Moučníky

Omeletky

Půl kila prosáté mouky rozdělá se pozorně v mléce, aby se neudělaly žmolky, přilévá se mléka, až je z toho těsto jako na lívance, vrazí se tam 4 žloutky, ze čtyř bílků sníh, 6 deka cukru, prášek květu, málo soli, dobře se to promíchá, dle potřeby rozředí ještě mlékem (je-li mouka suchá, musí býti celý litr mléka, není-li, dostačí méně). Nyní dá se rozpáliti pánev, potře se máslem, hlubokou lžicí nalije se těsto do pánve, točí se jí, až se celé dno pokryje, trochu se máslem pokropí, omeletka kolkolem nožem se podebere, obrátí a rychle i na druhé straně opeče. Péci se musejí spěšně, jinak by byly jako z papíru. Když jsou pečené, udělá se do nich nádivka. Vezmou se 2 strouhané usmažené žemličky, přidá se k nim 7 deka tlučeného cukru, 4 deka malých vypraných a osušených hrozinek, 4 deka sladkých a 1 deka hořkých mandlí, vše to se promíchá, omeletky se tím posypou, svinou, u konce přiříznou, pokladou se na plechovou, máslem vymazanou a žemličkou posypanou formu, polijou se neplným půl litrem smetany, do níž se zakverlají 2 celá vejce, a nechají péci.

M. Axamitová

Koláčky s kořením

Utluč aneb rozstrouhej Čtvrt libry utřených, neoloupaných, sladkých mandlí. Dej na vál čtvrt libry mouky, rozdrob v ní čtvrt libry čerstvého másla, dej do toho tři žloutky, drobnou, citronovou kůru, ty tlučené mandle, kvintlík tlučeného hřebičku, kvintlík tlučené skořice a drobet tlučeného muškátu. Zadělej a prohnět to dobře a nech to hodinu odpočinout. Bozválej to pak s malík tlustě, vy krouhej koláČky a polož je na čistý plech. Udělej z bílků tuhý snih, oblož jím koláčky, posyp je hojně utlučeným na hrubo cukrem a upeč je zpovolna

F. Hansgirgová

Buchta s mákem

Utluč žejdlík (0,35 litru) máku a uvař v mléce; na míse utři 20 lt. (35 dkgr.) másla, přidej k němu mák a tři, až se zpění; přidej 5 žloutků a 2 vejce a zas to rozmíchej, přidej čtvrt libry (14 dkgr.) tlučeného cukru, trochu skořice tlučené, citrónovou kůru, půl žejdlíku (0,17 ltr.) smetany, 3 lžíce kvasnic, 3/4 libry (42 dkgr.) mouky, trochu soli a sníh z 3 bílků; rozmíchej to řádně. Vymaž formu máslem, posyp žemlí a mandlem i skrájenými, vlej na to těsto, nech v teple kynouti a pak v troubě upéci.

J. Svobodová

Levná vánočka

Do prosáté krupičkové mouky dáme sůl, tlučený cukr, strouh, citronovou kůru, vykynutý kvásek připravený z droždí, málo cukru, mouky a vlahého mléka. Pak přidáme podle potřeby vlahé mléko a rozpuštěné máslo, zaděláme tuhé těsto bez žloutků, přimícháme očištěné rozinky a loup. sekané mandle a dáme vykynouti. Poté upravíme vánočku jako v předešlém předpise. Rozpočet na malou vánočku: 40 dkg krupičkové mouky - sůl - 7 dkg cukru - strouhanou citronovou kůru - 2 dkg droždí - 1/4 l mléka - 6 dkg másla - (i dkg rozinek - 4 dkg mandlí -1 1/2 dkg másla na papír - 1 vejce na potření.

M. Janků-Sandtnerová

Třešňovec

Vymaž formu máslem a vysyp ji strouhanou žemličkou, dej do ní asi přes polovic pě k ně přemytých třešní, vraz do hrnku 5 celých vajec, přilej k nim půl žejdlíka sladké smetany, dej do toho dvě ustrouhané žemličky, trochu cukru, trochu citronové kůry, a je - li to tuze husté, přilej ještě trochu smetany, a vlej to na ty třešně, rozkrájej na to asi 2 loty nového másla, posyp to cukrem a nech to v troubě hezky vypéct; pak to posyp cukrem a nes to na stůl

M.D. Rettigová

Bublanina s višněmi

U tři dvě lžíce čerstvého másla až se zpění, dej k tomu čtyry žloutky a dvě celá vejce, 4 lžíce cukru s kouskem tlučené vanilky a smíchej vše dobře. Pak k tomu přimíchej dva koflíky bílé mouky, koflík dobré smetany, trochu to osol, a dobře to vytluc. Vymaž pak kuthan máslem, dej do něho polovici těsta a na to vrstvu pěkných velkých višní, posyp je cukrem a na vrch dej opět druhou polovici těsta. Dej to nyní do horké trouby a nech as hodinu zvolna péci

M. Rosická

Mazanec

Ve vlažné mouce rozemni kus čerstvého másla a menší kousek převařeného. Pak se zadělá smetanou nebo mlékem a vejci. (Na 2 kg mouky skoro 1/2 kg másla dohromady, 4 žloutky a 2 vejce celá.) Přidej kůru citron ovou sekanou, asi 3 dkg mandlí strouhaných hořkých, sůl a cukr, a konečně kvásek ze 12 dkg kvasnic. Dobře vytluč těsto a nech skynouti. Pak teprv přidej 20 dkg sultánek a 30 dkg hrozinek. Z toho budou 2 mazance, jež se potírají vejcem a nechají se skynouti, než se dají péci.

V.M. Štěpánová

Vdolky české

Skvedlej v hrnků čtyry žloutky, čtyry vejce, dvě lžíce scezeného droždí se žejdlíkem smetany, přidej cukr, sůl a mouky tolik, až utvoří se těsto huaté. Nech toto na teplém místě skynouti, ohřij trochu másla v dotyčné formě a peč v ní vdolky. Pak dále rozličným spůsobem lze pokračovati, a sice můžeš je dusiti v mléce a posypali cukrem a vždy dáti dva na sebe a tak na míse je dáti da stůl. — Nebo pomažou se nějakou zavařeninou, ku př. povidly, a sypou se sýrem i kropí, perníkem, máslem, smetanou a j.

L. Dobrovolná
2