Paštiky a pomazánky

Paštika ze zvěřiny

Srnčí kýtu neb zaječí zadek dobře prošpikuj a nasol. Dej do rendlíku kus drobně rozkrájené slaniny, na koláč­ ky nakrájenou cibuli, petružel, mrkev a celer, bobkový list, tři hřebíčky a několik zrnek pepře, polož na to zvěřinu, polej sklenicí červeného vína, do měkká ji udus, nech vystydnout a rozkrájej ji pak na kostky; do šťávy přilej trochu hnědé hovězí polévky, nech to svařit, přeceď, sejmi mastnotu a uschovej. Vylož formu paštikovým těstem, vyplil ji rozkrájenou zvěřinou a buď nádivkou ze zvěřiny, aneb pouze nádivkou telecí, přikrej těstem a nech paštiku hodinu pozvolna péci. Pak ji vyklop na mísu, odkroj svršek, polej maso uschovanou šťávou, opět přikrej a nes na stůl.

E Persein-Beránek

Paštika ze pstruhů

Pstruzi se očistí, rozsekají, přelejou vařícím octem. Cibule, sardele, kaprlata a petružel dusí se v másle, za­ praží se moukou, a přidají se do omáčky této pstruzi. Na pstruhy naleje Be ocet s vínem, b c ib u lí, hřebíčkem, bobkovým listem a citrónovými kolečky, vše se osolí a do měkká uvaří. Na máslem vytřený pekáček paštika se uloží, máslovým těstem obloží a dobře upeče

H. Dumková

Lovecká paštika

Maso ze srnčí plece, kýty nebo ze hřbetu rozdělíme na tři díly. Dvě třetiny upečeme na másle a ostatní hned syrové nakrájíme se slaninou, telecími nebo husími játry, přidáme mlékem navlhčenou bílou housku a vše umeleme i s upečeným masem dvakrát až tři­ krát na masovém stroji. Do umletého dobře zamícháme syrové žloutky, na kostečky nakrájené, oloupané pistácie (jsou to zelené mandle a koupí se u lahůdkáře), na nudličky nakrájený lanýž nebo pečárku, madeirské nebo sherry víno, bílý tlučený pepř, na špičku nože paštikového koření a sůl. Podlouhlou plechovou formu vyložíme tenkými lístky slaniny, rozetřeme do ní paštikovou hmotu, povrchu přikryjeme rovněž slaninou, povážeme navlhčeným pergamenem a pečeme v páře 2 hod. Úplně studenou paštiku nakrájíme, úhledně urovnáme na mísu, ozdobíme aspikem a zelenou petrželkou.
Rozpočet pro 5—10 osob: 60 dkg srnčí plece, kýty nebo hřbetu - 5 dkg másla - 25 dkg slaniny - 30 dkg husích jater - 8 dkg bílé housky - 1/8 l mléka na máčení housky - 5 žloutků - 15 kusů pistácií - 1 kousek lanýže nebo 1 pečárka (žampion) - 3 lžíce madeirského nebo sherry vína - na špičku nože paštikového koření - tluč. bílý pepř - sůl a 25 dkg slaniny na vyložení formy

M. Janků-Sandtnerová

Paštika bramborová

Rozválej tence paštikové těsto, vymaž formu máslem a vylož tím těstem. Pokryj to pak vařenými, na koláčky rozkrájenými brambory, posol, vlož na ně vrstvu šunky tence krájené a pak zase brambory a tak pokračuj dále. Nahoru opět dej brambory, polij to smetanou a poklaď máslem. Na konci to přikryj těstem paštikovým, to pomaž vejcem a dej to pak do trouby péci.

J. Svobodová

Paštika ze studené telecí pečené

Když zbyde telecí pečeně, tedy jí kus drobnince usekej; kolik velkých lžic máš sekaninky, tolik kávových lžiček strouhané žemličky usmaž, smíchej to do h romady, přilej k tomu dvě lžíce bílého v ín a, dvě lžíce hovězí polívky, a nech to trochu dusit; načež k t omu přilej ještě stejné díly vína a polívky, mnoh o - li je třeba, abysi měla z toho hustou kaši, dej k tomu trochu citronové kůry, trochu květu, lžičku na drob n o rozsekaných kaprlí, čtyry dobře očištěné a s lotem másla utřené sardele, smíchej to vše dobře, a je - li potřeba, trochu to přisol, pak tím nadívej připravené pastičky a nes je teplé na stůl.

M.D. Rettigová

Sekaná paštyka

Na těsto do formy dej tuto mícháními: Telecí a vepřovou pečeni rozsekej, též sardele, cibuli, kůru citronovou, kapary a smrže, neoh to dusiti v rendlíku na másle, přidej k tomu trochu nastrouhané housky, nalej na to smetanu a víno, vyced trochu štávy citrónové, osol to a okořeň květem a pepřem, vlož do- paštyky, pokryj těstem, stiskni obě strany tohoto a nech to péci

L. Dobrovolná

Paštika ze žloutků

Tři čtvrt libry másla, až se zpění, rozmíchej do něho šestnáct žloutků, jeden po druhém, přidej k tomu šest lžic dobré sladké smetany a šest lžic pěkné mouky a dobře to dohromady rozmíchej. Spař telecí brzlík a vemeno, nakrájej oboje na kostky a smíchej to k předešlému, přidej citronovou kůru drobounce sekanou, osol a květem okořeň. Vymaž hladkou formu máslem, vylož paštikovým těstem, naplň tou míchaninou, udělej víko a nech v troubě zvolna hodinu péci; když se na vrchu rozpukne, vyklop ji na mísu a nes na stůl.

K. Vávrová

Paštika ze šunky

Rozkrájej vařené brambory na koláčky a popraš je solí; kus vařené šunky též nakrájej na lístky. Vylož formu paštikovým těstem, dej do spodu vrstvu bram­ borů, na ni vrstvu šunky, pak opět brambory, posyp je strouhaným parmazánským sýrem, polej trochem husté smetany, poklaď několika malými kousky másla a tak pokračuj, až je forma naplněna. Pak přikrej paštiku těstem a nech v troubě hodinu péci. Paštiku můžeš též vyplniti flíčky se šunkou, dušenými holuby s nudlemi, rýží a sekanou šunkou a mnohými jinými věcmi, což každá vtipná kuchařka dle pokynů v těchto předpisech obsažených zajisté upravit i dovede.

E. Persein-Beránek
2