Slané pečivo

Bostonský hnědý chléb

Dej do misky dva koflíčky kukuřičné mouky a jeden koflík žitné. Přidej k tomu půl koflíku syrobu. Vrchovatou lžičku kuchyňské sody nech rozpustit v horké vodě a přimíchej do tří koflíků kyselého mléka a přidej to k mouce, osol a dobře promíchej. Dej to pak do vymazané hluboké formy, vlož do pařáku a nech v páře vařit 4 hodiny, pak postav do trouby na 20 minut, aby trochu oschnul. Pak vyndej a vyklop na talíř.

M. Rosická

Kukuřičný chléb

Utři na míse čtvrt libry másla se čtvrt librou cukru, až se zpění, pak přidej štipec soli, čtyry rozkloktaná vejce a půl koflíku mléka, prosej do toho libru kukuřičné mouky a půl libry mouky pšeničné, do které jsi dříve přimíchala dvě lžičky prášku do pečiva, přilej ještě půl koflíku mléka, rozmíchej to na hladké těsto, napln tím do tří čtvrtí plechové a máslem vymazané formy, postav je na plech a nech v horké troubě upéci. Místo másla můžeš též použiti sádla a poměr cukru, omastku a vajec můžeš dle vlastní chuti změniti. Kukuřičný chléb se požívá teplý a krájíš-li ho, drž nůž kolmo a krájej směrem k sobě.

E. Persein-Beránek

Grahamův chléb

Tak zvaný Grahamův chléb jest chléb z mouky neprosívané, z rozemleté pšenice, obsahující zrno i otruby. Chléb tento odporoučí lékaři co zdravý a záživnější, než z mouky bílé. Může se dělati právě tak jako z mouky bílé, na kvásek. Také se dělá na rychlo se sodou jak následuje: Do 2 koflíků sladkého mléka dej 2 třetiny (přes půl) koflíčka černého syrobu (melasu), trochu soli a lžičku kuchyňské sody ve vodě rozpuštěné. (Dobře zamíchej, přimíchej do toho kvart mouky, dobře lžící neb měchačkou vytluc, a ve vymaštěném pekáčku pec při mírném ohni asi tři čtvrtě hodiny.

M. Rosická

Biskety

Prosej kvart mouky do misky, přidej k ní dvě plné lžíce prá­ šku k pečivu (Baking Powder), lžíci sádla neb másla a trochu soli a vše dobře promíchej. Přidej pak koflík sladkého mléka, lžicí to hezky rozmíchej, posyp vál moukou, vyklop naň těsto a přidej jen tolik mouky, abys to mohla rozválet asi na palec tlouštky, načež vykrajuj formičkou kulaté biskety, klaď na pekáč sádlem vyma­ zaný a dej hned do hezky horké trouby péci. Pečou se 20 minut.

M. Rosická

Placky

Dej na vál libru mouky, udělej v prostřed důlek, vraz do něho dvě vejce, přidej šest uncí vepřového neb husího sádla, osol, okořeň zázvorem, zadělej několika lžícemi mléka, dobře to nožem promíchej a pak vypracuj rukama na úplně hladké těsto; udělej z toho pak na malík tlusté placky, obráceným nožem na ně udělej křížem rýhy, urovnej je na plech a nech je v troubě zvolna upéci.

E. Persein-Beránek

Kmínové rohlíčky

28 dkg mouky, 3 dkg másla, 2 vejce, dle potřeby mléka, malounko soli a kvásek ze 2 droždí vypracuje se v těsto, vyválí a nařeže se na čtverečky. Do každého vlož kousek másla, zaviň v rohlíčky, pomaž rozkloktaným vejcem, posyp kmínem se solí a na plechu zvolna upec. Nesou se na stůl ještě teplé

V.M. Štěpánová

Žitný chléb

Večer před pečením děj do malé dížky neb hlubokého ókřínu něco přes kvart vlažné vody, rozmíchané s půl uncí lisovaných kvasnic, přidej tolik žitné mouky, aby bylo těsto trbchu hustší nežli na lívance, promíchej to dobře na hladký kvásek, popraš moukou, přikrej pro­ hřátým šatem áriech blíže kámen do rána státi. Ráno to osol, přidej' trochu feníklu a kmínu, přidej ještě mouky, těsto dřevěnoii kopisti dokonale vypracuj, aby se ani na díž áňí na ruce nelepilo, popraš opět moukou, přikrej teplým šatem a nech opět asi půl druhé hodiny kynouti. Potom vyválej těsto na vále moukou posypaném, udělej kulatý neb podlouhlý bochník, dej ho na plech, nech ještě zkynouti, pak ho potři povrchu vodou, vstrč do dobře vytopené trouby a nech aspoň dvě hodiny péci. Na jeden bochník počítá se obyčejně kvart vody a čtyry libry mouky; určité množství mouky musí však každá kuchařka poznati z vlastní zkušenosti, jelikož každá mouka není stejně výdatná. Na zadělání může se použiti též čásť, mléka, syrovátky anebo kyselého mléka; takto zadělaný chléb stává se chutnější a záživnější.

E. Persein-Beránek

Chlebové hůlčičky

Z obyčejného chlebového těsta dají se upéci ve zvláštní formě hůlčičky, které k vůli změně často přijdou velice vhod. Formy k tomu účeli jsou železné, lité, dlouhé pekáče se žlábkama, které ve větších městech v železářských obchodech lze dostati pod jménem “Bread sticks pan. Když dělám chléb s řídkými kvasnicemi, te­ dy když těsto z kvásku udělané je vyválené a vypracované, utrhnu kus dle toho mnoho-li hůlčiček chci. Na kus těsta as libru neb kvart velký, vezmu lžíci sádla a do něho dobře vpracuji a dám sky- nout. Když skynulo, vezmu je na vál, trochu převálím a pak krájím kousky, které uválím na dlouho. Mezi tím vymastím sádlem žlábky ve formě, hůlčičky vyválené do nich kladu a nechám pak kynout tři čtvrtě hodiny na teplém místě. Než je dám do trouby, udělám hezky horký oheň, aby byla trouba spodem hezky horká, což je zapotřebí, aby se železná forma náležitě prohřála. Po případě vrchem formu papírem přikryji. Peču as 25 m inut a když jsou hezky do červena vypečeny, dám na talíř. Nejlépe chutnají za te­ pla, jako biskety, ale když vystydnou, snědí se také

M. Rosická