě tekutý masový rosol a nech ji přes noc v chladném místě státi. Potom ji dle libosti rozkrájej a předlož.

E. Persein-Beránek

Jaterní paštika

Několik pěkných, tučných jater se hodně slaninou a lanýži vyšpikuje; marinují se dobrým olejem, drobně rozsekanými lanýži, žampiony, citronovou šťávou a jemným kořením. Vše se dá na mírný oheň. Prsa z kuřete Byrová rozsekají se s cibulí, lanýži, žampiony, pažitkou, slaninou (špekem), morkem, dvěma celými vejci a dvěma žloutky, vše se osolí. Touto sekaninou pokryje se podlaha paštiky, posype se parmesanským sýrem, vrchem položí se játra husí — jak svrchu povědíno — upravená, vše se špekem obloží, paštika se zakryje, a vše ostatní, jako při prvnější paštice povědíno, zařídí.

H. Dumková

Paštika z kuřat

Čtyr- neb pětiliberní kuře náležitě očisť a rozřezej na kousky po kloubkách; dej na rendlík lžíci másla, chceš-li, kousek rozsekané cibule a když počne cibule žloutnout, dej do rendlíka slepici, vlej na ni dva koflíky vřelé vody a nech dusit. Libo-li, můžeš k tomu přidati též půl libry na malé kousky nakrájené šunky. Brambory okrájej a pokrájej na čtverečky, vař je čtvrt hodiny a sceď. Když je kuře udušené, seřezej maso z větších kostí a tyto odstraň. Pak vylož mělkou dvoukvartovou misku pájovým těstem, dej vespod vrstvu těch pokrájených bramborů, na to vrstvu masa; polož na to na kousky nakrájené odřezky z těsta, které přes obrubu misky přečnívalo a jež jsi odkrojila, pak lžičku nakrájené zelené petružele, osol, opepři a přidej pár kousků másla velkosti ořechu. Pak to pokryj svrchním pájovým těstem, kteréž jsi prostředkem prořízla a okraj přitlač a ořízni. Potři svršek rozšlehaným bílkem a dej do horké trouby na půl hodiny péci, až je kůrka propečena, Mezi tím připrav následující omáčku: Dej malou lžičku másla na rendlík a když se rozpustilo, přimíchej k němu 2 rovné lžíce mouky, zamíchej, ale nenech pražit; přilej koflík polévky v které se kuře vařilo a koflík mléka a míchej stále, až se počne vařiti; pak odstav, osol a opepři, přidej ušlehaný žloutek z jednoho vejce a lžíci na drobno rozkrájené petružele a nalej to do paštiky, když je tato pečená, pomocí trychtýře tím otvorem, který jsi ve svrchním těstě učinila. Aneb můžeš omáčku podat v mističce, aby si každý dle libosti posloužiti mohl. Nes horké na stůl. Tímtéž způsobem připravuje se též paštika telecí, zaječí, neb veverčí.

M. Rosická

Bavorská pomazánka

Na mísu dáme asi 12 dkg másla, 12 dkg přes síto protlačeného sýru Gervais neb Roquefortu, 12 dkg jemně sekané šunky, 3 dkg strou­ hané cibule a lžičku jemně sekaných kaparů. Třením vše dobře spojíme, potřeme tím krajíčky chleba a lehce posolíme. Jest to vydatná, dobře stravitelná večeře, zejména, podáme-li ji s mlékem dobře vychlazený.

A. Kejřová

Pomazánka na chlebíčky

Slovenský sýr oštěpek nebo ementálský sýr ustrouháme. V míse dobře utřeme čajové máslo, přidáme připravený sýr, jemně usekanou cibulku a česnek, usekané oloupané kyselé okurky a prolisovaná rajská jablíčka. Dobře promíchanou pomazánkou potíráme nakrájené chlebíčky. Složíme na mísu a podáváme. — Česnek můžeme vynechati. Rozpočet pro 5 osob: 10 dkg sýra - 10 dkg másla - 1 dkg cibule - na špičku nože česneku - 1 lžíce rajských jablek - 2 menší kyselé okurky - 1 dlouhá žemle neb 10 krajíčků chleba.

M. Janků-Sandtnerová

Štrasburské paštiky

Upeč vepřové maso, usekej je, utluč, protlač skrze sítko; vezmi 2–4 husí játra, nakrájej je a prošpikuj pistaciemi. Utluč hřebíček, nové koření, muškátový ořech, pepř, přidej sůl a nalož do toh o játra a nech je 12 hodin v tom. Nakrájej slaninu na tenké lístky a ty vlož do hrnku, na to dej vrstvu sekaniny a pak játra a zas sekaninu, a to dělej, až naplníš hrnek; přikryj to slaninou a pokličkou a dej vařit do trouby.

J. Svobodová
3