Bezmasá jídla

Bramborové nudle

Uvař brambory, co se jich na talíř vejde, oloupej je a horké na prkénku válečkem rozmačkej, pak je osol, přidej dvě velké lžíce mouky a tři celá vejce, uhněť z toho těsto, pak rozválej a nakrájej z toho na prst tlusté slejšky neb nudle. Na to vymaž mělký kuthan aneb pekáč přepouštěným máslem, urovnej nudle do nebo a nech po obou stranách do žlutává upéci. Tyto nudle mohou se též ve slané vodě uvařiti, scezené rozstroulianým tvarohem posypati, a rozpáleným sádlem neb máslem omastit.

M. Rosická

Brambory se sýrem

75 dkg brambor omyjeme a uvaříme v pařáku do měkká. Uvařené oloupáme a prolisujeme. Pekáč vymažeme 2 dkg rozehřátého sádla a pak do něho vkládáme vrstvu prolisovaných brambor, posypeme ji strouhaným ementálským nebo parmezánským sýrem, pokapeme rozehřátým máslem, osolíme, opepříme, znovu dáme vrstvu brambor, nahoru sýr a ještě pokapeme máslem a dáme do trouby zapéci.

A. Kejřová

Kapusta s brambory

Očištěnou, na nudličky nakrájenou a spařenou kapustu dusíme chvíli na zasmažené cibulce. Oloupané brambory nakrájíme na kostky a přidáme ke kapustě, osolíme, opepříme, přidáme kousek utřeného česneku a majoránky, podlijeme vodou a dusíme, až brambory i kapusta změknou. Pak ji zahustíme světležlutou jíškou, dobře povaříme a podáváme jako samostatný pokrm.
Rozpočet pro 5 osob: 1 kapusta (50 dkg) - 50 dkg brambor - sůl - pepř - 2 dkg másla nebo sádla - 2 dkg cibulky - 1/2 stroužku česneku - špetku majoránky - 2 dkg másla - 2 dkg mouky

M. Janků-Sandtnerová

Bramborové tašky

Půl kg vařených postrouhaných bramborů se smíchá se 2 vejci, jedním žloutkem, lžicí monky a solí; z těsta se udělají hromádky, z kterých se vyválí kousky ztlouští prstu, pomaží se hustou, kyselou smetanou, posypou cukrem, rozkrájejí se na široké proužky, složí se, okraje přitisknou, aby smetana nevytékala; tašky se vloží do horkého másla až spodem sežloutnou, obrátí se, poliji smetanou, v niž bylo rozkloktáno vejce s cukrem, a pekou se, až se udělá škraloup. Tašky se pak vysypou na mísu a teplé dají na stůl

H. Dumková

Černý kuba

Houby sušené neb syrové dají se dusit i na sádlo; přidá se cibule rozkrájená a petržel i kousek syrového sádla na kostky rozkrájeného. Do toho pak vsypou se krupky, zvláště uvařené, přidá se pepře, marjánky a česnek v soli utřený. Když se vše dobře promíchá, nechá se péci v troubě aspoň půl hodiny

V. M. Štěpánová

Bramborové slejšky

Rozstrouhej aneb válečkem rozmačkej několik oloupaných vařených bramborů, vraz do nich dvě celá vejce, přilej trochu mléka neb smetany, osol, okořefí trochem květu a přidei tolik pěkné mouky, aby z toho bylo tuhéěsto. Dobře to propracuj, natrhej těsto na kousky a z těchto uválej na prst tlusté a dva palce dlouhé zašpičatělé šišky, uvař je ve vřelé vodě, pak sceď, dej na pekáč máslem vymazaný a ustrouhanou žemličkou vysypaný, nech po obou stranách upéci, dej je na mísu a pokrop rozpáleným máslem neb sádlem. Můžeš též nechat slejšky upéci na nepomaštěném plechu, pak spařiti vařící vodou, dáti na mísu, posypati usmaženou žemličkou aneb oslazeným mákem a omastiti.

E. Persein-Beránek

Fasole zapražené

Dva neb tři žejdlíky fasolí vař jako hrách, pak udělej zápražku jasnou, v níž na drobno rozkrájená cibul byla smažena, rozřeď ji polívkou hovězí, dej do ní fasole, trochu octa a nech to vařiti. Také cibul drobně roz­ krájená, zelená petružel a marjánka může se trochu na másle usmažiti a pak do toho dáti fasole a v tom je dusiti.

L. Dobrovolná

Fazole po vlašsku

Rozkrájej fazole na nudličky, vař ve slané vodě, sceď a nechej vystydnouti, přidej trochu provancského oleje, studené omáčky máslové, zelenou rozsekanou petružel, trochu soli, citrónovou šťávu, pepř, míchej to na ledě, až to vychladne. Potom zamíchej studené fazole do omáčky a dej na stůl.

J. Svobodová

Čočka na kyselo

Přeber čočku, vyper a uvař ji, pak sceď vodu, čočku vsyp do jiného hrnku a osol ji. Na kuthan dej cibuli se sádlem a dus ji až se zpění. Pak to přidej k čočce a též trochu dymianu, udělej hnědou jišku, smíchej ji s octem a vodou, vlej na čočku a vař to. Uvařenou pak čočku vyndej na mísu a vejci neb uzenkami oblož.

L. Dobrovolná

Zemákové syrečky

Dobré zemáky se uvaří, aniž by se rozpukaly, oloupají, roztlačí, k jednomu kilogramu se přidá půl litru sraženého mléka (kyšky), lžíce soli a kmínu. Vše se dobře promíchá, přikryje a nechá se 3—4 dni odpočinouti, pak se proválí, udělají syrečky, které se na vzduchu usuší a v nádobách uloží a přikryjí na nějaký čas, než se jich užije.

H. Dumková
4