Jiná nezařazená jídla

Svitek s žampiony a pamazánem

Rozstrouhej jednu cibulku, zpěň ji na másle, přidej k tomu dobře umyté žampiony, trochu citrónové šťávy a soli; nech je dusit, až změknou; rozsekej je pak na drobno a promíchej je se čtvrtlibrou rozstrouhaného parmazánu. Utři na misce čtyry loty másla, přidej k němu osm žloutků, tři v mléce máčené a vymačkané žemličky, přidej k tomu žampiony s parmazánem a rozmíchej to dobře. Vymaž formu máslem, posyp ji strouhanou žemličkou, vlej to do ni a nech to v troubě zpovolna hodinu péci. Vyklop to na mísu a ozdob to zelenou petruželkou

F. Hansgirgová

Vodnice na kyselo

Oloupej vodnici, rozkrájej ji nejprve na koláčky, pak na nudličky, polej ji vařící vodou, přikrej ji a nech ji chvil ku stát. Zatím dej na kuthan buď máslo nebo vepřové sádlo, upraž v něm do bledožlut a kousek cukru, dej do toho tu řepu, k tomu trochu dr obně nakrájené cibule, trochu kmínu, trochu soli, a nech to dusit, pak to posyp trochu moukou a nech to opět dusit; potom na to nalej trochu vinného octa a nech to ještě chvilku na teplém m ístě; pak to dej na mísu, a na to buď pěknou mladou vepřovou pečeni , nebo pečenou klobásu, nebo. koroptve, bažanta a vůbec co se ku sladkokyselému zelí dává. Takto připravená vodnice je tak dobrá jako zelí

M.D. Rettigová

Míchané vejce s hřiby

Dej na kuthan čisté a nakrájené hříbky, přidej kousek másla čerstvého, trochu kmínu a dus je zpovolna, přidej kousek nasekané petružele, osol to a dus až vysmahne štáva, v jiném kuthanu udělej z obyčejného vejce sníh aneb dej pak je do prostřed mísy a houby připravené kolem nich.

L. Dobrovolná

Rissoto

Do kastrolu dáme na kostečky nakrájenou slaninu, když je sklovitá, přidáme k ni drobně nakrájenou cibulku a upražíme ji do žlutá. Pak tam přidáme rajská jablíčka, lehce oprané, na kostečky nakrájené telecí maso z plece nebo krku, zamícháme a dusíme tak dlouho, až šťáva, která se z masa vyluhuje, opět vysmahne; pak nasypeme na maso opranou, spařenou rýži, chvilku ji necháme s masem osmahnouti, osolíme ji, opaprikujeme, poklademe povrchu na kousky nakrájeným máslem, podlijeme polévkou a dusíme v troubě pod poklicí, až obojí změkne. Pak pomocí naběračky neb malého porculánového hrnečku, horkou vodou vypláchnutého, děláme na mísu kopečky, které povrchu posypeme sekaným uzeným masem, parmezán. sýrem a ozdobíme zel. petrželkou. V létě můžeme přidati při úpravě kuřecí játra a žaludky nebo čerstvě dušené hříbky. Podobně můžeme připraviti i husí drůbky.
Rozpočet pro 5 osob: 50 dkg telec. masa z plece, krku nebo hrudí - 5 dkg slaniny - 5 dkg cibule - 1 rajské jablíčko - na špičku nože papriky - 20 dkg rýže - sůl - 3 dkg másla - 5 dkg vař. uz. masa - zel. petržel - 2 dkg parm. sýra.

M. Janků-Sandtnerová

Závitky z kapusty mačinkové

Ober s dvou pěkných hlávek kapusty mačinkové zevní lupeny, rozkrájej hlávky na půlky, čistě je vyper a asi dvě minuty v slané vodě povař, pak vodu s nich sceď, nech je v studené vodě vychladnout, pak je vyndej ale vodu z nich nevymačkej. Polož dva lupeny vždy na sebe, dej na ně trochu telecí sekaniny, sviň lupeny a po obou koncích trochu je zahni, pak nití závitek ovaž. Když máš závitky upraveny, vlož je těsně podle sebe do mělkého kuthánku, vlej na ně trochu dobré mastné hovězí polívky, posyp šunkou a cibulí na drobno nakrájenou, osol a nech do měkka dusiti. Pak je vyndej, nitě sejmi, úhledně na mísu urovnej a hnědou omáěkou polej.

K. Vávrová

Nudle s mákem

Ze 4 vajec uhněte se těsto, rozválí se tak silné, jako tupá strana nože, tence se nakrájí, aby byly nudle kulaté, a zavaří se do neplného půl litru smetany tak, aby se do nich vtáhla. Třetina litru máku se vypere, v mléce uvaří, válečkem utře (může se též utříti na drsné mise paličkou), přidá se k němu 4 deka cukru, trochu všehochuti a hřebíčku, a dá se ještě chvíli povařit. V třetině litru smetany rozšlehají se 2 vejce, nudle se jimi promíchají, dá se jich vrstva do vymazané formy, na ně přijde vrstva máku, opět vrstva nudlí, a tak se pokračuje, až je forma plna. Na vrch se dají nudle, po­ kladou kousky másla a nechají v troubě vypéci.

M. Axamitová

Špekové knedlíky

Rozkrájej půl libry (28 dkgr.) špeku (slaniny), rozetři, přidej 8 vajec, 4 lžíce smetany, 3/4 libry (42 dkgr.) uzeného rozsekaného masa a trochu soli i tři to dobře. Pak přidej strouhanou žemli, tolik, by se z toho dělati mohly knedlíky. Zavař je a pak urovnej na míse s dobrým zelím a polej horkým máslem

J. Svobodová

Špenát s kyselou omáčkou

Špenát se čistě vypere, pak se dá vařit do vařící vody, do které se hodí ždibec soli; když se uvařil, tak se nožem dobře rozkrájí, vezme se asi půl koflíku kyselé smetany, tři neb čtyry lžíce octa a tolikéž cukru, dobře se to rozmíchá a špenát tím poleje. Též se může okrášlit dvěma na tvrdo uvařenými vejci na kolečka rozkrájenými.

M. Rosická
1
2
3