Jiná nezařazená jídla

Uherský guláš

Tento guláš připravujeme ze tří druhů masa, ze skopového, hovězího a vepřového. Jelikož však každý druh masa při dušení vyžaduje různé doby, musíme je připraviti takto: Skopové maso nakrájíme na kostky, osolíme je a vložíme do kastrolu na drobně nakrájenou, na másle do růžová usmaženou cibulku a papriku, málo zalijeme vařící vodou nebo polévkou a dusíme 20 minut. Pak k němu přidáme na kostky nakrájené, osolené, opepřené hovězí maso,trochu kmínu, majoránky a společně dusíme asi tři čtvrti hodiny. Po této době přidáme na kostečky nakrájené vepřové maso, syrové, oloupané brambory a vše dusíme ještě půl hodiny. Při dušení podlijeme maso vodou, aby se nepřipálilo. Když je vše měkké, šťávu vydusíme, načež zaprášíme guláš moukou, podusíme, zředíme polévkou, povaříme a pak i s omáčkou urovnáme na mísu. Je-li maso skopové z mladého dobytčete nebo dosti odleželé, můžeme je dusiti současně s hovězím masem.
Rozpočet pro 5 osob: 25 dkg skopového, 25 dkg hovězího a 25 dkg vepřového masa - 8 dkg másla nebo sádla - 8 dkg cibule - na špičku nože papriky - sůl - kmín - trochu majoránky - 15 dkg brambor - 2 dkg mouky.

M. Janků-Sandtnerová

Sázená vejce v šunce

Na osobu počítáme 1—2 vejce. Lívanečník vytřeme sádlem neb máslem a necháme rozpáliti. Do každého důlku rozklepneme 1 vejce, lehce posolíme a necháme na plotně bílek úplně ztuhnouti, žloutek má býti jen lehce ztuhlý. Když máme všechna vejce osmažená, upravíme je dále takto. Vezmeme tenši plátek šunky, položíme na něj jedno osmažené vejce, zabalíme je do šunky, obalíme lehce v mouce, smočí­ me v rozšlehaném vajíčku a posypeme strouhanou houskou. Na ome­ letní pánvi rozpálíme asi 6 dkg sádla a když prudce vře, osmažíme v něm vejce v šunce prudce po všech stranách do růžová. Srovná­ me je na horkou mísu, obložíme dušeným špenátem a můžeme k nim podávati osmažený brambor.

A. Kejřová

Sladké zelí fasfrované

Rozřízni hlávku pěkného zelí na čtyry díly, k ošťálek vyřízni, zelí přemej ve studené vodě, narovnej ho do hrnku, polej ho slanou vařící vodou a nech ho asi 5 minut vařit, pak ho vhoď zas do studené vody, přemej ho a nech ho trochu vysáknout. Dej na rendlík půl libry telecího a půl libry na polo uvařeného uzeného masa, jednu hřebíčkem dobře prostrkanou cibuli, vlej na to půl žejdlíka dobré hovězí polívky a nech to pod pokličkou dusit. Mezitím usekej půl libry syrového vepřového masa, jak potřebí na faš, a dej ho na mísu, polovičku zelí rozkrájej na nudličky, druhou polovičku pak rozkrájej drobnince s tím dušeným uzeným a telecím masem, a dej to k tomu syrovému vepřovému masu, vraz do toho 4 žloutky a jedno celé vejce, dej k tomu trochu nového koření, trochu pepře, zázvoru, ze čtvrt citronu kůru a lžíci strouhané žem ličkové třídy, osol to patřičně a dobře to promíchej; nyní vymaž formu máslem, celý vnitřek vysyp žemličkovou strouhanou kůrou, na dno dej na malík tlus tě toho faše, na tento vrstvu na nudličky rozkrájeného zelí, pak opět faš, opět zelí, a tak pokračuj až ku konci; na vrch však musí přijití zase faš. Toto jídlo stačí pro 8 i 10 osob. Máš-li více uzeného masa, tedy ho můžeš na nudličky rozkrájet a dno formy ním poklásti. Nech to zvolna pěkně do zlatova upéct, pak to opatrně vyklop a dej k tomu omáčku.

M.D. Rettigová

Nadívaná vejce

Uvař deset vajec na tvrdo, rozkrájej je na dlouhé polovičky, vyndej žloutky na mísu, a utři je se čtyřmi loty másla. Umyj pět lotů sardelí, vyndej z nich kostičky, utři je též se čtyřmi loty másla, přidej je do misky, přičiň k tomu také čtyry, celá vejce, rozsekanou na drobno, citronovou kůru, trochu rozsekané na drobno, zelené petružele, tři lžíce mléka, trochu soli a tolik strouhané žemličky, aby to husté bylo jako nádivka. Rozmíchej to dobře, a naplň tím rozpůlené bílky a vyplň je, aby byly kulaté, jako celá vejce. Vymaž rendlík máslem a dej nadívaná vejce do něho, bílkem pokaždé dolů. Zbylo-li trochu nádivky, rozmíchej ji s půlžejdlikem smetany, vlej to pod vejce a nech je půl nodiny péci. Urovnej pak vejce na misku, aneb oblož jimi špenát

F. Hansgirgová

Míchaná vejce se šunkou

Rozpusť na rendlíku kousek másla, vlej do něho potřebný počet rozkloktaných vajec, trochu je osol a zvolna jimi míchej, aby ke dnu nepřilehla.
Uvařenou a drobně rozkrájenou šunku udus na másle neb sádle s trochem drobně usekané pažitky neb zelené petružele, opepři a vmíchej ji do míchaných vajec ; rozkrájenou vařenou šunku můžeš však též hned do rozkloktaných vajec přidati a pak to na rendlíčku na másle zamíchati.

E. Persein-Beránek

Škvarkové placky

Vepřové studené škvarečky jemně usekáme. Na vál prošijeme mouku, rozsekáme do ní tuhé vepřové sádlo, vše dáme do mísy, osolíme, opepříme, přilijeme vykynutý kvásek, vejce, lžíci vina a vypracujeme těsto. Pak dobře zamícháme do těsta škvarečky, těsto dáme na pomoučený vál, rozválíme a dvakráte přeložíme jako lístkované máslové těsto. Těsto přikryjeme a dáme vykynouti. Vykynuté těsto vyválíme na 1 cm silně, koblihovým kroužkem vykrájíme placičky, složíme je na suchý plech, povrchu je potřeme vejcem a nožem lehce naznačíme (nakrájíme) mřížky. Placičky upečeme v horké troubě do červena. Podáváme k čaji. Rozpočet pro 5 osob: 12 dkg vepřových Škvarků - 50 dkg mouky (hladké a krupičkové dohromady) - 18 dkg sádla - 1/8 l mléka - 2 dkg droždí - sůl - 1 lžíce bílého vína - 1 vejce dovnitř a 1 vejce na potření.

M. Janků-Sandtnerová

Žemlovka

Oloupej 6 míšeňských (neb jiných dobrých) jablek, rozkrájej je na kolečka a dej do kasrolu, přidej čtvrt libry (14 dkgr.) másla, cukr, skořici a citrónovou kůru a dus to; rozkrájej 6 žemlí, dej to vše do kasrolu po vrstvách, přidávajíc hrozinky a krájené mandle tak, aby na vrch přišly žemle. Peč to zvolna, až žemličky zhnědnou; když se to má dáti na stůl, posyp to ještě cukrem

J. Svobodová

Plněná zelená paprika

Sladké zelené papriky opereme. Pak vršky papriky (u stopky) odkrojíme, odstraníme opatrně semena, papriky dvakrát spaříme vařící vodou a necháme na sítě okapati. Potom papriky naplníme připravenou kašovinou a přiklopíme je seříznutým vrškem. V kastrole usmažíme na másle drobně nakrájenou cibulku, do ní vložíme naplněné papriky, podlijeme je asi 2 lžícemi vody, přidáme na špičku nože tlučené červené papriky, sůl a dusíme 1/2 hod. Nakonec přidáme prolisovaná rajská jablíčka, kyselou smetanu s umíchanou moukou a dusíme ještě malou chvíli. Potom papriky urovnáme na mísu, polijeme je procezenou omáčkou a podáváme. Papriky můžeme též podávati jako samostatný pokrm s noky nebo s brambory.
Nádivka: Do udušené studené rýže zamícháme sůl, mleté syrové neb pečené vepřové maso nebo uzené, na drobné kostečky nakrájenou slaninu, vejce a trochu majoránky. Dobře umíchanou nádivkou naplníme lusky papriky.
Jiný způsob: Naplněné lusky dáme vařit 12/ hod. do hotové procezené rajské omáčky.
Rozpočet pro 5 osob: 5 lusků zelené papriky - sůl - 4 dkg másla - 4 dkg cibulky - 2 rajská jablíčka - 1/8 l kyselé smetany - 2 dkg mouky. Nádivka: 2 dkg másla - 10 dkg rýže - sůl - 25 dkg vepřového masa (ramínko) nebo uzeného masa - 2 dkg slaniny - 1 vejce - špetka majoránky

M. Janků-Sandtnerová
3